nautica

Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)
There are no translations available.

Na czym polega safari nurkowe w Egipcie

Safari nurkowe w Egipcie umożliwia odwiedzenie tych miejsc nurkowych, które są najczęściej niedostępne przy bliskich wypłynięciach realizowanych podczas pobytów stacjonarnych. Safari nurkowe to wygoda i relaks. Tygodniowy rejs po Morzu Czerwonym na pokładzie dużej łodzi motorowej (30-40m). Realizowany program nurkowy jest intensywny ale nie męczący, ponieważ tylko raz montowany jest sprzęt, następnie butle są uzupełniane czynnikiem oddechowym przed każdym nurkowaniem. Na safari nurkowym zalecane jest nurkowanie na nitroksie ze względu na dużą ilość nurkowań. Co więcej safari jest idealnym miejscem i czasem na podnoszenie swoich kwalifikacji nurkowych, które można od razu wykorzystać! Łodzie safari są jednostkami przygotowanymi specjalnie do tego typu imprez: łączą w sobie funkcje bazy hotelowej oraz centrum nurkowego, pozwalają na wygodny pobyt na morzu oraz zapewniają dobrą logistykę prowadzenia nurkowań. Każdy uczestnik mieszka w dwuosobowej kajucie z klimatyzacją, lodówką i łazienką, przygotowana jest pościel i ręczniki. Łodzie safari mają również jeden lub nawet dwa pokłady słoneczne, częściowo zacienione, gdzie doskonale wypoczywa się pomiędzy nurkowaniami. Safari nurkowe to przede wszystkim dobra zabawa i wypoczynek z ludźmi, których łączy ta sama pasja. A jeśli jesteście samotnikami to na tak dużej łodzi na pewno znajdziecie spokojne miejsce tylko dla siebie na relaks.

Ile nurkowań można wykonać podczas safari w Egipcie

Na safari nurkowym, w ciągu 6 dni nurkowych wykonuje się od 18 – 21 nurkowań. 2-4 nurkowań to nurkowania nocne, które przez wielu, szczególnie fotografów uważane są za najpiękniejsze. Osoby, które nigdy nie nurkowały w nocy mogą zrealizować specjalizacje nocną na safari - na pewno będą mile zaskoczone jak proste i przyjemne są to nurkowania! Pamiętajcie też, że ilość nurkowań na safari jest uzależniona od wybranej trasy, warunków pogodowych oraz od długości dnia. W niektórych rejonach (Dedalus Reef, Brothers Islands) nurkowania nocne są zabronione ze względów bezpieczeństwa.

Rozkład nurkowań w poszczególnych dniach wygląda następująco:
dzień 1: 2 do 3 nurkowań
dzień 2-5: 3-4 nurkowań
dzień 6: 2 nurkowania.

Jak wygląda dzień na safari nurkowymi

Ze względu na ambitne plany nurkowe dzień na łodzi zaczyna się wcześnie, co początkowo budzi zrozumiałe opory :).
Po kilku dniach wiadomo jednak, że po pierwsze na poranne nurkowanie można nie iść (to przecież są wakacje), a po drugie poranne światło i spotkania z aktywnymi o tej porze mieszkańcami rafy warte są przełamania niechęci do wstawania.

Ramowy plan dnia przedstawia się następująco:
Pobudka – 5:30 kawa, herbata, ciastka
Briefing (odprawa) – 15 minut po pobudce
Nurkowanie nr 1. – 6:00 – 8:00
Śniadanie i opalanie – 08:00 – 10:30
Briefing (odprawa) i nurkowanie nr 2. – 10:30-12:30
Lunch i odpoczynek - 12:30 – 14:30
Briefing (odprawa) i nurkowanie nr 3. – 14:30-17:00
Podwieczorek 17:00-17:30
Briefing i nurkowanie nocne – 19:00-21:00
Kolacja – 21:00
Zajęcia integracyjne w podgrupach.

Podsumowując, mówi się, że plan safari można sprowadzić do lapidarnego hasła:
JEDZ, ŚPIJ, NURKUJ – nic dodać nic ująć.

Posiłki na łodzi safari

Posiłki na łodzi safari są umiejętną kombinacją kuchni egipskiej i europejskiej. Śniadanie: omlety, naleśniki, jajka sadzone, jajka na twardo, sery, miód, owoce, pieczywo tostowe i egipskie „berety”. Lunch to w gruncie rzeczy lekki obiad: wołowina, kurczak, kalmary, ryba, ryż, makaron i warzywa. Kolacja jest obfitsza - obejmuje dodatkowo zupę oraz obok dań mięsnych więcej dodatków i deser. Pomiędzy posiłkami podawane są soki i koktajle oraz tosty albo ciasto. Goście mogą każdej chwili przygotować sobie kawę, wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami herbaty oraz sięgnąć do lodówki po napoje gazowane: Coca-colę, Sprite’a i Fantę. Woda pitna podawana jest z dystrybutora, odpowiednika naszego "Daru Natury".

Jak zarezerwować miejsce na safari

Trzeba zacząć od zapoznania się z terminarzem safari umieszczonym na naszej stronie: terminy, a następnie wybrać termin oraz trasę rejsu odpowiednią dla swojego poziomu nurkowego i zainteresowań (fotografia podwodna, nurkowania wrakowe, nurkowania techniczne). Kolejny krok to upewnienie się w biurze NAUTICA czy na wybrany termin są jeszcze wolne miejsca (safari This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , tel: 797 025 117, 12 626 00 36, wew 14, pn-pt 10:00-18:00) oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wpłacenie zaliczki zgodnie z warunkami rezerwacji imprezy. Nasz zespół udzieli potrzebnych informacji i podpowie najlepsze rozwiązania.

Nautica zapewnia kompleksową obsługę imprezy:

 • przelot z Polski do Egiptu (i z powrotem),
 • transfer z lotniska na łódź (i z powrotem)
 • polskiego instruktora nurkowania
 • przewodników nurkowych
 • możliwość realizacji kursów nurkowych

Wylot ma miejsce najczęściej z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W przypadku indywidualnej rezerwacji przelotu uczestników podróżujących do Egiptu z lotnisk europejskich organizujemy indywidualny transfer z lotniska w Hurghadzie lub Marsa Alam na łódkę. Safari rozpoczynają się z najczęściej z dwóch portów na wybrzeżu Morza Czerwonego: Hurghady albo Marsa Alam, rzadziej z Safagi, Marsa Galeb czy Hamaty.
Transfer z lotniska na łódź trwa od 20 minut (Hurghada) do 3,5 godziny (Marsa Alam). W przypadku długiego transferu na łódkę zapewniamy „lunch boxy”.

Ubranie na safari

Poza miesiącami letnimi, kiedy jest naprawdę bardzo ciepło, cienka czapka, polar i odzież przeciwwiatrowa na pewno się przydadzą. Do tego krótkie i długie spodnie, kilka T-shirtów i lekkie obuwie, w którym (jeżeli chcesz) możesz chodzić po pokładzie nurkowym i sun-decku. W salonie i w kabinach poruszamy się na bosaka.

Choroba morska

Choroby morskiej na safari boi się każdy, kto nie był jeszcze na safari. Nie taki jednak diabeł straszny - po pierwsze łódź cumuje zawsze po zawietrznej stronie rafy, na spokojnej wodzie. Po drugie, nawet jeżeli trafiliśmy na wietrzny tydzień, po pierwszej dobie, najdalej po 48 godzinach błędnik się przyzwyczaja i falowanie nie jest odczuwane w sposób przykry. Po trzecie, w pokładowej apteczce jest na podorędziu egipski odpowiednik naszego Aviomarinu o nazwie DRAMENEX. Te żółte tabletki pomogą bardziej wrażliwym osobom na godne znoszenie morskiej podróży. Niektórzy polecają herbatkę z imbirem!

Pogoda na Morzu Czerwonym

Istnieje wiele teorii mówiących kiedy najlepiej pojechać na konkretną trasę safari, żeby trafić na najlepszą pogodę. Nasze doświadczenie mówi jednak, że nie ma wyraźnych reguł.  MORZE to nieprzewidywalny akwen i możemy trafić zarówno na świetną pogodę w lutym (woda jak na jeziorze), jak i wielkie fale w środku lata. Oczywiście miesiące zimowe i późnojesienne to okres występowania silniejszych wiatrów, ale w zależności od trasy safari będzie się on w jednym miejscu dawał we znaki, a w innym nie będzie w ogóle odczuwalny. Można przyjąć, że na trasach wiodących przez parki morskie (Brothers, Dedalus, Zabarghad), na otwartym morzu falowanie będzie odczuwalne wyraźniej niż w strefie przybrzeżnej (St. Johns, Safari północne).

Co zabrać ze sobą na safari nurkowe do Egiptu

 • Dokumenty: paszport, licencja nurkowa (oraz licencja nitroksowi jeżeli się ją posiada), logbook.
 • Podstawowe lekarstwa, z których korzystamy na wyjazdach nurkowych: Gripex, Ibuprom Zatoki, Cirrus, Stoperan, środki przeciwbólowe. Na łodzi znajdują się środki opatrunkowe, lekarstwa na chorobę morską oraz na problemy żołądkowe.
 • Podstawowe elementy własnego sprzętu nurkowego: własny komputer, bojka, latarka, pas balastowy.
 • Zapasowe elementy sprzętu nurkowego: pasek do maski, pasek do płetwy, o-ringi do automatu oddechowego.
 • Osoby filmujące i fotografujące powinny zaopatrzyć się w przedłużacz z rozdzielaczem ułatwiający równoczesne podłączenie kilku ładowarek i laptopa. Gniazdka na łodzi są europejskie, nie ma konieczności zabierania przejściówek.
 • Na łodzi znajduje się sprzęt audio-video. Wiele osób zabiera na safari ulubioną muzykę lub filmy.
 • Na każdą osobę czeka w kabinie ręcznik kąpielowy, ale cienki, szybkoschnący ręcznik turystyczny jest przydatny
 • Krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne
 • Coś do czytania

Apteczka a safari

Apteczka na safari czyli niezbędnik rafokrążcy

Jeszcze kilka przyjemnych tygodni przed nartami, rozpędza się sezon wyjazdów nurkowych do Egiptu (patrz - kolorowo, ciepło, 4 godziny lotu)
Doświadczeni nurkowie, a także Ci, którym zależy na szybkim podnoszeniu umiejętności nurkowych, wybierają opcję safari na łodzi, gdzie nie ma zbyt wiele zachodu ze sprzętem, ale... wyraźnie brak też dostępnej całą dobę apteki.
Stare przysłowie pszczół mówi, że nurek zabezpieczony traci mniej z wakacji. Trzeba więc poświęcić część cennego miejsca w bagażu rejestrowanym na zabranie podstawowych leków.
Jak sobie poradzić w obliczu zalewającego nas oceanu aptecznych propozycji?

Znienawidzicie nas za to, ale przede wszystkim - na safari nurkowym NIE CHORUJEMY!
Czeka nas 20 nurkowań w hipnotyzujących i legendarnych miejscach, a opuścić którekolwiek ... żal ściska!
Podczas siedmiodniowego rejsu, który oddziela chłopców od mężczyzn (i dziewczynki od kobiet ?), jesteśmy zwarci, sprawni i gotowi.
Dlatego zabieramy ze sobą podstawowe leki, które pozwolą nam przynajmniej sprawiać takie wrażenie.

Po pierwsze - coś na niestrawność (powodzeniem cieszą się tabletki Rennie), możemy się bowiem nałykać słonej wody lub doznać bliskiego kontaktu z miejscowymi mikroorganizmami.
Poza tym jedzenie na łodzi - dużo i dobre, plus ciasto..plus owoce...plus koktajle..plus..
Podobno nurkowie znają kilkanaście określeń na niestrawność, ale tylko "zemsta faraona" nadaje się do druku.

Po drugie - czasem huśta. Spożycie leku Dramenex, na chorobę morską (dostępnego na łodzi) mamy jako nacja najwyższe na świecie. Nie polecamy go w charakterze cukierków, choć tak bywa traktowany. W razie czego Aviomarin wystarczy.

Rzecz trzecia - uszy. Popularność zdobywa suszarka do uszu a jak już jest za późno - krople do uszu. Najwazniejsza jest jak zawsze prowilaktyka dlatego jeszcze przed wyjazdem zadbajmy o ich czystość i pozbądźmy się z nich woskowiny za pomocą preparatów ją rozpuszczających. 

Po czwarte wszelkie środki przeciwbólowe (ibuprom zatoki, gripex itp)

Po piąte - jeśli łatwo się odwadniacie, o co zresztą przy nurkowaniu 4 razy dziennie i pełnym słońcu przez resztę czasu wcale nietrudno, polecamy Orsalit. Wypijany powoli i z umiarem pozwala skutecznie uniknąć nieprzyjemności związanych z ubytkiem płynów.

Po piąte szóste i ostatnie, jeśli wierzycie w suplementy - zabierzcie ze sobą każdą ilość. Grunt to wiara!
(Nie można ograniczać prawa ludzi do przyjmowania substancji, po których czują się lepiej, czy też pewniej, albo też, skoro już o tym mowa, widzą małe tańczące fioletowe wróżki)

A ponieważ waga ma znaczenie - wszystko to waży około 50 dag. Czyli zostaje nam 19,5 kg na sprzęt, ciuchy i przyjemności. Minus suplementy, rzecz jasna.
Zdrowego relaksu życzy - Nautica Safari:)


end faq

Nautica Travel

Nautica Safari

Nautica Vis

Nautica Egipt