nautica

Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)
There are no translations available.

"Top południa" - bogaty program dla ambitnych

slajd107

Odwiedzamy rafy położone na terenie tzw. Parków Morskich (Marine Parks) oraz północne rejony raf Św. Jana (St. John’s Reef) i Foury Shoal.

Trasę tą cechuje duża różnorodność miejsc nurkowych - od malowniczych, płytkich, pociętych tunelami raf w południowej części trasy, po emocjonujące nurkowania pelagiczne w rejonie Parków Morskich, w tym nurkowania z głowomłotami, rekinami, nierzadko mantami. W rejonie Marsa Alam jest za to szansa na spotkanie z diugoniami.

Na tym safari trzeba będzie nastawić się na długie przepłynięcia, bowiem kolejne miejsca nurkowe dzielą duże odległości. Nagrodą za te „wyrzeczenia” będą spektakularne nurkowania i spotkania z niezwykłymi mieszkańcami Morza Czerwonego.

Punktem startu jest port w Marsa Alam lub Hurghada, gdzie docieramy autobusem z lotniska. Czas podrózy z lotniska w Hurghadzie do portu z którego wypływamy: do 4 godzin. Przejazd odbywa się klimatyzow12313969 1065151453515221 8110063775809613460 nanym autokarem. Po nurkowaniu sprawdzającym przy Gota Marsa Alam i drugim nurkowaniu w tym samym rejonie kierujemy się na północny zachód i po nocnym rejsie cumujemy przy położonej na otwartym morzu Dedalus Reef. Wykonujemy tutaj 3 nurkowania. Podczas dwóch pierwszych nurkowań na pn-wschodnim i pn-zachodnim wierzchołku rafy, odpływamy od pionowych ścian wyspy w toń, żeby spotkać się z rekinami młotami i szarymi rekinami rafowymi. Na nurkowaniu nr 3 płyniemy wzdłuż ściany zachodniej oglądając potężne „anemon city” oraz piękne formacje twardych i miękkich korali. Po południu odwiedzamy latarnię morską wzniesioną tu przez Anglików w roku 1895. Z wierzchołka latarni roztacza się piękny widok na rafę i zacumowane przy jej południowym brzegu łodzie safari. Można napić się herbaty z latarnikami i kupić pamiątkowy T-shirt z wizerunkiem latarni i sylwetkami rekinów młotów.

W nocy przepływamy do leżących na południu wysp Zabarghad i Rocky. Zabarghad jest największą wyspą w tej części Morza Czerwonego, a położona 30 minut drogi na południe Rocky Island jest dosłownie wystającą z wody koralową skałą, której ściany opadają pionowo w toń. Pierwsze nurkowanie robimy przy Rocky Island, okrążając z prądem połowę jej obwodu i podziwiając wspaniałą szatę korali i gąbek pokrywającą ściany.
10857730 893240834028214 5623672634346662001 nNastępne dwa nurkowania wykonujemy przy południowej stronie wyspy Zabarghad, gdzie na granicy turkusowej płycizny ciągnie się piękna rafa ozdobiona ergami i iglicami, w niektórych miejscach pozwalająca na przepłynięcie systemem pęknięć i pasaży do wnętrza laguny. Przy bezwietrznej pogodzie możliwe jest zanurkowanie na wraku rosyjskiego frachtowca spoczywającego przy północnej strony wyspy.

Kolejny dzień rozpoczynamyw strefie przybrzeżnej, w rejon St. John's. Wykonamy tu kolejne trzy nurkowania. Do wyboru mamy kilka raf, z których zapewne najbardziej malownicza jest pocięta labiryntem korytarzy Um Khararim (Matka Dziur). Na wielu robi ona ogromne wrażenie i staje się najlepiej zapamiętaną rafą w tym rejonie. Wspaniale ogrody koralowe i prześwietlone smugami światła korytarze w masywie starej rafy tworzą niezwykłe zestawienie. Czeka nas teraz długa droga na północ, podczas której odwiedzimy dwa miejsca nurkowe w rejonie Foury Shoal i jedną z raf między Satayah i Wadi Gimal.

Najbardziej znane rafy na Foury Shoal to Malahi – zespół 20-metrowych ergów tworzących fantastyczny labirynt korytarzy oraz Claudia – prowadząca nas przez system wspaniale prześwietlonych grot i barwnych ogrodów koralowych.

Po kilku kolejnych godzinach rejsu docieramy w rejon Marsa Alam lub Safagi. Safari kończymy dwoma nurkowaniami na leżącej na północ od Marsa Alam Elphinstone Reef. To jedna z najpiękniejszych raf w tym rejonie wybrzeża. Północne plateau jest miejscem częstych spotkań z rekinami, a wschodnie i zachodnie ściany, pokryte wspaniałymi koloniami korali miękkich są rajem dla fotografów. Po zakończeniu nurkowań południu kończymy nasz rejs wpływając do portu w Marsa Alam

Stopień rekomendowany: OWD/P1 lub wyższy, staż: min. 20 nurkowań. Na trasie tej sugerowane jest podniesienie uprawnień do stopnia Adventurer lub AOWD, cały kurs realizowany jest podczas programu turystycznego. Zobacz cennik kursów.

delfiny2Ramowy plan safri

Dzień 1 - Przylot z Polski. Transfer na łódź 
Dzień 2 - wypłyniecie z portu, check dive przy Gota Marsa Alam, Gota Sharm, - 2 nurkowania (opcjonalnie nurkowanie nocne)
Dzień 3 - Dedalus Reef - 3 nurkowania (w tym miejcu nie realizujemy nurkowania nocnego ze względu na charakterystykę rafy)
Dzień 4 - Rocky Island, Zabarghad - 3 nurkowania (w tym miejcu nie realizujemy nurkowania nocnego ze względu na charakterystykę rafy)
Dzień 5 - St. Johns: Um Khararim, Big Gotta, Habili Ali - 3/4 nurkowania
Dzień 6 - Fury Shoal - Claudia, Malahai, Satayah - 3/4 nurkowania
Dzień 7 - Elphinstone Reef - 2 nurkowania
Dzień 8 - transfer na lotnisko, wylot do Polski

Powyższy plan ma charakter orientacyjny. Realna trasa safari jest zawsze uzależniona od warunków pogodowych i kwalifikacji uczestników. Ulec zminie może kolejność odwedzanych raf.

 

 

Cena safari zależy od terminu:

920 EUR  (do 25/09/2019 oraz 30/11-14/12/2019)
950 EUR  (26/09-29/11/2019)
890 EUR  (01/01/2019-19/07/2019 oraz 15/12/2019-13/03/2020)

Cena przelotów zależy od terminu:

1550 PLN
1750 PLN – Długi Weekend Majowy, 7-16 listopada, Sylwester

 

Cena safari obejmuje:

 • transfer na trasie: lotnisko - łódź - lotnisko,
 • 7 noclegów, z czego pierwszy lub ostatni może mieć miejsce w hotelu,
 • trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski (w pierwszym dniu posiłki zaczynają się kolacją, a w ostatnim dniu kończą się śniadaniem),
 • polski przewodnik nurkowy,
 • butle 11l (oraz ich napełnianie), balast (bez taśm lub kieszeni balastowych),
 • napoje: kawa, herbata, napoje gazowane,
 • 2-3 nurkowania pierwszego dnia, 3-4 nurkowania w dniach 2-5, 2 nurkowania ostatniego dnia,
 • ubezpieczenie KL, NNW uwzględniające wypadki nurkowe,
 • przelot na trasie Polska-Egipt-Polska


Cena safari nie obejmuje:

 • wizy egipskiej - 25 USD,
 • napiwku dla załogi - 40 EUR,
 • napiwku dla przewodników 10 EUR,
 • dodatkowych posiłków poza łodzią,
 • pozostałego sprzętu nurkowego,
 • opłaty Reef Protection Fee - 15 EUR,
 • opłaty parkowej - 80 EUR,
 • opłaty portowej za Port Ghalib: 20 EUR (tylko jeśli start lub zakończenie safari będzie w tym porcie, jednorazowo 10€)


Warunki płatności:
wpłata I - 1550 PLN do 48 godzin od zgłoszenia rezerwacji miejsca
wpłata II - 400 EUR na 60 dni przed rozpoczęciem imprezy
wpłata III - pozostała kwota do 30 dni przed rozpoczęciem imprezy.

Rezerwacja Safari Nurkowe:
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

+48 797 025 117
+48 12 626 00 36 wew. 12, pn-pt 10:00-18:00

st johns

  GALERIA FOTOGRAFII - TOP POŁUDNIA

Nautica Travel

Nautica Safari

Nautica Vis

Nautica Egipt