nautica

English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
 • !
  !
 • Kursy
  Kursy
 • !
  !
 • Majówka
  Majówka
 • !
  !
 • !
  !

Miejsca nurkowe

http://www.youtube.com/watch?v=kN_3gRzoR-M&fmt=18

Nurkowania wokół wyspy Hvar

Miejsca nurkowe przy wyspie Hvar są bardzo zróżnicowane pod względem rzeźby terenu. Znajdują się tutaj wszystkie cenione przez brać nurkową formacje, takie jak: pionowe ściany, groty, tunele, podwodne iglice, kamieniste stoki i poprzerastane trawą malownicze płycizny. Każde z tych miejsc to inny profil nurkowania, inne światło i za każdym razem nieco odmienny świat zwierzęcy. W cieśninie Splitskie Vrata leżą dwa wraki kutrów rybackich.

d1   Kabal - wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy: 30 min.
25-30 metrowy tunel przecinający cypel Kabal. Wejście do tunelu znajduje się, na głębokości 9m, bezpośrednio poniżej betonowych stopni prowadzących do małej latarni morskiej. Korytarz, 25-30 metrowy tunel przecinający półwysep Kabal jest schronieniem dla skorpen, kongerów i czerwonych apogonów oraz stroniących od światła skorupiaków: łopaciarzy i racznic. Wypływając po przeciwnej stronie cypla na głębokości 17m, płyniemy wzdłuż ściany porośniętej pomarańczowymi gorgoniami, dopływając po chwili do malowniczego skupiska potężnych bloków skalnych, tworzących skomplikowany labirynt wąwozów i przesmyków. Nocą ściany wokół cypla tętnią życiem. Langusty wychodzą ze swoich schronień, pojawiają się pomarańczowe krewetki i polujące na skorupiaki ośmiornice. Nocą w tunelu często można spotkać kongery. Jednak nurkowania nocne są tu organizowane tylko przy idealnej pogodzie, z grupami zaawansowanymi.

kabal ds1


                                                                  

 

d2   Glavna - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni i wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 35 min.
Malownicze pęknięcie w dnie, będące śladem dawnego cieku wodnego, prowadzi do pionowej szczeliny - "wodospadu", która opada do piasku na głębokości 40 m. Ściana ciągnie się na wschód i zachód od szczeliny. Na dłuższych odcinkach jest silnie przewieszona, porośnięta koloniami gąbek, korali i mszywiołów. Spotyka się tutaj langusty, homary, kraby, a na płyciznach ośmiornice i wiele gatunków ślimaków. Glavna Lanterna - wyspa

glavna ds2

                   

 

d3   Lanterna - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 45 min.
Skalnym ramieniem dopływamy do potężnej, opadającej do głębokości 40m, ściany pokrytej pomarańczowymi gorgoniami i koloniami żółtych gąbek. Ścianę zamieszkują langusty, kraby maja i racznice. Na płyciznach fantastyczne bloki skalne, progi i rumowiska kamieni kryjące drobne organizmy bezkręgowe.

lanterna ds3

 

d4   Travna - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 50 min.
Podwodne wzniesienie opadające pionową ścianą do głębokości 45m. Na ścianie żyją skorpeny i mureny, a nad szczytem podwodnego wierzchołka wirują ławice sargusów i amareli i chromisów. Można tu spotkać orlenie - płochliwe płaszczki szybujące przy podwodnych urwiskach i maskujące się wśród kamieni żabnice. Bystry obserwator wypatrzy ukrywającego się w szczelinie skalnej małego rekina psiego, którego obecność znaczą wszechobecne "skórzaste", białe jajka zawieszone na gałązkach gorgonii i na gąbkach. Pod nawisami skalnymi widuje się kirnię (granika), dużą rybę z rodziny strzępielowatych. W zatoce gdzie cumuje łódź, na płyciznach spotykamy koniki morskie.

travna ds4

 

 

d5   Tatinja - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 45 min.
Piękna ściana zamykająca od wschodu zatokę Tatinja. Ściana podzielona jest na segmenty potężnymi filarami, wokół których przemieszczają się ławice ryb. Mniejsze ścianki i progi porośnięte są gałązkami gorgonii. Na ścianie spotyka się langusty, wielkie łopaciarze z rodzaju Scillaride oraz nagoskrzelne ślimaki Flabellina i wędrujące po ścianach wieloszczety Nerejida.

tatinja ds5

 

d6   Stiniva - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni i wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 50 min.
Ściana zamykająca zatokę Tatinja od storny zachodniej opada pionowymi ścianami do głębokości 45 m. Na ścianie rozwijają się wspaniałe kolonie żółtych gąbek, oraz miękkich koralowców Parazoanthus . Spotyka się tutaj skorpeny, mureny oraz ławice amareli. Ścianę przecina długa sieć z wolna porastana gąbkami, mszywiołami i wieloszczetami.

stiniva ds6

 

d7   Campanella - wyspa Hvar, Vodnjak.

Poziom trudności: wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 1h 30min.
Najbardziej znane miejsce nurkowe przy zachodnim brzegu wyspy Hvar. Campanella - czyli po włosku "dzwonnica". To monumentalna, podwodna iglica skalna leżąca na zachód od wyspy Mali Vodnjak, należącej do archipelagu Wysp Piekielnych ( Pakleni Otoci ). Campanella wznosi się 60-70 metrów do głębokości 13 metrów i jak większość formacji leżących na otwartym morzu jest omywana silnymi prądami morskimi, niosącymi pokarm dla porastających ją korali, gąbek i mszywiołów. Na niewielkiej przestrzeni żyją tu wielkie skorpeny, widlaki różowe, barweny, kongery i mureny oraz ławice oblad, sargusów i chromisów. Powierzchnię skały pokrywają malownicze grzędy czerwonych gorgonii z gatunku Paramuricea Clavata ciągnące się od głębokości 18-20m do samego dna. Atrakcją nurkowania jest również przepłyniecie przez okno skalne przecinające na głębokości 32-36 metrów skalny filar odchodzący od Campanelli w kierunku południowym. Podczas innego nurkowania warto opłynąć tzw. Małą Campanellę - odrębną formację oddzieloną od głównego szczytu siodłem i tworzącą wraz z Campanellą mały podwodny masyw górski. Ze względu na duże głębokości i często występujące prądy nurkowania przy Campanelli adresowane są do nurków zaawansowanych.

campanella_s ds7

 

 

d8   Stepenice - wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 30 min.
Malownicze formacje skalne: ścianki, progi i nawisy. Piękne światło i mnogość życia. Przyjemne, proste nurkowanie idealne dla początkujących nurków i fotografów podwodnych.

stepenice ds8

 

d9   Kamulce - wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 30 min.
Skupisko głazów porośniętych gąbkami, koralami i mszywiołami, wśród których żyją ślimaki nagoskrzelne, skorpeny i ośmiornice. Nurkowanie prowadzi się na głębokości 7-20 m.

kamulce ds9

 

d10   Wrak kutra (Ribolovac) wyspa Solta,Splitskie Vrata.

Poziom trudności:niski. Czas dopłynięcia z bazy 90 min.
Wrak drewnianego kutra o długości 50 m. Głębokość 11-20 m.

ribolowac ds10

 

d10   Mrduja - wyspa Solta.

Poziom trudności: niski. Czas dopłynięcia z bazy 120 min.
Nurkowanie wzdłuż niewysokiej, 3-metrowej ścianki, prowadzi do wraku 25-metrowej łodzi rybackiej leżącej na głębokości 32-45 m.

mrduja ds11

 

d12   Jaskinia w zatoce Lućice - wyspa Brać.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 90 min.
Z pewnością jedno z najlepszych miejsc nurkowych w centralnej Dalmacji. Do potężnej komory prowadzą dwa obszerne okna skalne leżące na głębokości 3-4 m. Jaskinia ma średnicę 30 metrów i głębokość 23-37 metrów, na jej dnie znajduje się rumowisku skalne, w którym znajdują schronienie wężowidła i rozgwiazdy. Skalne ściany i strop zamieszkałe są przez langusty, ośmiornice, kraby łopaciarze, wieloszczety i ślizgi. Przedpole jaskini stanowi naga, wapienna skała z rzadka porośnięta koloniami gąbek i zasiedlona przez dziesiątki jeżowców. Na północ od wejścia do jaskini, na głębokości 3-6 m, znajdują się interesujące dzioby skalne porośnięte pomarańczowymi gąbkami.

lucice ds12

 

d13   Osibowa, zatoka Osibowa - wyspa Brać.

Poziom trudności: średni do wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 90 min.

osibova ds13

 

d14   Je'Kamik

Ciekawym miejscem nurkowym jest znajdując się nieopodal miejscowości Hvar niezwykła formacja o frywolnej nazwie Jebeni Kamik. Wystający 2 metry nad powierzchnię kamień okazuje się być szczytem podwodnego filaru wyrastającego ze ściany. Na głębokości 16 metrów, przez pionową wąską szczelinę wpływa się do wnętrza filara i kontynuuje opadanie w rozszerzającym się kominie, który znajduje swoje ujście na głębokości 28-33 metrów. Powierzchnia Kamika i sąsiadujące z nim ściany są bogato porośnięte pomarańczowymi gorgoniami i gąbkami.

ds14

Nautica Travel

Nautica Safari

Nautica Hvar

Nautica Egipt