nautica

English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
 • !
  !
 • Kursy
  Kursy
 • !
  !
 • !
  !
 • !
  !
 • Freediving w Chorwacji
  Freediving w Chorwacji
  Kursy AIDA i SSI, a także intra freedivingowe prowadzi Emilia Biała

Nurkowania wokół wyspy Vis

Zapraszamy na wakacje do polskiej bazy Nautica na wyspie VIS.

Postanowiliœmy wykorzystać piętnaście lat doœświadczeń w prowadzeniu bazy nurkowej w Chorwacji do zaprezentowania Wam niepowtarzalnego miejsca, posiadającego wszystkie nurkowe atuty: jaskinie, poroœśnięte gorgoniami œściany, odludne zatoki i tajemnicze wraki.

Wyspa VIS

jest dziewiątą co do wielkoœści, najbardziej oddaloną od wybrzeża, chorwacką wyspą na Adriatyku. Na prawie 100 kilometrach kwadratowych rozlokowały się dwa senne miasteczka -– Vis i Komiza oraz kilka niewielkich osad: Milna, Rukavac i Okljucna. Starożytny rodowód wyspy i jej historyczne koleje losu widać na każdym kroku - od pozostałośœci greckiej osady Issy, przez szczątki rzymskiego teatru na półwyspie Prirova, benedyktyński XIII-wieczny klasztor, cytadelę z 1585 roku, po fortyfikacje z pierwszej i drugiej wojny śœwiatowej. Od zakończenia II wojny aż do rozpadu Jugosławii wyspa - przeznaczona na bazę wojskową - była niedostępna dla obcokrajowców. Odizolowana aż do 1998 roku, zachowała wiele z pierwotnego klimatu. Przyroda jest nietknięta, lokalni rybacy wciąż poławiają ryby w taki sposób, jak robili to kilkaset lat temu, o czym można się przekonać zwiedzając muzeum rybołówstwa w Komiży, a miejscowi winiarze przyrządzają viską Vugavę zgodnie z przepisami sprzed wieków. Vis jest œścisłym parkiem krajobrazowym i archeologicznym, wspaniałym miejscem do zwiedzania. A lokalna kuchnia jest ukoronowaniem urlopu, niezależnie od tego, czy wybierzemy się na górskie wycieczki, trasy rowerowe czy na nurkowania.

Nurkowanie na Visie

To jest bez wątpienia jedno z najlepiej znanych miejsc nurkowych na Adriatyku. Strome zbocza, ostro schodzące ku morzu, dają możliwoœć nurkowania przy œścianach poroœniętych koralami. Znacząca odległoœść od stałego lądu, zapewnia œświetną wizurę - przejrzystośœć ponad 60 metrów. Temperatura latem waha się od 20 do 26 stopni. Nurkowania na wyspie są również prawdziwym placem zabaw dla amatorów nurkowania wrakowego. Wokół wyspy znajduje się kilka wraków na głębokościach od 10 do 80m.

miejsca nurkowe Vis mapa

d1    AMFORY WYSPA HOST 1 MM z portu Vis.

Stanowisko archeologiczne na wyspie HOST - miłoœśników starożytnoœści zapewne zachwyci to archeologiczne stanowisko nurkowe usiane setkami fragmentów rzymskich amfor, pochodzących z II wieku przed naszą erą. Już na głębokoœci 9m. leży wiele fragmentów naczyń wrośœniętych w dno. Trochę głębiej, od 15 do 28 metrów zobaczymy duże i nieuszkodzone amfory, służące do przewozu towarów płynnych i sypkich. Oprócz amfor spostrzegawczy nurek dostrzeże także wiele naczyń i porcelany a nawet żaren będących na wyposażeniu przewożącego je statku. Statek, który zatonął, przewoził amfory różnych typów i rozmiarów, zarówno do oliwy jak i wina. Interesującym znaleziskiem jest kamień młyński do rozcierania pszenicy, który mógł również służyć jako kotwica.

d2   AMFORY 1 mm Z PORTU vIS

Stanowisko archeologiczne na wschód od zatoki viskiej

d3   WRAK HOLOWNIKA URSUS 4 MM z portu Vis.

Ursus był uzbrojonym holownikiem, który przypłynął z Zadaru 13 stycznia 1940 roku, holując barkę opancerzoną w drodze do Albanii. Holownik został ostrzelany przez brytyjską łódźŸ podwodną. Na pokładzie wybuchł pożar. W tym czasie załoga barki otworzyła ogień w kierunku okrętu brytyjskiego. Wskutek pożaru URSUS zatonął. Spoczywa na głębokośœci 45 do 63 metrów. Wrak leży niedaleko przylądka Stonćica. Rufa wraku opiera się o wzniesienie, które jest przedłużeniem zbocza podwodnej góry. Holownik pochylony jest dziobem w dół, spoczywającym na piaszczystym dnie na głębokoœci 55m. Nurkowanie zaczynamy od cz궜ci rufowej, na 45 metrach. Widoczne są tam mosiężne tablice z nazwą statku oraz poskręcane stalowe rury używane do ochrony ładunku. W œśrodkowej cz궜ci możemy dostać się do zniszczonego komina, przygniatającego mostek. Cz궜ć dziobowa, głębiej zanurzona (55m.), także jest warta obejrzenia, ponieważ znajduje się na niej małe działo. Nurkowanie odbywa się na otwartym morzu z dala od œścian i wybrzeża.

d4  KANION wyspa Greben - 5 MM z portu Vis

Rozpoczynający się na 6 m. i opadający na głębokoœć 20 m. kanion zamieszkały przez kraby, śœlimaki nagoskrzelne i langusty. 50-metrowy kanion porośœnięty jest licznymi gorgoniami żółtymi i czerwonymi. Idealne miejsce dla początkujących nurków.

d5  SZCZĄTKI XVIII WIECZNEGO BRYGU 5 MM z Portu Vis

Pozostałośœci 18-wiecznego żaglowca. Na piaszczystym dnie leżą armaty, które kiedyœ stanowiły wyposażenie żaglowca, tworząc zarys zniszczonych przez erozję burt. Oprócz uzbrojenia podziwiać możemy również kotwice. Nurkowanie na głębokośœci 52m.

d6   WRAK SAMOLOTU B-24 LIBERATOR 6 MM z Portu Vis.

Ciężki samolot bombowy i patrolowy dalekiego zasięgu. Ten konkretny samolot brał udział w operacjach na terenie okupowanej Polski 17 grudnia 1944. Jest to unikatowy wrak.Był ostatnim egzemplarzem z ponad 18 tys maszyn. Ponieważ został zbudowany za pieniądze pracowników fabryki otrzymał nazwę Tulusamerica - od nazwy miejscowoœci Tulus, gdzie znajdowały się zakłady montażowe Boeinga. Wrak jest w sporej czꜶci zniszczony, spoczywa na głębokości 40m.,dzięki czemu jest dostępny dla większośœci nurków.

 d7   WRAK PAROWCA BRIONI wyspa Ravnik - 7,5 MM z Portu Vis.

Pasażersko-towarowy statek parowy wybudowany na początku XX wieku. Pływał pomiędzy Splitem a Albanią. W 1930 roku zatonął w wyniku błędu nawigacyjnego. Wrak spoczywa na lewej burcie, czꜶć poszycia pokładu wypadło umożliwiając częœciową penetrację. Potężny labirynt korytarzy i pomieszczeń. Otoczenie wraku bogate jest w różnego rodzaju sprzęty i urządzenia. Majestatyczny dziób z kluzą kotwiczną stanowi najczęstszy motyw zdjęć z tego warku. Doskonałe miejsce nurkowe dla początkujacych nurków technicznych, prawdziwy plac zabaw dla doœwiadczonych nurków technicznych i wrakowych. Schodząc po stoku na głębokoœci 50 metrów natrafiamy na rufę parowca. Cały wrak ma długośœć 68 metrów. Najpłytsze miejsce na wraku znajduje się na œśrodku burty, natomiast sam dziób lezy na 65 metrach.

 d8   ZIELONA GROTA (Zelena ŠSplija) Wyspa Ravnik - 7,5 MM z Portu Vis.

Grota, cz궜ciowo wystająca ponad powierzchnię wody - miejsce, do którego łodzie turystyczne z Visu i Komizy przywożą turystów. W sklepieniu groty na wysokoœści około 15 m. nad wodą znajduje się mały otwór, przez który wpadają promienie słoneczne tworząc niezwykłą grę œświateł. Jest to jedno z najciekawszych miejsc do fotografii podwodnej. Sama grota jest na tyle duża, że można do niej wpłynąć łodzią. Posiada dwa takie wejœścia. Nurkowanie zaczynamy po lewej stronie około 60 m. przed wejśœciem do groty. Płynąc na głębokośœci 26-35m natrafiamy na drugą grotę, zakończoną gładką œścianą. Zaskakujące, regularne kształty tej groty sprawiają wrażenie, jakby były zrobione ludzką ręką.

  d9   WRAK SAMOLOTU B-17G Flying Fortress Mk III  Rukavac - 8 MM z Portu Vis.

Wrak bombowca B-17 na wyspie Vis to najsławniejsze miejsce nurkowań technicznych na całym Adriatyku. Jedno z najciekawszych nurkowań technicznych na œświecie znajduje się na liœście top 100 dive world dive sites. Jest to również najlepiej zachowany wrak tego samolotu na œświecie. Opadając w dół, możemy zobaczyć spoczywający na głębokoœści 68m-72m samolot już z poziomu 30 metrów. Jest to wyjątkowe przeżycie, jedyne w swoim rodzaju. Rozpiętoœść skrzydeł ponad 30 metrów i ponad 20-metrowy kadłub ukazują bombowiec w całej okazałośœci. Z góry właœściwie nie widać uszkodzeń, dopiero z poziomu dna możemy zobaczyć, że zarówno kabina jak i stanowiska działowe zostały uszkodzone. W bocznej furcie kadłuba wciąż widać pozostałoœści stanowiska ciężkiego karabinu M-2 Browning 12.7 mm. Cztery potężne silniki ze œśmigłami i kabina pilotów, to miejsca, które warto odwiedzić. Najgłębsze miejsce znajduje się pod ogonem fortecy. Czas denny należy planować na minimum 15 minut. Kończąc fazę denną możemy udać się w kierunku północno-zachodnim, aby odbyć dekompresję, wychodząc przy œścianie.

 d10  PUNTA PLOČE / VELIKA ŠPLIJA 12 MM z Portu Vis.

Strome zbocze szybko opada do głębokośœci 30 metrów. Na 25 metrach znajduje się wielka jaskinia, do której obszerne wejœcie jest cz궜ciowo przysypane. Po wejœściu do jaskini zwiedzamy obszerną komnatę ośœwietloną niewielką iloœścią œświatła z zewnątrz. Płynąc w głąb dotrzemy do drugiej, wychodzącej wysoko na 18 m. komnaty. Cała grota robi duże wrażenie. Pomimo nieskomplikowanego nurkowania, ze względu na głębokośœć, należy zachować ostrożnoœść.

d11   GNJILNA 11,5 MM z portu Vis

Strome zbocze oraz dwie niewielkie groty. Pierwsza z nich na 5 metrach głębokości, druga z wejściem na 15m. zakończona suchą częścią. Na zboczach liczne gorgonie.

 d12   WRAK PAROWCA "VASSILIOS" T 11 MM z Portu Vis.

Jednym z najbardziej interesujących wraków znajdujących się wokół wyspy Vis jest z pewnością wrak greckiego statku parowego Vassilios T. Zatonął 23 maja 1930 roku wskutek błędu nawigacyjnego w czasie nocnej żeglugi. Spoczywa na lewej burcie, na głębokości od 20 metrów na szczycie burty do 55 metrów pod śrubą. Statek zatonął przewożąc ładunek węgla, który, wydobywany przez mieszkańców Komiży, długi czas ogrzewał domy mieszkańców wyspy. Opływając wrak, można zajrzeć do obszernych ładowni, podziwiać olbrzymie kotwice oraz robiącą wrażenie śrubę. Mierzący 104 metry  wrak jest jednym z najciekawszych miejsc nurkowych na Adriatyku.

 d13   SECA 6 m (Outer Rock) 11 MM z Portu Vis

Pasmo wzniesień w kształcie litery L ułożonej prostopadle do południowego krańca zatoki Komizkiej. Najwyższe wzniesienie wynosi się do głębokości 6 metrów. Liczne korale porastają strome ściany opadające do głębokości 50 metrów. W tym miejscu spotkamy kraby, langusty, mureny zielone i czarne. Na głębokości 42m. znajduje się niewielka grota. Jedno z najciekawszych miejsc nurkowych dla wielbicieli stromych ścian i bogatego życia Adriatyku

 d14   SECA 3 m (Inner Rock) 11 MM z portu Vis

Podwodna góra zaczynająca się od 3 metrów głębokości. W stronę morza pionowe ściany opadają do około 40 metrów, a od strony lądu skały przypominające schody osiągają głębokość około 20 metrów.

 15    KUTER RYBACKI LOVAC 8,5 MM z portu Vis.

Lovac to nie lada gratka dla nurków technicznych. Zatonął w 1996 roku w wyniku sztormu. Dwudziestometrowy kuter leży na opadającym dnie, na głębokości od 72 do 80 metrów. Niewielkie rozmiary pozwalają na drobiazgowe obejrzenie wraku, bez potrzeby długiego czasu dennego. Mimo sporej ilości światła docierającego z powierzchni, warto zabrać latarki, które pomogą nam oświetlić szczegóły wraku. Kuter zatonął w wyniku sztormu, rozbił się o skały i osunął na dno. Po zakończeniu fazy dennej, wyjście i dekompresję możemy zrobić na ścianie „Komizka Boka". W południowo-zachodniej części zatoki Komizkiej znajduje się pasmo podwodnych wzniesień. Omywane wodą z otwartego morza z jednej strony oraz wodą wychodzącą z zatoki tworzy wspaniałe miejsce dla rozwoju mikroorganizmów, które są pożywieniem dla korali i ryb. W tych warunkach rozwija się pełen życia ekosystem.

 16  DUBINICA 8,5 MM z Portu Vis.

Ściana na zachodniej części wyspy, zaraz po wyjściu z zatoki Komizkiej. Bogata w langusty i kraby, pełna otworów w których mieszkają mureny. Porośnięta żółtymi i czerwonymi gorgoniami.

  17  WRAK PAROWCA TETI 8 MM z Portu Vis.

Statek Parowy TETI jest najczęściej odwiedzanym wrakiem na wyspie Vis. Wybudowany w 1883 r. w Ameryce, 72 - metrowy transportowiec, przepłynął tysiące mil morskich. 23 maja 1930r. w czasie nocnej żeglugi, wpłynął na nieoznaczone skały niedaleko Komižy i rozbił kadłub; prawdopodobnie wskutek błędu nawigacyjnego. Załoga Teti została uratowana przez rybaka z Komižy. Statek przez wiele tygodni pozostawał na powierzchni, obciążony ładunkiem granitowej kostki. Wskutek działania fal osunął się i zatonął, stając się atrakcją dla wielu pokoleń nurków. Leży na głębokości od 11 do 36m. Część kadłuba i ładunku jest ciągle dobrze widoczna. Atrakcją są dorodne kongery zamieszkujące wrak. Sam wrak jest w znacznej części zniszczony, nadal jednak podziwiać możemy zapasowe koło sterowe i rufę.

  1819  PLOČA  PLIČ SEGET 8 MM z Portu Vis.

Jedno z najciekawszych miejsc w okolicach wyspy Vis - wysokie wzniesienie na otwartym morzu. Z racji odległości od wyspy rzadko odwiedzane przez lokalne centra nurkowe. Najwyższe wzniesienie rafy sięga 10m. pod powierzchni wody, a strome porośnięte gorgoniami i czerwonymi koralami zbocza opadają do głębokości 80 metrów. Idealne miejsce dla bardziej doświadczonych nurków oraz nurków technicznych, wykonujących dekompresję w towarzystwie licznie występujących tu muren. Możemy spotkać tu przepływające orlenie, zdarzają się również ławice dużych ryb przypominających tuńczyki.

 20  ZAKAMICA (Kamik) 7,5 MM z Portu Vis.

W północno-zachodniej części wyspy znajduje się wiele ciekawych miejsc nurkowych, które warto odwiedzić, szczególnie gdy południowe lub wschodnie wiatry uniemożliwiają dalsze wypłynięcie. Niewielka skała, której czubek wystaje ponad powierzchnię wody, osłania miejsce zanurzenia przed wiatrem i falami. Zejście na głębokość do 40m. rozpoczynamy niewielkim kanionem. Okolica bogata w kraby i langusty, nie brakuje tu żółtych i czerwonych gorgonii. Wspaniałe miejsce na nurkowania dla mniej doświadczonych nurków oraz fotografów podwodnych.

 21   WRAK KUTRA FORTUNAL  5 MM z Portu Vis.

Kuter rybacki Fortunal zatonął w wyniku błędu nawigacyjnego, uderzywszy o skałę. Jest to jeden z najbardziej fotogenicznych wraków wyspy. Spoczywający na białym piasku wrak wygląda na nietknięty. Maszt wystaje wysoko ponad pokład wraku, a kokon sieci rybackich cały czas gotowy do postawienia sprawia wrażenie, że Fortunal wcale nie jest wrakiem. Dopiero uszkodzony dziób i potrzaskana burta, oraz liczne ryby - nowi mieszkańcy wraku - przypominają nam o jego losie. Spoczywa na głębokości od 45 do 55 metrów, ale bezpośrednia bliskość ściany i doskonała w tym miejscu przejrzystość sprawia, że nurkowie rekreacyjni podziwiają go z głębokości 30 metrów. Po wyjściu z nurkowania na głębokości 6 metrów możemy odwiedzić 50-metrową jaskinię zamieszkałą przez liczne skorpeny.

 22  POŠTA 3 MM z Portu Vis.

Niezwykle atrakcyjne miejsce dla bardziej zaawansowanych nurków, lubiących nurkowania w kanionach, tunelach i grotach. Nurkowanie rozpoczynamy wzdłuż opadającej do głębokości 35m. rafy, gdzie na głębokości 30 m. znajduje się piękna 20-metrowej długości grota. Wejścia do groty często strzegą skorpeny i szybkie langusty.
Po jej przepłynięciu wypływamy na zewnątrz na głębokości 20m., gdzie widzimy pionowe ściany wznoszące się aż do powierzchni do cypla Pupak. Poniżej tego cypla na głębokości 6m. możemy wpłynąć do 10- metrowej długości tunelu, którym wypływamy na powierzchnię.
Tutaj po odpoczynku na brzegu możemy zwiedzić ponad 400-metrowej długości tunele, stanowiska obserwacyjne, stanowiska ogniowe, schrony dla okrętów i inne ciekawe konstrukcje militarne wykorzystywane jeszcze niedawno przez Marynarkę Wojenną Chorwacji.

  23  VOLIĆI (Mali i Veliki Volić)

Jedno z najpiękniejszych i najbardziej rozległych miejsc nurkowych na Visie. Położone zaledwie w odległości 10-minutowej podróży łodzią z miejscowości Vis, daje możliwość wykonania wielu niepowtarzających się nurkowań. Tylko tutaj na podwodnych ścianach i grzebieniach skalnych ciągnących się od wysepki Veli Vol, aż do drugiej o nazwie Krava można spędzić cały nurkowy tydzień. Wyjątkowo piękne ściany gęsto porośnięte czerwonymi gorgoniami możemy oglądać tutaj już od głębokości 19m. Na głębokości 26m. znajduje się  malownicza grota. Biegnąca w kierunku wschodnim od wysepki Małego Vola podwodna ściana zaczyna się 16 metrach pod powierzchnią morza, a w części końcowej opada do głębokości 50m. To niezwykłe miejsce, przy sprzyjających warunkach, daje niepowtarzalną możliwość wykonania nurkowania o długości nawet 1 kilometra. W okresie wakacji, przy często wiejącym tutaj po południu Mistralu, możemy bez większego wysiłku wykonać to przepiękne nurkowanie dryftowe. Pojawiający się wtedy podwodny prąd "przewiezie" nas wzdłuż całej ściany pokrytej kobiercami gorgonii.

 

WYSPA BISEVO
Miejsca nurkowe na wyspie Bisevo charakteryzuje wyjątkowo dobra widoczność, sięgająca czasami ponad 60 metrów. Mały ruch wodny i zdecydowanie mniejsza aktywność turystyczna, pozwala podwodnej faunie i florze na swobodny rozwój. Możemy tu obserwować mieszkańców Adriatyku w ich naturalnym środowisku.

24  BŁĘKITNA GROTA (Modra Šplija)  17 MM z Portu Vis.

Obszerna, długa na 31 metrów, szeroka na 17 metrów jaskinia z wielkim otworem wejściowym. W najpłytszym miejscu ma 10 metrów, a w najgłębszym 24 metry. Niesamowite pionowe ściany opadają tu do 60 metrów. Otwór w sklepieniu groty wpuszcza do środka groty słoneczne światło, które odbijając się od powierzchni wody tworzy błękitne refleksy na ścianach i dnie jaskini.

 25  PUNTA KOBILA 17 MM z Portu Vis.

Przepiękne zbocza pionowo opadające do głębokości 65m. Miejscami głębokość osiąga nawet 95 m. Ciągnące się wzdłuż półwyspu ściany są niezwykle bogate w podwodne życie-porośnięte gąbkami i czerwonymi gorgoniami. Jest tutaj także wiele stanowisk czerwonego korala szlachetnego, a nierzadko widzimy jedne z najciekawszych i najładniejszych ryb Adriatyku - piotrosze. Można spotkać tu polujące ryby przypominające tuńczyki. W toni zdarzają się orlenie. W licznych jamach ukrywają się langusty, skorpeny i mureny.

  26   FOCZA GROTA (Medvedja Špilja) 18 MM z Portu Vis.

Na wschodniej stronie wyspy Bisevo, na jej południowym krańcu znajduje się częściowo zalana jaskinia. Podczas nurkowania w tej 150-metrowej komorze, w każdej chwili można wynurzyć się na powierzchnię i wypłynąć po powierzchni na zewnątrz. Jednocześnie ze względu na lekkie zwężenie na początku, w jaskini jest niemal zupełnie ciemno. W świetle latarek zobaczymy kolory i formacje niespotykane w innych miejscach. Przy wejściu do jaskini, na głębokości 9 metrów znajdują się łachy białego żwiru. Nazwa jaskini pochodzi od żyjących niegdyś w jej pobliżu mniszek śródziemnomorskich (Monachus monachus).

 

Nautica Travel

Nautica Safari

Nautica Vis

Nautica Egipt