nautica

English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
 • Wraki Morza Czerwonego
  Wraki Morza Czerwonego
  Na granicy wody i powietrza - zobacz wraki Morza Czerwonego
 • Egipt zaprasza
  Egipt zaprasza
  W Egipcie czekają na Ciebie luksusowe łodzie nurkowe - na pokładzie wszystko i mnóstwo wrażeń !
 • Egipt zaprasza !
  Egipt zaprasza !
  Łodzie nurkowe czekają - zapraszamy do Egiptu
 • Egipskie kolory
  Egipskie kolory
  Nurkowy raj ! barwy Morza Czerwonego w zasięgu ręki !

TOPOGRAFIA MIASTA

Sharm el Sheikh ciągnie się wzdłuż lini brzegowej na odcinku około 40 km. W ramach miasta możemy wyróżnić kilka dzielnic: Old Market, Hadaba, Naama Bay, Shark’s Bay oraz Nabq. W dzielnicy Old Market znajduje się główny port oraz typowe arabskie targowisko wraz z kilkoma restauracjami. Na Hadabie znajduje się jedyne w mieście Delfinarium, Aqua Park, kompleks restauracyjno-sklepowy Il Merkato (Mc Donalds, Star Bucks) oraz kompleks rozrywkowy „Baśń z tysiąca i jednej nocy”. Jest to obok Old Marketu najstarsza część miasta, w której znalezć można relatywnie małe hotele, wiele z nich z taka zwaną „atmosferą”. Dzielnica Naama Bay położona w sercu miasta. Słynie z szerokiej oferty życia nocnego, znalezć tu można wiele dyskotek i nocnych klubów w tym: Pascha, Budda Bar, Hard Rock Cafe. Oprócz tego sklepy, promenada, kasyno oraz tor gokartowy. Dzielnica Shark’s Bay położona blisko lotniska to drugi w mieście port o mniejszym natężeniu ruchu, znaleźć tutaj można kompleks handlowo-rozrywkowy Soho. Nabq jest najdalej położoną i najnowszą dzielnicą Sharmu. Tu znajdują się najnowsze hotele, które prezentują inny styl niż hotele w innych częściach miasta. Są to ogromne kompleksy. Równocześnie Nabq posiada swój kompleks handlowo-rozrywkowy o nazwie La Strada.

TRANSFER

Turysta poruszjąc się po mieście ma do wyboru albo taksówki albo miejscowe niebieskie busiki przewożące lokalnych mieszkanców. Zanim wsiądziesz do taksówki ustal destynację oraz cenę! Przybliżone ceny: W ramach jednej dzielnicy taksówka nie powinna kosztować więcej niż 10 le. Miedzy dzielnicami ceny przedstawiają się następująco: Hadaba - Old Market - 10le Hadaba - Naama Bay - 25-30 le Hadaba - Shark’s Bay - 50 le Hadaba - Nabq - 50-60le Do niebieskiego busika po prostu wsiadamy, nie negocjujemy ceny, wskazujemy tylko naszą destynację a po jej osiągnięciu płacimy między 5a 10 le w zależnosci od przebytego dystansu nic nie negocjując i nic nie mówiąc, postępujemy tak jak robią to mieszkańcy, po prostu wsiadają a wysiadając płacą.

ZAKUPY

To co może zaskoczyć turystę to fakt, że w sklepach oraz aptekach znajdujących się przy hotelach nie ma ustalonych cen. Decydując sie na zakupy w nich, oszczędzamy czas ale przepłacamy. Cenę bowiem ustala sobie sam sprzedawca, znacznie ją zawyżając. Dlatego też zakupy najlepiej robić w sklepach sieciowych oraz aptekach, które przeznaczone są dla mieszkańców miasta. Do sklepów z ustalonymi z góry cenami należy: Metro w dzielnicy Hadaba, Nabq, Cerfur w dzielnicy Naama Bay, 24/7 w dzilenicy Hadaba. Apteka El Zaaby w Il Merkato. Ta sama zasada stosuje się do sklepów z pamiątkami – największe takie targowisko to Old Market. Cenę ustala sam sprzedawca, dlatego kwotę przez niego podaną należy podzielić na 2 i zaoferować zapłatę połowy wskazanej kwoty. Zakupy pamiątkowe najlepiej robić na Old Markecie. Nie w Naama Bay gdzie ceny są bardzo wysokie z uwagi na wysokie czynsze.

ZDROWIE

Najczęstszą dolegliwością turystów jest tzw. Zemsta Faraona. Dotkliwa szczególnie w miesiącach letnich z uwagi na wysokie temperatury. Gdy dotyka nas ta dolegliwość najlepiej sięgać po miejscowe leki m. in ANTINAL, który kosztuje około 10 le. W mieście roi się do aptek, praktycznie każdy hotel ma obok aptekę, pamiętajmy tylko, że ceny za leki będą znacznie zawyżone w aptekach przyhotelowych. Druga przypadłość to choroba morska na którą najlepszy jest lokalny specyfik – DRAMANEX, koszt około 10le. Korzystanie z usług lekarza hotelowego wiąże się z bardzo wysokimi kosztami – kwoty liczone w euro!!!

POGODA

W Sharm obowiązują tylko dwie pory roku; lato oraz zima a różnica temperatur między nimi wynosi 20 stopni. Miesiące letnie poczynając od maja do października. Miesiące zimowe od listopada do kwietnia. Najniższe temp. są w grudniu, styczniu oraz lutym. Wówczas temp. w dzien sięga 20 stopni, w nocy około 14 stopni. W tych miesiącach koniecznie należy zabrać ze sobą ciepłe ubrania, po zachodzie słońca robi się bowiem zimno. Najwyższe temperatury panują w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Najgorętszy jest sierpień z temp. powyżej 40 stopni w cieniu. W nocy niewiele się ochładza i temp wynosi około 35 stopni. Najprzyjemniejsze miesiące to kwiecien, maj, pazdziernik gdy nie jest ani zbyt gorąco ani zbyt zimno. Temperatura wody waha się między 23 stopnie w miesiącach zimowych do 28 w miesiącach letnich. Praktycznie nie ma opadów, w skali roku zdażąją się 2-3 dni z przelotnym deszczem. Natomiast w miesiącach zimowych zdarza się, że niebo jest zachmurzone czasami nawet kilka dni w tygodniu, po za tym mogą wiać silne wiatry.

JEDZENIE

Hotele oferują tylko kuchnię europejską, dostosowaną pod gusta turystów, jeżeli chce się zjeść coś miejscowego należy jeść na mieście. Kuchnię egipską serwują restauracje El Masrin – na Old Markecie i w Nabq. Kuchnię sea food oferuje resaturacja Fares – na Hadabie i na Old Markecie oraz również Sea Star na Old Markecie. Na osobę trzeba liczyć koło 70 le. Restauracje nie serwują alkoholu. Jedzenie typowo egipskich potraw kupowanych w małych punktach przeznaczonych dla mieszkańców jest bardzo smaczne ale może powodować sensacje żołądkowe nie z uwagi na nieprawidłowości ich przyrządzenia ale inną florę bakteryjną.

ALKOHOL

W hotelach serwuje się marnej jakości lokalny alkohol, mocno rozrzedzany wodą. W Egipcie są dostępne sklepy z alkoholem ale jest to alkohol miejscowy – słabej jakości. Taki sklep monopolowy znajdziemy w dzielnicy Hadaba – nazywa się Drinkis. W dzielnicy Old Market znajduje się sklep Duty Free gdzie w ciągu 48h od przylotu można nabyć importowany alkohol okazując paszport.

KULTURA

To co od razu rzuca się w oczy to powszechne zaczepianie turystów, zwłaszcza kobiet, przez miejscowych Egipcjan. Najczęściej ma to na celu chęć "ubicia interesu" ( sprzedania czegoś, zaoferowania taksówki) lub nawiązania znajomości. Jeśli chcemy tego uniknąć – staramy sie nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie odpowiadać na zaczepki, ignorować. Dodatkowo, w przypadku kobiet, szanując obyczaje i kulturę Egiptu, wychodząc na ulicę powinny zakładać długie spódnice lub spodnie, zakrywać ramiona i zachowywać się skromnie. W przeciwnym razie mogą być narażone na zaczepki.

end faq

Nautica Travel

Nautica Safari

Nautica Vis

Nautica Egipt