Top
 

Noc Muzeów w Chorwacji

BLOG

Noc Muzeów w Chorwacji

Noc Muzeów Chorwacja

Jak co roku, na koniec stycznia ruszyła w Chorwacji Noc Muzeów. Z racji pandemii, duża część działań odbywa się w tym roku online, co obrazuje temat przedsięwzięcia – „Między realnym a cyfrowym”.

W Nocy Muzeów biorą udział nie tylko muzea, ale też uniwersytety i inne ośrodki kulturalne oraz edukacyjne, które mają coś ciekawego do zaprezentowania. Jednym z takich właśnie instytucji jest Akademie Stuki w Splicie, część Uniwersytetu w Splicie i to właśnie z nią współpracujemy przy tym przedsięwzięciu.

Już począwszy od 28 stycznia, akademia udostępnia między innymi dwa szczegółowe modele 3d podwodnych stanowisk archeologicznych. Pierwszy to całkiem nowy skan starożytnego rzymskiego wraku znalezionego nieopodal wyspy Šćedro. Drugi przedstawia zalane ruiny starożytnej rzymskiej willi znajdującej się w jednej z zatok tej wyspy. Oba zostały wykonane technologią fotogrametrii przez naszych instruktorów Mariusza Milkę oraz Ewelinę Heil (SEAmagination) na podstawie tysięcy fotografii, które robił również Piotr Stós.

Nautica Vis od lat mocno wspiera podwodne projekty badawcze prowadzone przez chorwackich archeologów i tym samym przyczynia się do poznawania historii oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. Staliśmy się już lokalnie znani jako centrum przyjazne naukowcom i pomagające dokumentować odkrycia.

Model starożytnego rzymskiego wraku

Wrak spoczywa na głębokości 45m od kilku tysięcy lat. To, co do tej pory odkryto, to kilkaset amfor, które osiadły w piasku mniej więcej tak, jak były pierwotnie ułożone na drewnianej łodzi. Choć pośród naczyń nie ma już ani kawałka drewna, to archeolodzy dalej podejrzewają, że część oryginalnego kadłuba mogła się zachować pod piaskiem i osadami. Badania wciąż trwają i być może pod amforami czeka na nas jeszcze niejedna ciekawostka.

Model starożytnych rzymskich ruin

Ruiny znajdują się bardzo płytko, na głębokości zaledwie od 1 do 3m. Model pokazuje jedynie tę część ruin, która do tej pory została odkryta. Z tym, że już wiemy, że pod dnem znajduje się znacznie więcej. Być może za jakiś czas tam wrócimy i pomożemy archeologom udokumentować więcej.

Tydzień z Archeologią Podwodną

Jeśli Interesują Cię podwodne skarby, odkrycia, poszukiwania, archeologia lub cyfryzacja podwodnego dziedzictwa kulturowego, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. W terminie 12.06-18.06,w naszej bazie na Visie odbędzie się „Tydzień z Archeologią Podwodną”. Będziemy nurkować na podwodnych stanowiskach archeologicznych i na własne oczy oglądać skarby zabrane przez morze na przestrzeni wieków. Zobaczymy pozostałości po antycznych łodziach, starożytne amfory, a także wraki statków oraz samolotu z ubiegłego wieku. Będzie też możliwość ukończenia kursu SSI Poszukiwanie i Wydobywanie, który przygotowuje do bezpiecznego wyciągania ciężkich obiektów spod wody. Jest to idealny kurs dla tych, którzy chcą w przyszłości wspierać archeologów w wyciąganiu na powierzchnię cennych obiektów. Do tego Mariusz Milka i Ewelina Heil opowiedzą o podwodnych projektach archeologicznych, w których brali udział oraz zaprezentują swoje zdjęcia, filmy oraz modele 3d.

Noc Muzeów

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!