rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Nurkowanie i zwiedzanie na Visie 2022

BLOG

Nurkowanie i zwiedzanie na Visie 2022

Co robić na Visie?

Jeśli jesteście zainteresowani bardziej odludnymi zakątkami Chorwacji, choć na wyspę Vis dotarło już i mieszka na stałe kilkoro Polaków, jest to miejsce, do którego nie dopłynęła jeszcze najwyższa fala popularnej turystyki.

Na Visie mamy kilka pięknych plaż:

Stiniva, to jedna z najładniejszych plaż, jakie kiedykolwiek widziałam. Zaciszna turkusowa zatoka z kamienistymi brzegami i otaczającymi ją szarymi klifami. Z parkingu prowadzi w dół oznakowany szlak pieszy. Wędrówka trwa około dwudziestu do trzydziestu minut i przez większość czasu nie jest zacieniona, warto włożyć kapelusz.

Na plaży Stiniva znajduje się mały bar z przekąskami i napojami. Pływacy często skaczą tu z klifów, ale jeśli ktoś nie lubi mocnych wrażeń, może po prostu posnorklować lub położyć się na gorących skałach i popracować nad opalenizną.

Mala Travna, położona tuż obok Stinivy i dlatego prawdopodobnie rzadziej odwiedzana; tutaj przychodzą miejscowi. Mala Travna składa się z dużych białych głazów, idealnych do opalania na słońcu, a woda w zatoce ma nieprawdopodobną przejrzystość. Dojazd jest dość łatwy, wystarczy podążać krętą szutrową drogą w dół zbocza za tabliczkami informacyjnymi i zaparkować samochód lub skuter na parkingu. Stąd już w niecałą minutę spacerem dociera się do skalistych brzegów zatoki.

Srebrna – kamienna tarasowa plaża, doceniana przez turystów, naturystów i lokalsów, którzy pobudowali w jej pobliżu domy do wynajęcia. Nazwę zawdzięcza wyjątkowej barwie skał. W całości otwarta na morze, przez co zapewnia delikatną bryzę i falowanie przez cały sezon. To dzika plaża, trzeba do niej dojść krętymi ścieżkami przez las. Przy białej, wapiennej drodze jest wiele miejsc do zaparkowania, jak się ma szczęście – nawet pod drzewami. Po dotarciu na plaże można wybrać Bili Bok – plażę nudystów lub Teplus nastawiony na wypoczynek rodzinny i tekstylny.

Milna zlokalizowana przy głównej drodze, jest wspaniałą opcją dla poszukiwaczy miejsc z łatwym dojazdem. Ta piękna piaszczysta plaża znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy Vis, zaledwie kilkaset metrów od osady Milna. Jest to prawdopodobnie najbardziej odpowiednia plaża dla dzieci na całej wyspie Vis, głównie dlatego, że płytka woda ciągnie się ponad 10 metrów od brzegu, ale także ze względu na czysty i miękki piasek. Plaża jest zorientowana na wschód, więc słońce operuje tam od wczesnych godzin porannych. Do plaży jest łatwo dojechać samochodem i znajduje się bezpośrednio przy drodze. Po przeciwnej stronie zatoki Milna, jest jeszcze mała plaża żwirowa. Plaże w Milne nie są zbyt zatłoczone nawet w najbardziej ruchliwych miesiącach letnich, i są wykorzystywane głównie przez stałych mieszkańców.

Wycieczki po wyspie Vis

Wycieczki do jaskiń

W okolicy Visu są dwie jaskinie Zelena Spilja i Plava Spilja, obie można odwiedzać przypływając łodzią. Ich nazwy pochodzą od odcienia wody i skał kiedy południowe słońce wpada przez otwory w sklepieniu i oświetla dno. Ten fenomen możemy obserwować przez dwie godziny w ciągu dnia W Zielonej Jaskini można nawet popływać, ale obie są niedostępne dla nurków.

Wycieczki z degustacją

Podróżując po Visie, możesz zauważyć, że mnóstwo kamienistych, otoczonych murkami pól jest obsadzonych krzewami winorośli. Produkuje się tu czerwony, wytrawny Plavac i równie smaczną, białą wytrawną Vugavę. Wina można spróbować w większości restauracji lub na jednej z wycieczek połączonych z degustacją. Ja najbardziej lubię dwie konoby w środku wyspy, które oprócz własnego wina oferują tradycyjną chorwacką pekę. Mają nawet własny dowóz i odwożą do domu.

Wycieczki „militarne”

Z pomocą miejscowych, małych agencji turystycznych można wybrać się na wycieczkę po bunkrach, które pozostały po II wojnie. Trasy obejmują najciekawsze miejsca historyczne, w tym najwyższy szczyt wyspy (Hum 587m), stare lotnisko wojskowe z II wojny i wojskową bazę rakietową Stupište oraz najciekawszy budynek ukryty w sercu wyspy Vis, czyli Dowództwo Wojny Atomowej Visu. ARK Vis (schron atomowy) został zbudowany w ramach byłego jugosłowiańskiego systemu obronnego.

Wycieczki nurkowe i snorkelingowe

Na Visie także wykonać pierwszy w życiu wdech z automatu pod wodą. Wszystko jest zapewnione – instruktor, pełny sprzęt nurkowy, łódź zawożąca chętnych na miejscówkę nurkową, gdzie można zobaczyć na przykład szczątki amfor (bo na wyspie są stanowiska archeologiczne ) – bardzo interesujące doświadczenie!

Zdecydowanie jest co robić na Visie😃

Zapraszamy do 15 października do bazy na Visie!

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!