Top
 

Nurkowanie na Malediwach

BLOG

Nurkowanie na Malediwach

Malediwy to archipelag składający się z około 1200 wysp, z których tylko około 200 jest zamieszkanych. Ze swoimi 26 atolami, rafami koralowymi i wyspami koralowymi  słynie ze światowej klasy nurkowisk i ogromnej ilości zwierząt.

Nasza najbliższa wyprawa na Malediwy – grudzień 2023 safari na łodzi Adora, sprawdź szczegóły!

Kiedy nurkować na Malediwach

Na Malediwach panuje klimat tropikalny, a temperatura wody waha się od 30 do 32 stopni przez cały rok, co sprawia, że ​​nurkowanie jest przyjemne niemal o każdej porze roku. Absolutnie najlepszy czas na wycieczkę nurkową to miesiące od stycznia do kwietnia, kiedy pogoda jest sucha i ciepła, a widoczność jest najlepsza.

Od maja do lipca pogoda jest niestabilna, a nurkowie mogą napotkać ograniczoną widoczność. Okres między sierpniem a listopadem to najlepszy czas w roku, aby zobaczyć „duże” stworzenia morskie, takie jak manty i rekiny wielorybie, ze względu na wzrost ilości planktonu w wodzie, z powodu prądów powodowanych przez południowo-zachodni monsun.

W grudniu nurkowie mogą spodziewać się sporej ilości wiatru i deszczu, które mogą mieć wpływ na widoczność.

Środowiska nurkowe

Na Malediwach znajduje się wiele różnorodnych środowisk nurkowych, w tym nurkowania na rafach, nurkowania w dryfcie i wraki, które zapewniają możliwości nurkom na każdym poziomie umiejętności.

Nurkując na atolach i wokół nich, znajdziesz szczyty skalne, zwane thila , a także jaskinie, nawisy i przesmyki. Podczas nurkowania na wrakach na Malediwach zwykle mniej chodzi o sam wrak, a bardziej o  to że stanowią bogate, sztuczne rafy.

Na Malediwach jest też wiele kanałów. Ze względu na prądy, które przepływają przez te obszary, są idealnym miejscem do nurkowań dryftowych, gdzie silne prądy przynoszą rekiny, tuńczyki i manty.

Wreszcie, we wnętrzu atoli znajdziesz laguny. Są w większości chronione przed prądem i zazwyczaj są dość płytkie, co czyni je dobrymi miejscami do nurkowań intro i kursów nurkowania.

Gdzie nurkować na Malediwach

Na Malediwach są dziesiątki miejsc nurkowych, oto kilka z naszych ulubionych:

Atol Ari

Atol Ari, znany z czystych, błękitnych wód i dostępności, jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na Malediwach. Na przykład Maaya Thila, położona na południowym krańcu atolu, konsekwentnie plasuje się jako jedno z najciekawszych miejsc w okolicy. Szczyt zaczyna się na głębokości około 6 metrów i rozciąga się do 40 metrów, żyją tam barakudy i płaszczki. Ci, którzy nurkują po zachodzie słońca, prawdopodobnie doświadczą spotkania z  rekinami rafowymi.

Atol Baa

To rezerwat UNESCO z miejscami do nurkowania zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Nurkowie powinni mieć okazję zobaczyć  manty i rekiny wielorybie, a także podziwiać nawisy atolu.

Dhonfanu Thila jest jednym z popularnych miejsc do pływania. Na głębokości około 40 metrów  nurkowie mogą wejść do wąskiego przejścia i wynurzyć się do jego wyjścia. Zatoka Hanifaru jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie rekiny wielorybie gromadzą się w celu godów i gdzie nurkowie mogą nurkować z  mantami

Atol Fuvahmulah

Ten konkretny atol jest znany z rzadkich gatunków rekinów, które często go odwiedzają. Szczęśliwcy mogą mieć szansę spotkać rekiny tygrysie, rekiny wielorybie, a nawet rekiny młoty.

Będąc jednym z najbardziej wysuniętych na południe atoli Malediwów, jest wciąż mniej eksplorowany i lepiej nadaje się dla bardziej zaawansowanych nurków.

Atol Male

Atol Male jest podzielony na dwie części: Północny Atol Male i Południowy Atol Male. Północny Atol Male jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc nurkowych w kraju, podczas gdy Południowy Atol Male jest nieco mniej zaludniony.

Na Południowym Atolu Male znajdziesz głęboką miejscówkę Cocoa Thila,  Ze względu na silne prądy miejsce to jest bardziej odpowiednie dla doświadczonych nurków, ale oferuje szeroką gamę życia morskiego.

Atol Vaavu

Atol Vaavu oferuje doskonałe nurkowanie w kanałach dla nurków na wszystkich poziomach. Jednym z najbardziej znanych miejsc na atolu jest Fotteyo Kandu, kanał z wieloma dużymi nawisami i jaskiniami (często określany jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie).

Zapraszamy na wyprawy z Nauticą!

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!