rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Sezon nurkowy w Chorwacji 2021 już ruszył!

BLOG

Sezon nurkowy w Chorwacji 2021 już ruszył!

Sezon na Visie rozpoczęty!
Co prawda nie towarzyszyła nam dęta orkiestra, a i turystów jeszcze na wyspach niewielu, ale – ruszyliśmy ostro z sezonem nurkowym 2021. Pierwsza ekipa zadomowiła się w domku kadrowym, pierwsze intro wprowadziły nurków w ekstazę (wprawdzie jeszcze nie „ekstazę głębin”, ale jednak), kwitną bzy i drzewa cytrynowe, promy śmigają między Splitem a Visem… Pięknie jest!
Vis jest oddalony od Splitu o ponad dwie godziny drogi promem. Lubimy ten moment, kiedy z rozgrzanej splitskiej ulicy, w tłumie powoli pełznących aut wjeżdżamy ze stukotem w ciemne i chłodne wnętrze, a potem pokonujemy kilkadziesiąt schodów dzielących nas od wietrznego pokładu. A dalej jest już tylko morze, oddalone pasma wysp i radosne oczekiwanie…?
„Prom zmusza do zatrzymania się. To wyraźna granica. Czasem trzeba poczekać w kolejce na nabrzeżu, potem wjeżdża się na pokład i powoli przepływa na drugą stronę. Na promie wszystko zwalnia i na wyspie zostaje już takie spowolnione.
To jest dobre. Most by to zniszczył. Prom chroni rytm wyspy. A do tego zależy od pogody – kiedy jest silny wiatr albo duża fala, może nie popłynąć. To bardziej naturalne”. (Filip Springer)
Jadrolinija to jedna z najstarszych firm chorwackich zajmujących się transportem morskim, założona w 1947r. jako następca stowarzyszenia małych przybrzeżnych firm żeglugowych po upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego.
Pierwszym statkiem był zamówiony w Rijece parowiec, który ustanowił regularną linię między Senj i Rijeką.
Spółka Jadranska plovidba posiadała już 70 statków do przewozu pasażerów i towarów na liniach adriatyckich oraz do Albanii, Grecji i Lewantu. Firma rozpoczęła swoją działalność od starych statków, a dopiero w 1952 roku zakupiła nowe.
Promy zostały wprowadzone na początku lat 60-tych. Pierwszy prom Bodulka, zwodowany 1 stycznia 1963 roku, otworzył nowy rozdział. Szczególne znaczenie Jadrolinija
miała w latach wojny domowej 1991 i 1992 – statki Jadrolinija przewiozły około 50 000 ludzi z okupowanych obszarów Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Łącząc dwie części Chorwacji podzielone przez wojnę, Jadrolinija straciła 4 statki: Perast, Klimno, Supetar i Kačjak.
Split i Vis łaczy obecnie regularna linia, a rozkład jazdy promów znajdziecie tu:
A teraz, jak już wszystko to wiecie, podróż na Vis będzie łatwiejsza ? wpadajcie do nas!
rezerwacje@nautica.pl
797 025 124

Nie możemy Wam wysłać morskiej bryzy, ale foteczki – z przyjemnością. Pozdrawiamy ciepło!

Zapraszamy na nurkowe wakacje do baz NAUTICA w Chorwacji

Połącz nurkowanie z rodzinnym wypoczynkiem i zwiedzaniem pięknych chorwackich wysp.

Baza NAUTICA na wyspie Vis

Baza NAUTICA na wyspie Hvar

Oferta wycieczek po wyspie Hvar

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!