rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Butla i balast

Informacje praktyczne / Sprzęt nurkowy
Butla i balast -

Butla i balast

Butla i balast -Te elementy sprzętu zawsze dostępne są w bazach nurkowych, a cena za nie wliczona jest w koszt pakietów nurkowych. Nie będziemy się więc rozpisywać na ich temat, omówimy pokrótce spotykane typy i różnice między nimi.

Balast to po prostu ołowiane ciężarki, dzięki którym nurek kompensuje wyporność swojego ciała, skafandra i innych elementów sprzętu. Najczęściej są to płaskie kostki lub prostokąty z otworami przez które można przewlec pas. Spotyka się też balast z ołowianych kulek w woreczkach i samoróbki zwane “redbulami”. Te ostatnie to ołów odlany w puszce po popularnym napoju z zatopionym karabinkiem. Kafle balastu mają różną wagę, od 0.5 kg do 5 kg. Pozwala to każdemu dobrać odpowiednią ilość i ułożenie balastu.

Butle nurkowe wytwarza się ze stali nierdzewnej lub aluminium. Te drugie są bardziej odporne na korozję i często są używane przez bazy nad morzami lub na łodziach safari. Butle stalowe najczęściej widzimy w siatkach ochronnych i z plastikowymi stopami. Zabezpiecza to lakier przed uszkodzeniami. Butle mają różne zawory, pojedyncze lub podwójne. Większość spotykanych zaworów pojedynczych to tak zwane zawory prawe, z gałką z prawej strony. Butle do sidemountu lub niektóre typu stage mogą mieć zawór z gałką z lewej strony. Najczęściej spotykane pojemności butli stalowych to 12 i 15 l, a aluminiowych 80 stóp kubicznych (11,1 l) i 100 stóp kubicznych (14,4 l).

Czy wiesz, że…

Pusta butla stalowa ma pływalność ujemną, a aluminiowa… dodatnią! Różnice w pływalność wynikają z właściwości fizycznych tych metali.

Skorzystaj z rabatów!

Kup sprzęt w sklepie Nautica, a otrzymasz zniżkę na wyjazd.

Sklep nurkowy

Kup nasz wyjazd, a otrzymasz zniżkę w sklepie.

Sprawdź aktualne terminy i cennik

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

KURS NURKOWANIA

ONLINE

SSI NUREK NITROXOWY ONLINE

Dłuższe przebywanie na dnie, krótsze przerwy powierzchniowe, mniejsze zmęczenie podczas nurkowań - stawiamy na Nitrox!

SSI WIEDZA NURKOWA ONLINE

Naszą najlepszą praktyką są dobre podstawy teoretyczne! Fizyka, fizjologia, sprzęt nurkowy, teoria dekompresji.

Prowadzi: Piotr Stós

Terminy do ustalenia z instruktorem - zapisz się 🙂

piotr.stos@nautica.pl, tel. 661 660 312