rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Rurka do nurkowania

Informacje praktyczne / Sprzęt nurkowy

Rurka do nurkowania

Element sprzętu niezbędny podczas snorkelingu i freedivingu. Nurkowie rekreacyjni uczą się korzystania z fajki na kursie podstawowym, a następnie zazwyczaj rezygnują z jej użycia. Owszem, obecność fajki zamontowanej do paska maski po lewej stronie bywa niewygodna, jednak czasami fajka okazuje się niezbędna przed lub po nurkowaniu. Jakie to sytuacje? Jedna z nich to konieczność pokonania znacznego dystansu na powierzchni. Fajka umożliwi nam komfortowe płynięcie z twarzą w wodzie i oszczędzanie gazu z butli. Drugą sytuacją może być konieczność czekania na łódź w warunkach morskich – zalewające twarz fale mogą znacząco utrudnić branie wdechów. Fajka eliminuje ten problem.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając fajkę?

Fajka nie powinna być dłuższa niż 30-35 cm długości i mieć średnicę około 2 cm. Taka konstrukcja ogranicza opory oddechowe. Istotny jest też kształt – na rynku znajdziemy fajki proste, z gumowym “kolankiem” u dołu, fajki anatomiczne, z kształtem dostosowanym do kształtu głowy, ale też fajki, których rurka połączona jest z ustnikiem karbowaną rurą. Podobnie jak automaty oddechowe, fajki wyposażone są w różne rodzaje ustników.

Zazwyczaj najwygodniejsze są ustniki anatomiczne – wyprofilowane tak, aby wygodnie leżeć w ustach i zmniejszały siłę nagryzania potrzebną do utrzymania fajki w ustach . Najprostsze ustniki mają tylko dwa kawałki (wąsy) gumy (silikonu) do zagryzienia.

Wiele nowoczesnych fajek wyposażona jest w dodatkowe zaworki. Jeden z ich typów to zaworki zwrotne, umieszczone u dołu fajki. Ułatwiają wydmuchanie z niej wody i są bardzo proste. Drugi typ to zaworek labiryntowy, znajdujący się na górze fajki. Utrudnia on dostanie się wody do środka fajki na fali. Na szczycie fajki często producenci umieszczają znacznie prostszą osłonkę utrudniającą zalewanie fajki.

Ostatnim elementem, na którego obecność trzeba zwrócić uwagę przy zakupie jest zaczep. Ta mała, plastikowa zapinka służy do przypięcia fajki do paska maski – dzięki temu nie będzie się przemieszczała, a użytkowanie będzie komfortowe.

Czy wiesz, że…

Na rynku dostępne są fajki wykonane z bardzo miękkiego silikonu. Można zwinąć je do bardzo małych rozmiarów lub złamać zgiąć na pół i bez trudu umieścić w kieszeni suchego skafandra lub jacketu.

Skorzystaj z rabatów!

Kup sprzęt w sklepie Nautica, a otrzymasz zniżkę na wyjazd.

Sklep nurkowy

Kup nasz wyjazd, a otrzymasz zniżkę w sklepie.

Sprawdź aktualne terminy i cennik

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

ZApraszamy na

wyprawĘ Meksyk - Belize

termin 20 stycznia do 3 lutego 2022
  • dla entuzjastów  cenotów, rekinów,  fioletowych formacji koralowych, idealnie błękitnego Blue Hole w Belize i starożytnych miast Majów
  • wyprawę poprowadzi Tomasz Dutkiewicz – fotograf, podróżnik, instruktor nurkowania