rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Nurkowanie Hvar

Drodzy nurkowie,

informujemy, że baza nurkowa Nautica Hvar w Starim Gradzie będzie w sezonie 2022 zamknięta, w związku z remontem obiektu, w którym prowadziliśmy działalność.

Kumulujemy wszystkie siły na wyspie Vis, dokąd serdecznie Was zapraszamy!

Baza nurkowa Nautica na wyspie Vis

Wyspa Hvar należy do archipelagu Środkowej Dalmacji. Specyficzne położenie geograficzne sprawia, że ilość dni słonecznych w roku jest tu większa niż w którymkolwiek innym miejscu Chorwacji, czego przyjaźni i gościnni mieszkańcy nie zapominają podkreślać. Panuje tu klimat śródziemnomorski, dzięki któremu otaczają nas gaje oliwne, winnice, palmy i figowce, a także aromatyczne zioła: lawenda, rozmaryn i szałwia.

Dzisiaj liczący kilka tysięcy mieszkańców Stari Grad jest kameralnym kurortem pełnym zabytkowych kościołów, kaplic, kawiarni i restauracji. Leżący w głębi malowniczej zatoki i zanurzony w zieleni otaczających go gajów oliwnych i winnic Stari Grad, jest alternatywą dla głośnego, dynamicznego Hvaru. Miasteczko pełne jest wąskich, krętych i pełnych uroczych zakątków uliczek, w których w najbardziej nieoczekiwanym miejscu można natknąć się na kameralną restauracyjkę lub klimatyczną winiarnię, w której można degustować domowe wina oraz inne chorwackie trunki, takie jak słodki prošek, rakija czy martina.

Osoby, które podczas pobytu w Starym Gradzie zatęsknią za zabawą i nocnym życiem, mogą autobusem lub wypożyczonym skuterem wybrać się do największej miejscowości na wyspie – Hvaru – która tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. „Zauroczenia wyspami nie są przemijające ani przypadkowe.” (Predrag Matvejević)

Stari Grad na liście UNESCO!

Najstarszym miastem wyspy jest Stari Grad, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Pierwsi osadnicy przybyli tutaj z wyspy Pharos już w 384 r. p.n.e., tworząc greckie polis. Na tym terenie tradycja uprawy winorośli i oliwek sięga jeszcze czasów starożytnych, czego świadectwem jest starożytny geometryczny system podziału ziemi, wykorzystywany przez starożytnych Greków. Więcej informacji.

Osób, które poza spacerowaniem lubią też zwiedzać, Stari Grad na pewno nie rozczaruje.

Wszystkie zabytki znajdują się blisko rynku, a miasteczko jest na tyle niewielkie, że bez problemu można się wszędzie dostać piechotą. Jeśli jednak ktoś ma ochotę wybrać się na wycieczkę do któregoś z okolicznych miasteczek, może wypożyczyć rower lub skuter w jednej z wypożyczalni – największa znajduje się w centrum, niedaleko targu.

Na tymże targu można codziennie kupić świeże warzywa i owoce, a także przeróżne pamiątki,między innymi oryginalne wyroby z lawendy.

Warto odwiedzić klasztor dominikański, założony w 1482 roku, w którym znajduje się stara biblioteka, archiwa oraz kolekcja archeologiczna, jak również obrazy dawnych mistrzów, takich jak Tintoretto czy Gianbattista Crespi. Niedaleko klasztoru znajduje się kościół Św. Mikołaja, w którym można obejrzeć drewniany barokowy ołtarz ozdobiony rzeźbami świętych pochodzącymi z XVII wieku. Warte odwiedzenia są też dwa mniejsze kościoły – Św. Jeremiasza i Św. Roha. Jednak najbardziej znanym i imponującym budynkiem w miasteczku jest niewątpliwie Tvrdalj, bardzo dobrze zachowana, ufortyfikowana willa pochodząca z XVI wieku, należąca niegdyś do znanego chorwackiego poety Petara Hektorovica, którego pomnik znajduje się przed budynkiem. Tvrdalj jest wyjątkowym dziełem architektonicznym, w obrębie którego znajdziemy wieżę, ogród oraz słonowodny staw z rybami połączony podziemnym kanałem z zatoką. Ściany budynku pokryte są renesansowymi łacińskimi oraz chorwackimi sentencjami.

Jeśli ktoś nie lubi zwiedzania na własną rękę, miejscowe biura podróży oferują wiele atrakcji i wycieczek, jak na przykład: całodzienna wycieczka łódką na Bol, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych dalmatyńskich plaż; wycieczka do Dubrovnika, (wypłynięcie rano z wyspy szybkim promem, kilka godzin zwiedzania miasta i powrót promem późnym popołudniem); całodzienna wycieczka, tzw. „safari”, po najciekawszych miejscach na wyspie; czy wycieczka do Malog Grablje – opuszczonej kamiennej osady przy drodze do Hvaru.

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Hvarze, ale boicie się zapytać – blog Dagmary Ekiert

Zapraszamy na fenomenalnego bloga naszej Przyjaciółki Dagmary Ekiert – wiele przydatnych informacji,
i wspaniałe impresje !

O miejscu, o ludziach.
O atrakcjach, o wycieczkach rowerowych, o plażach, o historii. Praktycznie znajdziecie tam WSZYSTKO co mógłby Was o wyspie zainteresować.

hvarsubiektywnie.blogspot.com

Przewodnik po Starim Gradzie – do pobrania

Zapraszamy do pobrania przewodnika po Starim Gradzie – przewodnik wydała Turistička Zajednica (Informacja Turystyczna w Starim Gradzie) w języku polskim.

Fotografie i opracowanie graficzne: Paweł Jaroszewski: Paweł Jaroszewski

Tekst: Aldo Čavić

Tumaczenie: Katarzyna Głydzik-Bojić (nasza wspaniała rezydentka).

Pobierz przewodnik po Starim Gradzie

Plaże

Hvarskie plaże są niezwykle różnorodne. Najczęściej są to plaże żwirowe i kamieniste, ale jest również kilka piaszczystych. Wypoczywanie na nich to prawdziwa przyjemność ponieważ Adriatyk to morze z krystalicznie czystą, szmaragdową wodą.

Zobaczcie listę najpiękniejszych plaż na wyspie. A nasza rezydentka pomoże Wam do nich trafić.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

Safari 19 do 26 sierpnia

ZAPRASZAMY!

Trasa: Daedalus + Fury Shoals

Łódź: Marselia Star