rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Freediving – na zapytanie


W naszych bazach w Chorwacji prowadzimy kursy i specjalizacje na wszystkich poziomach zaawansowania, w małych grupach, w przyjaznej, wakacyjnej atmosferze

Kurs freedivingowy AIDA lub SSI – na zapytanie

Prowadząca: Emilia Biała
– wicemistrzyni świata w kategorii dynamika (DYN)
– 8 rekordów narodowych (4 DNF, 2 DYN, 2 STA)
– instruktor freedivingu AIDA i SSI

INTRO FREEDIVING – 1 dzień

Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie próbowali freedivingu, a kochają wodę i chcieliby doświadczyć czegoś nowego, choć nie mają przekonania, czy będą konty Zajęcia wprowadzające mają na celu pokazać, czym jest freediving: nabędziesz podstawy wiedzy, umiejętności i techniki asekuracyjne. Aby zacząć uprawiać freediving jest to najlepszy początek. Nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie, na kursie uczysz się podstaw prawidłowego oddychania, technik freedivingu w tym technik bezpieczeństwa. Poznasz podstawy nurkowania na wstrzymanym oddechu oraz to, jak się niego przygotować. Kurs AIDA1 pomaga rozwinąć podstawowe umiejętności, wiedzę i procedury bezpieczeństwa tak, aby w pełni móc czerpać przyjemność z freedivingu.

Kurs składa się z: 1 sesji wykładów teoretycznych, 1 zajęć praktycznych z technik oddychania, 1 zajęć praktycznych ze statycznego wstrzymania oddechu (STA), 1 sesji na wodach otwartych.

Po kursie będziesz w stanie: z poczuciem bezpieczeństwa i swobody zanurkować na głębokość do 10m.

Wymagania: ukończone 18 lat (lub 16 za zgodą rodzica lub opiekuna); umiejętność przepłynięcia co najmniej 300m po powierzchni dowolnym stylem lub 300m z ABC (maska, płetwy, fajka).

Cena: 100 euro + 20 euro certyfikat (e-card)

KURS PODSTAWOWY/POZIOM1

Dedykowany dla każdego: od tych osób, które posiadają wiele doświadczenia w wodzie (nurkowanie ze sprzętem, snorkeling, surfing lub inne sporty wodne) do tych niezupełnie doświadczonych. Ten kurs jest ważnym wprowadzeniem do podwodnego świata. Stanowi połączenie nauki bezpieczeństwa, prawidłowej techniki, relaksacji i zrozumienia procesów fizjologicznych i praw fizyki. Kurs obejmuje min. praktykę wyrównywania ciśnienia, prawidłową technikę pływania w płetwach, scyzoryk, CWT i FIM (dyscypliny polegające na nurkowaniu pionowo w głąb przy użyciu płetw bądź liny), wynurzenie bez maski i przy użyciu tylko ramion, zasady bezpieczeństwa i techniki asekuracyjne na powierzchni i pod wodą.

Kurs składa się z: 2 sesji teoretycznych; 3 sesji w wodach otwartych, 1 sesji stretchingu, 1 praktycznych zajęć z technik oddychania.

Po kursie będziesz w stanie: nurkować swobodnie, świadomie i bezpiecznie oraz skutecznie wyrównywać ciśnienie w pozycji pionowej głową w dół. Maksymalna głębokość to 20m.

Wymagania: ukończone 18 lat (lub 16 za zgodą rodzica lub opiekuna) oraz umiejętność przepłynięcia co najmniej 200m po powierzchni dowolnym stylem lub 300m z ABC (maska, płetwy kaloszowe, fajka).

Cena: 200 euro + 35 euro certyfikat (e-card)

KURS ZAAWANSOWANY/POZIOM2

Kurs zaawansowany jest przeznaczony dla tych, którzy poznali podstawy freedivingu i czują się w wodzie swobodnie. Podczas, gdy kurs podstawowy jest ogólnym wstępem do freedivingu, poziom 2 jest pogłębieniem nabytych umiejętności oraz wiedzy. Poszerzysz m.in. zasady odruchu nurkowego ssaków, aspekty statycznego wstrzymania oddechu i dynamiki w płetwach, objętości płuc, free fall, zagrożeń i technik asekuracyjnych na powierzchni i pod wodą.

Kurs składa się: 3 sesji teoretycznych i 4 sesji na wodach otwartych, 2 zajęć na wodach płytkich bądź w basenie, zajęć stretchingu.

Po kursie będziesz w stanie: nurkować swobodnie, świadomie i bezpiecznie prawidłową techniką oraz być samodzielnym partnerem dla freedivera o co najmniej tych samych kompetencjach. Maksymalna głębokość to 30 m.

Wymagania: ukończone 18 lat (lub 16 za zgodą rodzica lub opiekuna); ukończony równoznaczny z SSI Level1/AIDA** lub odpowiednik innej organizacji oraz umiejętność przepłynięcia co najmniej 400m po powierzchni dowolnym stylem lub 300m z ABC (maska, płetwy, fajka).

Cena: 300 euro + 35 euro certyfikat (e-card)

AIDA**- 2 dni

Kurs przeznaczony dla tych, którzy czują się pewnie w wodzie. Podczas kursu nabędziesz wiedzę dotyczącą postaw fizjologii i praw fizyki, z jakimi ma się do czynienia przy nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Poznasz prawidłowy cykl oddychania, technikę pływania w płetwach oraz poznasz podstawowe techniki wyrównania ciśnienia. Ten kurs daje Ci możliwość ugruntowania prawidłowych procedur bezpieczeństwa tak, abyś mógł nurkować bezpiecznie i być partnerem dla innego freedivera na poziomie AIDA2. Poznasz również jaki sprzęt jest najczęściej stosowany z podziałem na dyscypliny.

Kurs składa się z: 2 sesji teoretycznych, 1 zajęć praktycznych z technik oddychania, 3 sesji w wodach otwartych, 2 sesje w basenie/na płytkiej wodzie (zazwyczaj połączone w jedną dłuższą), 1 sesji stretchingu.

Po kursie będziesz w stanie: wstrzymać oddech na 2 minuty, przepłynąć minimum 40 metrów pod wodą w płetwach dobrą techniką oraz zanurkować na głębokość od 14m do 20m skutecznie wyrównując ciśnienie w pozycji pionowej głową w dół.

Wymagania: ukończone 18 lat (lub 16 za zgodą rodzica lub opiekuna) oraz umiejętność przepłynięcia co najmniej 200m po powierzchni dowolnym stylem lub 300m z ABC (maska, płetwy, fajka).

Cena: 200 euro + 20 euro certyfikat (e-card)

AIDA**- 3 dni

Masz ochotę zanurkować głębiej i popracować nad techniką? Kurs dla bardziej zaawansowanych i zainteresowanych głębszymi nurkowaniami oraz lepszym zrozumieniem fizjologii i poprawienia techniki na większych głębokościach. AIDA3 pomoże Ci polepszyć swoje dotychczasowe osiągnięcia z naciskiem na bezpieczeństwo i techniki ratunkowe. Podczas kursu trenujemy statyczne wstrzymywanie oddechu (STA), dynamikę w płetwach (DYN) oraz constant weight (CWT). Prócz tego dowiesz się jak zwiększyć umiejętności poprzez naukę freefall’a oraz technik relaksacyjnych.

Kurs składa się z: 3 sesji teoretycznych, 4 sesji w wodach otwartych, 2 basenowych/na płytkiej wodzie (zazwyczaj połączone w jedną dłuższą), 2 sesji stretchingu

Po kursie będziesz w stanie: wstrzymać oddech na minimum 2 minuty i 45 sekund, przepłynąć pod wodą minimum 55 metrów w płetwach dobrą techniką, a także zanurkować na głębokość od 21m do 30m.

Wymagania: ukończone 18 lat (lub 16 za zgodą rodzica lub opiekuna); ukończony kurs AIDA **/SSI1 lub odpowiednik innej organizacji lub udział w min. 5 zawodach AIDA z rankingiem w ostatnich 6 latach uzyskując co najmniej następujące wyniki: 35m CWT, 3:45 STA, 75m DYN oraz zdany pisemny egzamin AIDA **.

Cena: 300 euro + 20 euro certyfikat (e-card)

Informacje o kursach freedivingu

Kto może uprawiać freediving?

Każdy powyżej 16 roku życia (za zgodą rodziców lub opiekuna), bez dolnej granicy wiekowej, z brakiem przeciwwskazań medycznych do uprawiania nurkowania na wstrzymanym oddechu. Zapoznaj się z oświadczeniem medycznym AIDA lub oświadczeniem medycznym SSI.

Na czym dokładniej polegają kursy?

Wszystkie kursy zaczynamy o godzinie 9:00 rano i trwają przez cały dzień do ok 17:00-17:30 z przerwą na obiad/siestę.
Sesja na wodach otwartych, w zależności od wielkości grupy trwa ok 1,5-2 h. Liczba kursantów na zajęciach praktycznych w wodzie to maksymalnie 4 osoby na 1 instruktora. Nurkujemy w najpiękniejszych miejscach wokół malowniczej Vis, korzystając z wieloletniej znajomości miejsc nurkowych instruktorów i pasjonatów Nautica. Na większość nurkowań wypływamy łodzią.

Czy potrzebne jest zaświadczenie medyczne?

Tak. Przed przystąpieniem do kursu należy posiadać oświadczenie medyczne (AIDA lub SSI). Można je wypełnić samodzielnie. Jeżeli jednak na jakiekolwiek pytanie udzielisz odpowiedzi pozytywnej, czyli „yes„ zalecane jest skonsultować się z lekarzem, który na drugiej stronie formularza ( w przypadku formularza AIDA) powinien wskazać, iż ż nie widzi przeciwwskazań do uprawiania nurkowania na wstrzymanym oddechu. Możecie skonsultować się z lekarzem ogólnym bądź medycyny sportowej i przedstawić mu zaświadczenie w wersji polskiej, honorowane przez Stowarzyszenie Freediving Poland.

Czy muszę mieć własny sprzęt?

Rekomendujemy posiadanie własnej pianki z kapturem (3 mm jest idealne na temperaturę wody ok 24 stopni. Możesz też używać pianki do nurkowań scuba, istnieje możliwość wypożyczenia takiej w bazie nurkowej), płetwy koniecznie kaloszowe (najlepiej długie, miękkie lub średnio twarde do freedivingu), maskę, rurkę, gumowy pas balastowy. Jeżeli nie posiadacz własnego sprzętu, istnieje możliwość wypożyczenia z bazy nurkowej, choć na poziomie zaawansowanym zalecamy posiadanie własnego wyposażenia.

Czy tylko mogę przyjechać na kursy? A jeśli jestem doświadczonym freediverem?

Oczywiście zapraszamy na sesje treningowe, zapewniamy system buddy. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt celem potwierdzenia preferowanych głębokości i ilości dni nurkowych.

Jakie są terminy najbliższych kursów?

Kursy prowadzimy przez cały sezon.

Po wcześniejszym umówieniu możliwe są terminy do końca września.

Ilość miejsc ograniczona.

Najlepiej kontaktować się z nami na bieżąco, również w przypadku innych wątpliwości/pytań:

emibiab@gmail.com

+48 797 733 966

Prowadząca – Emilia Biała

 • instruktor freedivingu AIDA, certyfikowana przez Aharon Solomons, Izrael,
 • instruktor freedivingu SSI, certyfikowana przez Kwabena Edusei, Bali

Osiągnięcia sportowe:

 • wicemistrzyni świata w kategorii dynamika (DYN) w monopłetwie w roku 2011, (Indywidualne Basenowe Mistrzostwa Świata, Włochy), przygotowywana przez Tomka “Nitasa” Nitkę
 • 8 rekordów narodowych (4 DNF, 2 DYN, 2 STA)

Najlepsze oficjalne rezultaty:

 • 203 m dynamika w monopłetwie
 • 155 m dynamika bez płetw
 • 6 min. 03 sek. – statyczne wstrzymanie oddechu

Inne:

 • luty 2014: 1 miejsce w nurkowaniu podlodowym Extremall w Olsztynie w kategorii kobiet i mężczyzn
 • maj 2013: Mistrzostwo Polski Kobiet na Indywidualnych Basenowych Mistrzostwach Polski we Freedivingu w Olsztynie
 • luty 2013: 1 miejsce w nurkowaniu podlodowym Extremall w Olsztynie w kategorii kobiet
 • październik 2012: 1 miejsce Pucharze Czech w Zlinie w kategorii kobiet
 • listopad 2011: 3 miejsce w Pucharze Renu w Wiessbaden (Niemcy) w kategorii kobiet
 • reprezentantka Polski podczas Indywidualnych Mistrzostw Świata we Freedivingu (Włochy 2011, Belgrad 2013)

Zapisy i więcej informacji

12 626 00 36 wew. 12, 797 025 124

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-18:00

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

Freediving - na zapytanie -
ZApraszamy na

SAFARI SIERPNIOWE

14 - 21 SIERPNIA, TRASA WRAKI I RAFY PÓŁNOCY
 • dla entuzjastów wraków i miłośników raf,
 • spotkania z delfinami, rekinami, żółwiami i rogatnicami
 • nurkowania na Stalowej Rafie i w parku narodowym Ras Mohammed