Top
 

Amfory


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Amfory – opis miejsca nurkowego

Przed wejściem do Zatoki Viškiej znajduje się kilka niewielkich wysepek. Wśród nich są Volić Veli i Krava – wynurzone na niespełna ponad metr skały, na których mieszczą się latarnie wyznaczające tor wodny jednostkom wpływającym do portu w Visie. Nazwy tych wysepek w języku polskim oznaczają woła i krowę, a o latarniach mówi się, że to rogi zwierząt.

Krava zachwyca nurków bogactwem przyrody. Odsunięcie od wyspy Vis powoduje, że mimo niewielkiej odległości od miasteczka w miejscu tym można spotkać rozmaite organizmy lokalnej fauny i flory. Oprócz tego na głębokości około 30 m znajdują się rzymskie amfory – pozostałość po statku, który musiał się rozbić w tym miejscu przed ponad dwoma tysiącami lat. Ze względu na długość i głębokość zalegania amfory zostały obficie porośnięte przez przeróżne organizmy. Jedna z nich jest całkowicie czerwona przez rozwój kolonii czerwonych gąbek.

Nurkowanie w tym miejscu ma charakter dryftowy i rozpoczyna się po południowej – osłoniętej od wiatru i fal – stronie wysepki, gdzie rozciąga się równina na głębokości około 6-10 m i gdzie często spotyka się ośmiornice. Po dopłynięciu na zewnętrzną stronę wysepki nurkowanie kontynuuje się wzdłuż ściany z licznymi wgłębieniami, w których można spotkać langusty, racznice i mureny. Wprawne oko wypatrzy ukrywające się wśród skał różne inne organizmy aktywne w nocy. Ze względu na ich obecność w miejscu tym często organizowane są nurkowania nocne. Podczas nurkowania dziennego nie należy skupiać się wyłącznie na organizmach związanych z dnem. Rzut oka w toń daje szansę na zobaczenia dużych ryb. Opłynięcie Kravy zajmuje około 45 minut, dlatego po tym czasie kończy się nurkowanie w miejscu jego rozpoczęcia.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!