Top
 

Hellenistic Port


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Hellenistic Port – opis miejsca nurkowego

W zachodniej części Zatoki Viškiej w IV wieku p.n.e. Grecy założyli Issę – swoją pierwszą kolonię na terenie Dalmacji. Powstałe miasto się rozwijało, a na wprost miejsca, w którym dzisiaj mieści się centrum nurkowe Nautica Vis, zlokalizowano port. Wzdłuż położonego nieopodal półwyspu Prirovo z kolei w czasach rzymskich ciągnęło się reprezentacyjne nabrzeże, tzw. riva. W wyniku podnoszenia się poziomu morza średnio o 1 mm rocznie dwa i pół tysiąca lat później można oglądać na niewielkich głębokościach wspomniane pozostałości antycznej kultury. Tak zwane nurkowanie z brzegu jest realizowane przed hotelem Issa i jest szczególnie polecane jako pierwsze nurkowanie na Visie lub jako nurkowanie nocne.

Wejście do wody realizowane jest z betonowego nabrzeża w miejscu, w którym głębokość wody nie przekracza 1,5 m. W kierunku północnym rozciąga się płycizna i stromo opadający stok, który na głębokości 6 m przekształca się w piaszczystą równinę porośniętą trawami. Równinę cechują niewielkie spadki terenu – w środkowej części Zatoki Viskiej osiąga ona głębokość około 50 m p.p.m. Dla nurków najciekawszy jest jednak wspomniany stok – obficie porośnięty żółtymi gąbkami, które stanowią siedlisko dla innych organizmów morskich. Można zauważyć, że nie tylko naturalne formy są adaptowane przez faunę i florę – pozostałości skorup amfor również porastają rozmaite organizmy bentosowe.

Na południe od betonowego nabrzeża z kolei stok schodzi do głębokości około 10 m. Składa się z dużych głazów, wśród których kryją się graniki wielkie i skorpeny pospolite, a dalej przechodzi w stok kamienisty, na którym często spotyka się ośmiornice. Wymienione organizmy są zwierzętami nocnymi – ukrywające się w dzień, w nocy żerują. To właśnie z ich powodu, jak również licznych skorupiaków i stągwic – największych w tym rejonie Adriatyku drapieżnych ślimaków – nurkowania nocne z brzegu na wprost bazy są uważane za najatrakcyjniejsze.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!