Top
 

Oključna


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Oključna – opis miejsca nurkowego

Przez północną część wyspy Vis prowadzi szutrowo-kamienista droga, którą można dojechać do opuszczonej wsi Oključnej, a stamtąd terenowym samochodem zjechać do (jednej z niewielu w tej części wyspy) zatoki noszącej tę samą nazwę. W zatoce znajduje się betonowy pirs, przy którym mogą cumować łodzie. Nurkowanie w tym miejscu może zatem odbywać się zarówno z brzegu jak i z łodzi. Ze względu na osłonięcie od otwartego morza daleko wysuniętym półwyspem w zatoce morze zwykle jest bardzo spokojne, czyniąc ją idealną na spędzanie przerw powierzchniowych między nurkowaniami, a także dla nurkowania osób z niewielkim doświadczeniem.

Nurkowanie zwykle rozpoczyna się i kończy przy betonowym pirsie i prowadzi się je wpierw wzdłuż zachodniego brzegu zatoki, wzdłuż którego można również wracać lub przepłynąć nad dnem i wrócić do brzegu lub łodzi wzdłuż wschodniego wybrzeża. Początkowo na płyciźnie nurkowie mogą obserwować rozmaite małe krabiki żyjące w muszelkach pozostałych po niewielkich ślimakach, kolorowe rozgwiazdy, barweny przeczesujące piaszczyste dno w poszukiwaniu pokarmu, a także wypatrywać ośmiornic, by po chwili dopłynąć do ścianki. Pionowa ścianka ciągnie się od powierzchni do głębokości około 8 m. We wnękach kryją się skorpeny, a po szacie porastającej ścianę przemieszczają się wieloszczety wędrujące. Po niespełna 20 minutach spokojnego nurkowania dopływa się do największej atrakcji miejsca – leżącego na głębokości 14 m fragmentu skrzydła samolotu bombowego B-24.

W czasie II wojny światowej nie jeden bombowiec skończył w wodach Adriatyku w okolicy strategicznej wyspy Vis. Część z nich dzisiaj stanowi atrakcyjne miejsca nurkowe, część jeszcze nie została odnaleziona. Wraki bardzo często odkrywane są przez rybaków, których sieci zahaczają się o nienaturalnie występujące elementy na dnie morza. Taka sieć zaplątała się również na wraku bombowca leżącego na północ od Visu, w efekcie czego fragment skrzydła został przez rybaków przywleczony do zatoki Oključnej.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!