Top
 

Punta od Covika


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Punta od Covika – opis miejsca nurkowego

Na najbardziej na północ wysuniętym półwyspie wyspy Vis – Novej Pošcie – mieści się kilka charakterystycznych przylądków. Wśród nich na uwagę zasługuje Punta od covika. Stromo opadająca ściana ma swoją kontynuację pod wodą, a na przedłużeniu przylądka znajduje się charakterystyczny garb, którego koniec jest odsunięty o około 50 m od wybrzeża, ściany opadają poniżej 50 m głębokości, a szczyt w najgłębszym punkcie znajduje się około 45 m p.p.m.

Nurkowanie przy Puncie od covika realizuje się najczęściej, gdy występują silne wiatry z kierunków wschodnich. Niewielka odległość od portu w Visie wraz z osłonięciem od wiatru powoduje, że można tu w bezpieczny sposób zrealizować interesujące plany. Miejsce to jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków, jednak eksploracja samego cypla wymaga uprawnień do nurkowania do głębokości co najmniej 40 m. Właśnie na tej głębokości po zachodniej stronie cypla zaczyna się gęsty las czerwonych gorgonii. To tu widuje się rzadko spotykane jaja rekinka psiego, pokaźnych rozmiarów skorpeny, polujące mureny, liczne langusty i należące do ryb głębinowych piotrosze. W okolicy cypla należy jednak szczególnie uważać na prądy morskie – kombinacja głębokości i odległości od wyspy sprawia, że kontrola trzymanie się założonego planu nurkowania jest tu szczególnie ważne.

Po obejrzeniu cypla nurkowie płyną wzdłuż zachodniego wybrzeża. Na głębokości około 35 m można zobaczyć potężne kotwice. Dalej nurkowanie kontynuuje się przy stoku, którego charakterystyczna rzeźba definiuje profil nurkowania. Schodzący tarasowo stok składa się z kilku olbrzymich półek skalnych. Na półkach tych można znaleźć ślimaki nagoskrzelne i ośmiornice. Pionowe fragmenty stoku zaś w postaci różnej wielkości ścian są zamieszkiwane przez mureny, racznice i langusty. Nurkowanie w tym miejscu zawsze ma charakter dryftowy i kończy się je w spokojnej, rozległej, osłoniętej od falowania zatoce.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!