Top
 

Voliči (Mali i Veliki Volić)


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Voliči (Mali i Veliki Volić) – opis miejsca nurkowego

Min. stopień: OWD/P1

Przed wejściem do Zatoki Viškiej znajduje się kilka niewielkich wysepek. Wśród nich są Volići, na które składają się wystające na niespełna ponad metr Volić Veli i Volić Mali. Na zlokalizowanym dalej od Visu Voliću Velim mieści się latarnia morska, wyznaczająca północno-zachodnią granicę toru wodnego portu w Visie. Druga latarnia mieści się na wysepce Krava, położonej po wschodniej stronie wrót Zatoki Viškiej. Nazwy Krava i Volić w języku polskim oznaczają krowę i woła, a umieszczone na wysepkach latarnie kojarzą się z rogami tych zwierząt.

Nurkowanie na Volićach może być przeprowadzone na kilka sposobów i jest atrakcyjne dla nurków na różnych poziomach wyszkolenia. Przy Voliću Velim, nad ciągnącą się mniej więcej na głębokości 6 m równiną, jest możliwość zacumowania łodzi. Na równinie, oprócz zwierząt charakterystycznych dla wód tej części Morza Adriatyckiego, można spotkać papugoryby i zielone ślimaki nagoskrzelne z gatunku Felimare picta. Podczas nurkowania z zacumowanej łodzi opływa się Volić Veli – na początku płynąc niewielkim kanionem, przedostaje się z równiny na stronę otwartego morza, gdzie kontynuuje się nurkowanie wzdłuż ściany opadającej do głębokości około 45 m. Na niewielkich głębokościach można obserwować zabawy chromisów kasztanowych przepływających przez niewielkie otwory w skałach.

Poniżej 20 m z kolei ciągnie się las gorgonii – płycej żółtych, głębiej czerwonych, wśród których spotkać można mureny, skorpeny, rozmaite skorupiaki, a także rzadko widziane jaja rekinka psiego. Na gorgoniach bardzo często widuje się również flabelliny – ślimaki nagoskrzelne o długości około 2-3 cm. To miejsce ze względu na wysoką bioróżnorodność jest najczęściej wybierane przy organizowaniu nurkowań nocnych.

Bogactwo flory i fauny w tym miejscu wynika z dobrego natlenienia wody, które z kolei wynika z intensywnego jej mieszania, co z kolei wskazuje na możliwość występowania stosunkowo silnych jak na Adriatyk prądów morskich. Prądy najczęściej niosą wodę od Volića Malego do Velego, dlatego w takich sytuacjach wybiera się nurkowanie dryftowe z prądem. Nurkowanie rozpoczyna się przy mniejszej z wysp, przy której na głębokości kilku metrów można przepłynąć pod bardzo charakterystyczną skałą, kształtem przypominającą łuk. Pomiędzy wyspami z kolei znajduje się siodło na głębokości około 16 m, wzdłuż którego się podąża, chroniąc się przed prądami i podziwiając kobierce gorgonii.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!