Top
 

Wrak kutra Fortunal


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Wrak kutra Fortunal – opis miejsca nurkowego

Min. stopień: AOWD/PE

Min. stopień: AOWD/PE

Drewniany statek rybacki został zbudowany w 1955 roku. 10 kwietnia 1997 roku Fortunal po całej nocy wracał z połowów do portu w Visie. Kuter z pełną prędkością uderzył w wyspę Vis w pobliżu miejscowości Okljućna i szybko zatonął.

Leży na piaszczystym dnie na głębokości ok. 42 m. Jest lekko przekrzywiony na lewą burtę, a odkąd maszt przewrócił się na bok, jego najwyższy punkt znajduje się na głębokości 37 m.

Mimo że głęboko położony, może być prawie w całości oglądany przez nurków rekreacyjnych, co wynika z jego rozmiarów – długość kutra to niespełna 20 m. Nurkowanie w tym miejscu rozpoczyna się przy pionowej ścianie prowadzącej nad wrak, a po jego obejrzeniu jest kontynuowane wzdłuż ściany, by skończyć się w płytkiej części zatoki. Pod koniec nurkowania na głębokości 6 m można dodatkowo odwiedzić długą, wąską jaskinię, w której przed światłem dziennym ukrywają się widlaki różowe.

Gospodarka wyspy Vis bazuje na uprawach roślin (głównie winorośli), rybołówstwie oraz turystyce. O ile turystyka jest stosunkowo młodą dziedziną – w czasach istnienia państwa jugosłowiańskiego wyspa była strefą zamkniętą dla obcokrajowców – o tyle rybołówstwo ma na Visie bardzo długą tradycję. W Komižy w XVII wieku zaprojektowano i zbudowaną falkušę – łódź żaglową, która przez kolejne 300 lat była najlepszą jednostką dla połowów pełnomorskich, których znaczna część odbywała się przy oddalonym o 42 mile morskie od Visu archipelagu Palagruža. Chociaż ostatnia falkuša zatonęła w 1986 roku, do dzisiaj odbywają się tradycyjne regaty z Komižy na Palagružę (Rota palagruzona).

Bogata historia rybołówstwa na Visie to niestety nie tylko sukcesy, ale również liczne wypadki z udziałem kutrów rybackich. Takiemu wypadkowi uległ między innymi kuter o nazwie Fortunal. Drewniany statek został zbudowany w 1955 roku w środkowych Włoszech w miejscowości Fano. Jego wysokie burty zostały tak zaprojektowane, by nie straszne im były nawet największe fale na Adriatyku. Północne wybrzeże wyspy Vis z pionowo opadającymi ścianami, bez niespodziewanych wypłyceń, to wręcz wymarzone miejsce dla trałowca. 10 kwietnia 1997 roku Fortunal po całej nocy wracał z połowów do portu w Visie. Zmęczona załoga zasnęła, a statek prowadził autopilot. Nagle i niespodziewanie statek z pełną prędkością uderzył w wyspę Vis w pobliżu miejscowości Okljućna i bardzo szybko zatonął.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!