Top
 

Zielona Grota (Zelena Splija) Wyspa Ravnik


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Zielona Grota (Zelena Splija) Wyspa Ravnik – opis miejsca nurkowego

Czas dopłynięcia: – 7,5 MM z portu Vis

W okolicy wyspy Vis znajdują się dwie aktywnie promowane wśród turystów jaskinie. Obie stanowią częściowo zalane komnaty, a ich części wynurzone są na tyle duże, że można do nich wpływać łodziami. Bardziej znaną z nich jest położona na wyspie Biševo Błękitna Jaskinia (Modra Špilja), której nazwa pochodzi od błękitnego światła zalewającego grotę w wyniku odbicia od piaszczystego dna promieni słonecznych wpadających przez otwór w suficie między godziną 11 a 12 w południe. Niestety, w Błękitnej Jaskini obowiązuje całkowity zakaz nurkowania. Okresowe zakazy w miesiącach letnich obowiązują również w drugiej z jaskiń – Zielonej. Ta z kolei, położona na wyspie Ravnik, jest większa od Błękitnej Jaskini, a nazwę bierze od wypełniania się szaramagdowozielonym kolorom w efekcie wpadania promieni słonecznych przez niewielki, sztucznie wydrążony w czasach wojennych, otwór w suficie.

Nurkowanie przy Zelenej Špilji zwykle rozpoczyna się przy ścianie położonej po zachodniej stronie groty. Tutaj na głębokości około 30 m znajduje się przepiękna, olbrzymia kawerna. Wejście do niej porośnięte jest rozmaitymi gąbkami i koralowcami – już sama feeria barw robi wrażenie. Jeśli dodać do tego możliwość wypatrzenia w zagłębieniach skalnych muren, skorpen, langust oraz krabów łopaciarzy i krabów Maya, to okazuje się, że nurkowanie przy Zelenej Špilji nawet w okresach zamknięcia tytułowej groty jest bardzo atrakcyjne.

W Zielonej Jaskini wprowadzono obostrzenia dla nurków ze względów bezpieczeństwa. W miesiącach letnich chęć zanurkowania w tym miejscu należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem i realizować je po otrzymaniu odpowiedniej zgody i uiszczeniu opłaty. Ograniczenia wynikają stąd, że miejsce stało się bardzo popularne wśród turystów – wpływające łodzie i skaczący do wody ludzie w połączeniu z głębokością akwenu wynoszącą wewnątrz groty około 3-5 m znacząco obniżały komfort nurków buszujących przy dnie. Przy dnie, na którym łatwiej znaleźć nowy model okularów przeciwsłonecznych niż naturalnych mieszkańców.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!