Top
 

OWD


Kursy prowadzimy w Krakowie przez cały rok. Zapraszamy!

Podstawowy kurs nurkowania OWD

Certyfikat nurka jest dokumentem potwierdzającym posiadane umiejętności i niezbędną wiedzę aby móc samodzielnie nurkować. Bez niego trudno będzie podziwiać kolorowe rafy, wraki czy polskie jeziora.

Spośród wielu międzynarodowych organizacji zajmujących się szkoleniem wybraliśmy SSI, znaną w każdym zakątku świata. Doskonale opracowany system szkolenia oraz materiały szkoleniowe pozwalają w prosty i bezstresowy sposób zostać certyfikowanym nurkiem. Oczywiście bardzo ważna jest profesjonalna i doświadczona kadra instruktorska prowadząca u nas szkolenia.

Kurs nurkowy na stopień podstawowy Open Water Diver podzielony jest na dwie części: zajęcia basenowo-teoretyczne oraz nurkowania na wodach otwartych.

Zajęcia basenowo-teoretyczne

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort nurkowania pierwszą część kursu nurkowego przeprowadzamy w basenie. Każde z pięciu zajęć łączymy z zajęciami teoretycznymi, które odbywają się w naszym Centrum Nurkowym. Teoria nie może być nudna! Dlatego większość wiedzy czerpiecie z podręcznika w formie cyfrowej, który obowiązkowo dołączamy do kursu. W czasie sesji teoretycznej wyjaśniamy jedynie pewne wątpliwości powstałe podczas samodzielnej nauki. Jest też okazja aby porozmawiać z instruktorem o Waszych planach i wyjazdach nurkowych. Po każdych zajęciach teoretycznych czas na praktykę i ćwiczenia w wodzie. Teorię kończymy prostym egzaminem testowym. Bez stresu 🙂

Już od pierwszych zajęć basenowych, korzystacie z kompletnego sprzętu nurkowego, który dostarczymy na zajęcia. Potrzebujecie posiadać własne płetwy, maskę i rurkę. Powinien to być sprzęt odpowiedni do nurkowania z butlami. Jeśli takiego nie posiadacie albo nie jesteście pewni czy wasz sprzęt jest odpowiedni, zapytajcie instruktora lub sprzedawcę w  sklepie nurkowym. Pamiętaj, że źle dobrany sprzęt może odebrać całą frajdę z nurkowania.

W maksymalnie 6 osobowych grupach uczycie się:

  • zasad bezpiecznego nurkowania, systemu partnerskiego ( nurkowanie to sport zespołowy, zawsze nurkujemy w grupie!),
  • radzenia sobie w nietypowych sytuacjach,
  • obsługi sprzętu do nurkowania.

Zdobywamy również praktykę i niezbędne odruchy. Jest na tyle dużo czasu, że każdy jest w stanie opanować wszystkie niezbędne umiejętności nurkowe. Nauka nie jest oparta na ich zaliczaniu lecz na świadomych ćwiczeniach i dążeniu do mistrzostwa. Każde z nich jest precyzyjnie omawiane przed zajęciami i poprzedzone prezentacją instruktora. Można je również w domu zobaczyć na filmie szkoleniowym.

Nie obawiajcie się, że nie dacie rady. Na pierwszych zajęciach zanurzamy się na płytkiej (90 cm) części basenu i rozpoczynamy od oswojenia się ze sprzętem i oddychaniem pod wodą. W miarę nabywania wprawy przechodzimy nieco głębiej i ćwiczymy na głębokości 3,5 m. Po tej części kursu jesteśmy gotowi na nasze pierwsze prawdziwe nurkowanie.

A co z umiejętnością pływania?

Wbrew utartym stereotypom aby być nurkiem wcale nie jest potrzebna dobra umiejętność pływania. Na kursie jednak przeprowadzimy podstawowy sprawdzian pływacki. Poprosimy o przepłynięcie 200 metrów bez płetw lub 300 metrów w płetwach. Nie będzie wymagany żaden limit czasowy ani też właściwy styl. Poprostu musisz to przepłynąć!

Jak i kiedy odbywają się zajęcia?

Sesje basenowo-teoretyczne organizowane są w kilku wariantach w zależności od Twoich możliwości czasowych i potrzeb.

1. Kurs standardowy. Raz w tygodniu przez 5 tygodni. Ponieważ wynajmujemy basen, mamy dla siebie całą godzinę w wodzie. Poświęcacie na kurs tylko jeden wieczór w tygodniu.
2. Kurs weekendowy. Zajęcia odbywają się w jeden weekend. Spotykamy się około godziny 9.00 i kończymy ok. 15.00. Wersja dla zapracowanych, którzy nie mogą poświęcić czasu w środku tygodnia. Musicie się jednak liczyć z dużą intensywnością zajęć.
3. Kurs indywidualny. Dopasowujemy się do waszych oczekiwań i możliwości czasowych. Najczęściej organizowany w grupach 1-2 osobowych. Wygoda kosztuje więc musicie się liczyć z wyższą ceną.

Dokończenie kursu

Czas wykorzystać nasze umiejętności z basenu. Ta część kursu to już prawdziwe nurkowania.

Przed ich zrobieniem wymagane jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do nurkowania. Szczegóły omówi instruktor na pierwszych zajęciach teoretycznych.

Musimy ich zrobić aż cztery. Na pierwszym z nich nie wykonujemy żadnych ćwiczeń. Opływamy jedynie najbliższe okolice wykonując tzw. wycieczkę podwodną. Jest to doskonały czas na aklimatyzacje po zajęciach basenowych na realne warunki nurkowe.

W każdym następnym nurkowaniu oprócz wycieczki wykonujecie kilka prostych ćwiczeń wcześniej opanowanych na basenie. Dodatkowo spróbujecie nawigacji podwodnej z kompasem. Podobnie jak na basenie, każde nurkowanie poprzedzone jest szczegółowym wprowadzeniem instruktora i objaśnieniem logistyki.

Nurkowania przeprowadzamy przeważnie w jeden weekend (choć istnieje możliwość dopasowania do indywidualnuch potrzeb). Sobota i niedziela po 2 nurkowania dziennie. Zapewniamy cały sprzęt nurkowy włącznie z grubymi 2 x 7mm skafandrami, rękawiczkami i butami, zapewniającymi odpowiedni komfort termiczny.

Rozpoczynamy ok. godziny 9.00. Planowany czas zakończenia to 14.00. Szybko i sprawnie. Pomiędzy nurkowaniami mamy trochę czasu dla siebie na uzupełnienie kalorii i wypicie gorącej herbaty.

Zebrane standardy kursu

Aby uzyskać certyfikat musisz uzyskać:

  • zaliczenie pięciu sesji teoretycznych, w tym quizów i egzaminu końcowego,
  • zaliczenie nurkowań na wodach basenopodobnych 1–5,
  • zaliczenie sprawdzianu umiejętności pływackich,
  • zaliczenie nurkowań na wodach otwartych 1–4,
  • zaliczenie testu pływackiego 200m bez płetw lub 300m w płetwach i w masce dowolnym stylem i w dowolnym czasie

Wymagania wstępne

1. Ukończone 10 lat

Uwaga: nurkowie w wieku 10–14 lat otrzymują certyfikat Junior Open Water Diver.

2. Wypełnienie formularzy:
– Zzwolnienie z odpowiedzialności prawnej i zgoda na przejęcie ryzyka
– Oświadczenie medyczne (10063) [Medical Statement]
– Oświadczenie o zrozumieniu standardów i procedur bezpiecznego nurkowania

Maksymalna głębokość nurkowania po kursie:

– dla nurków OWD oraz Junior OWD którzy ukończyli 12 lat – 18 metrów
– dla nurków Junior OWD – 12 metrów

Zapisy i więcej informacji

kursy@nautica.pl

661 660 315 lub: 12 626 18 05

Zobacz cennik

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!