Top
 

Meksyk 2018

Meksyk w terminie 7-16 grudnia 2018

Temperatura powietrza 31 stopni

Temperatura wody 26-27 stopni

Rekomendowany skafander 3 mm

Relacja z wyprawy do Meksyku w grudniu 2018

Szczegóły wyjazdu

Plan wyprawy

Dzień 1

Wylot z Warszawy przez Paryż do Cancun. Transfer do Playa del Carmen.

Dzień 2

Śniadanie, 2 nurkowania w Cenotach, lunch, impreza powitalna.

Dzień 3

Śniadanie, 2 nurkowania w Cenotach Special, lunch, zwiedzanie Playa del Carmen.

Dzień 4

Całodniowa wycieczka do Chichen Itza.

Dzień 5

Śniadanie, 2 nurkowania w Cenotach, lunch, plaża

Dzień 6

Śniadanie, 2 nurkowania w Cenotach Special, lunch, wycieczka i zwiedzanie Tulum

Dzień 7

Śniadanie, 2 nurkowania rafowe na Cozumelu, lunch, plaża

Dzień 8

Śniadanie, dzień wolny, możliwość realizacji wycieczek (Isla Contoy, Isla Mujeres, rezerwat Rio Lagartos, Jeep ekspedycja etc)

Dzień 9

Śniadanie, plaża, wylot do Polski

Dzień 10

Przylot do Polski

Plan nurkowy

Ogromną zaletą tej wyprawy jest odmienność i różnorodność miejsc nurkowych. Przede wszystkim zobaczymy cenoty – zalane morską wodą jaskinie, w których nieograniczona widoczność i gra świateł tworzą magiczny spektakl. Niektóre krasowe studnie połączone są systemem korytarzy, częściowo otwartych na dżunglę. Zanurkujemy w prześwietlonych słońcem labiryntach Dos Ojos – 80-kilometrowego systemu tuneli i udekorowanych stalaktytami komór. Widoczność sięga tu 90 metrów! Zapuścimy się do cenotu Angelita, w którym na głębokości 30 m. znajduje się nieprzejrzysta warstwa siarkowodoru, jak tajemnicza chmura z wystającymi opadłymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Z kolei Cozumel z rafami zachwalanymi jako akwarium świata pozwoli nam spotkać rekiny, stada ryb, kolorowe ślimaki; mieścimy się też w głównym sezonie występowania wielorybów i orek, trwającym od grudnia do lutego. Przy takim bogactwie możliwości nasz wyjazd z pewnością nabierze charakteru foto-tripu, zwłaszcza, że prowadzi go Piotr Stós – fotograf podwodny. W ramach wycieczek lądowych zobaczymy położone na klifie prekolumbijskie Chichen Itza i ruiny Tulum, spenetrujemy uliczki i piękne plaże Playa del Carmen, zajrzymy do rezerwatu flamingów.

Tak przygotowana trasa będzie sprzyjała też tańcom, opalaniu i delektowaniu się miejscową kuchnią. Po spędzonym wspólnie tygodniu będziecie mieli uczucie, że przed Waszymi oczami przewinął się niesamowity kalejdoskop wrażeń… Impreza przygotowana jest dla nurków, ale także dla „nienurków”, którzy mogą spędzać czas na piaszczystych plażach i brać udział w dodatkowych wycieczkach lądowych.

Cenoty

Cenoty, Jukatan, Meksyk.
W wapiennych skałach półwyspu Jukatan rozciąga się fascynujący system wypełnionych słodką wodą jaskiń z tysiącami zapadlisk. To miejsce oferuje nurkom zupełnie nowe doświadczenia. Nurkowanie pod nawisami, wśród kolumn stalagnatów, w obszernych korytarzach i grotach, w promieniach słońca przenikających przez przejrzyste wody to czysta magia. Jukatan jest obszarem o największej ilości i różnorodności miejsc do nurkowania tego typu na świecie. W wielu meksykańskich cenotach można nurkować bez uprawnień jaskiniowych, ponieważ są to kawerny, częściowo otwarte na dżunglę.

Czym właściwie są cenoty?
Jukatan znajdował się kiedyś pod powierzchnią oceanu, na którego dnie osadzał się wapień z koralowców i muszli. Gdy poziom wód opadł, wiatry i deszcze, tworzące podwodne rzeki, wypłukały w skałach systemy jaskiń. Powtórne zalane wodą stworzyło niespotykane nigdzie na świecie w podobnej skali warunki do nurkowania. W niektórych cenotach można znaleźć starożytną ceramikę Majów i pozostałości po ceremoniach składania ofiar. W niektórych miejscach gęsta woda słona miesza się ze słodką i w ten sposób powstaje zjawisko halokliny. Wpływając w haloklinę mamy wrażenie przechodzenia przez mgłę.
Cenoty są w zasadzie jaskiniami, które częściowo się zapadły. Niektóre są również dostępne dla snorklujących.

Co jest wyjątkowego w nurkowaniu w cenotach?
Ze względów bezpieczeństwa przewodnik jest w pełni przeszkolonym nurkiem jaskiniowym, a grupy liczą maksimum 4 osoby. N​igdy jednak nie będziesz dalej niż 40 m. od otworu będącego źródłem naturalnego światła. Podczas nurkowania grupa podąża ze względów bezpieczeństwa za liną, tzw poręczówką. Jedynym koniecznym, dodatkowym wyposażeniem jest latarka nurkowa. Wszyscy przewodnicy nurkują w konfiguracji sidemountowej.

Kto i kiedy może nurkować w cenotach?
Każdy, kto ma podstawowy certyfikat nurkowy dowolnej organizacji. Zaleca się jednak zwrócenie szczególnej uwagi na dobrą kontrolę pływalności, aby nie podnosić osadów z dna i nie niszczyć delikatnych skalnych formacji. Można tam nurkować przez cały rok, przy idealnej widoczności sięgającej 50 metrów i temperaturze wody 26 stopni.
Do trudniejszych kawern przewodnicy dopuszczają tylko zaawansowanych nurków.

Co zobaczysz w cenotach?
Jednymi z najlepszych rzeczy, jakie tam zaobserwujesz, są: gra światła słonecznego, wpadającego przez otwory w sklepieniach grot, widok zielonej dżungli w otwierających się zapadliskach i ogromne, przywodzące na myśl wnętrza katedr jaskinie, ozdobione koronkami stalaktytów i stalagmitów.
W niektórych kawernach można spotkać ryby słodkowodne i żółwie. Natomiast wejście do kawerny Car Wash to istny ogród z niewiarygodną ilością roślinności.

Najciekawsze cenoty
Dos Ojos
Bardzo popularne Dos Ojos może być trochę tłoczne, ale jest to obszerny system, w którym można zrobić dwa nurkowania w tym samym miejscu. Spektakularne stalaktyty i stalagmity, ciekawym przerywnikiem jest wynurzenie się w jaskini nietoperzy i obserwowanie tych ssaków podczas snu.

Dreamgate
Ten cenot jest także niezwykle bogaty w stalaktyty i stalagmity. Jest jednak nieco węższy, dlatego jest zalecany tylko dla bardziej doświadczonych nurków z dobrą kontrolą pływalności.

 Taj Maha
Świetny jako punkt wyjścia do nurkowania w jaskiniach, bardzo interesujący dla fotografów. jeden z wielu cenotów, w którym haloklina jest bardzo wyraźna,

Angelita
Głęboka studnia o stromych ścianach, zapewniająca wyjątkowo oryginalne nurkowanie – na 30 metrach tworzy się gęsta i zwarta warstwa siarkowodoru, zwieńczona „wysepką” pokrytą czarnymi pniami martwych drzew. W chmurze siarkowodoru można zanurkować jak we mgle, a po przejściu przez nią znów znaleźć się w przejrzystej wodzie.

The Pit (El Pit)
Efekty świetlne w tej głębokiej kawernie są niesamowite; Pit oferuje najczystszą wodę, jaką kiedykolwiek widziałeś. Na 15 m. napotykamy na haloklinę, a na 30 m. na warstwę siarkowodoru.
Światło słoneczne dociera do 30 metrów!

 Car wash
Nie do uwierzenia, ale to przepiękne miejsce było faktycznie wykorzystywane jako myjnia samochodowa. Obszerna i łatwa kawerna z wodą o głębokim, zielonym odcieniu, ze wspaniałą łąka pełną lilii wodnych i żółwi. Dużo fotogenicznych kłębowisk drzew i krzewów, wśród których uwijają się stada ryb. Kolejna scenografia do zdjęć

Cena

2100 USD + 3800 PLN

Cena zawiera:

  • Przelot Warszawa-CancunWarszawa i transfery klimatyzowanym busem
  • 8 noclegów w hotelu Tukan w centrum Playa del Carmen
  • Śniadania, napoje, owoce i przekąski podczas nurkowań
  • Opiekę polskich przewodników nurkowych
  • Butle 11l (oraz ich napełnianie powietrzem)
  • Balast (bez taśm lub kieszeni balastowych) i latarki
  • 4 nurkowania w cenotach i 4 nurkowania w cenotach special
  • 2 nurkowania na Cozumelu
  • Ubezpieczenie KR, KL, NNW uwzględniające wypadki nurkowe
  • Zwiedzanie Chichen Itza (obiad) i strefy archeologicznej Tulum, transfery, napoje
  • Konieczne ubezpieczenia organizatora
  • Gadżet wyprawowy

Cena nie zawiera:

  • Sprzętu nurkowego
  • Kolacji (ok. 10-15 usd)
  • Napiwków

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji:

Możliwe jest zawarcie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy.
W takiej sytuacji wpłacić należy 100% kosztów imprezy plus wyliczana indywidualnie kwota za ubezpieczenie (2,8% od kosztu imprezy).

Rezerwacja:

12 626 00 36 wew. 12, 797 025 124

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-18:00

Kontakt i rezerwacje

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!