rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Nurkowanie Meksyk i Belize

Styczeń/luty 2022

Wyprawa Meksyk - Belize w terminie 20.01 - 03.02.2022

Temperatura powietrza - 31 stopni

Temperatura wody - 27 stopni

Rekomendowany skafander - 3 mm

Nurkowanie w Meksyku i Belize

Szczegóły wyjazdu

Meksyk i Belize 2022

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do najciekawszych nurkowo rejonów Ameryki Łacińskiej!

Zaczniemy od największej aglomeracji świata – Mexico City. Zwiedzimy Zocalo, Muzeum Antropologiczne, Teotihuacan. Będzie też czas na degustację burrito, tacos, tequili i wieczorne spotkanie z mariachi na Placu Garibaldi.

Z Mexico City wybierzemy się do Belize, słynnego z wyjątkowej kuchni, leniwej atmosfery, świetnego rumu i przede wszystkim z Blue Hole – imponującej studni w rafie koralowej przyciągającej nurków z całego świata. Belize to jedyny w Ameryce Centralnej kraj anglojęzyczny, dawna kolonia brytyjska zwana niegdyś Hondurasem Brytyjskim, w którym głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II. Zakotwiczymy na Ambergis Caye – największej z wysp archipelagu Belize, niegdyś ulubionej kryjówce piratów. Otaczająca archipelag rafa barierowa, długości 260 kilometrów, uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych świata. Doskonała przejrzystość wody, piaszczyste plaże, obfitość podwodnego życia i temperatura oscylująca w granicach 27 stopni składają się na renomę Belize jako ekoturystycznego raju.

Po kilku dniach przeniesiemy się na Jukatan, aby zwiedzić świątynie Majów, w tym najsłynniejsze miasto-państwo Chichen Itza, zanurkować w Morzu Karaibskim, a zaraz potem w cenotach!
Playa del Carmen leży na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jukatan rozdzielającego wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego, przy Wielkiej Rafie Barierowej ciągnącej się przez 320 km od północnego końca Jukatanu aż do wybrzeży Belize i Hondurasu. Piąta Aleja, przy której zamieszkamy, to główna ulica i serce turystycznej części Playa. Cała promenada liczy około pięciu kilometrów, ale tak naprawdę na pierwszych dwóch toczy się życie – znajdziemy tu bary, restauracje i dziesiątki sklepów.

Morze Karaibskie jest niezwykle atrakcyjne dla nurków ze względu na doskonałą przejrzystość wody – dochodzącą do 50 metrów – oraz niezwykle barwne rafy w odcieniach zieleni i fioletów. Silny prąd płynący w kanale pomiędzy wyspą Cozumel a lądem dostarcza nieustannie czystej wody użyźniając rafę. Zwabia też żerujące na rafie stworzenia. W Morzu Karaibskim występuje około 600 gatunków ryb rafowych, ponad 40 rodzajów miękkich i 65 gatunków twardych korali, a także ponad sto różnych gatunków skorupiaków. Zobaczymy też z pewnością stada rekinów pielęgniarzy, rekinów tępogłowych oraz żarłacze.

Na koniec zaprosimy Was do cenotes, które wymagają szerszego przedstawienia. W wapiennych skałach półwyspu Jukatan rozciąga się fascynujący system wypełnionych słodką wodą jaskiń z tysiącami zapadlisk. To miejsce oferuje nurkom zupełnie nowe doświadczenia. Nurkowanie pod nawisami, wśród kolumn stalagnatów, w obszernych korytarzach i grotach, w promieniach słońca przenikających przez przejrzyste wody to czysta magia. Jukatan jest obszarem o największej ilości i różnorodności miejsc do nurkowania tego typu na świecie. W wielu meksykańskich cenotes można nurkować bez uprawnień jaskiniowych, ponieważ są to kawerny, częściowo otwarte na dżunglę.

Nurkowanie w cenotach

Czym właściwie są cenotes?

Jukatan znajdował się kiedyś pod powierzchnią oceanu, na którego dnie osadzał się wapień z koralowców i muszli. Gdy poziom wód opadł, wiatry i deszcze, tworzące podwodne rzeki, wypłukały w skałach systemy jaskiń. Powtórne zalane wodą stworzyło niespotykane nigdzie na świecie w podobnej skali warunki do nurkowania. W wielu miejscach gęsta, słona woda miesza się ze słodką i w ten sposób powstaje zjawisko halokliny. Wpływając w haloklinę ma się wrażenie przechodzenia przez mgłę.

Co jest wyjątkowego w nurkowaniu w cenotes?

Ze względów bezpieczeństwa przewodnik jest w pełni przeszkolonym nurkiem jaskiniowym, a grupy liczą maksimum 4 osoby. Nigdy też nie będziesz dalej niż 40 m. od otworu będącego źródłem naturalnego światła. Podczas nurkowania grupa podąża ze względów bezpieczeństwa za liną, tzw poręczówką. Jedynym koniecznym, dodatkowym wyposażeniem jest latarka nurkowa. Wszyscy przewodnicy nurkują w konfiguracji sidemountowej.

Kto i kiedy może nurkować w cenotes?

Każdy, kto ma podstawowy certyfikat nurkowy dowolnej organizacji. Zaleca się jednak zwrócenie szczególnej uwagi na dobrą kontrolę pływalności, aby nie podnosić osadów z dna i nie niszczyć delikatnych skalnych formacji. Można tam nurkować przez cały rok, przy idealnej widoczności sięgającej 50 metrów i temperaturze wody 26 stopni.
Do trudniejszych kawern przewodnicy dopuszczają tylko zaawansowanych nurków.

Co zobaczymy w cenotes?

Jednymi z najpiękniejszych i zapadających w pamięć rzeczy, które tam zaobserwujemy, są: gra światła słonecznego, wpadającego przez otwory w sklepieniach grot, widok zielonej dżungli w otwierających się zapadliskach i ogromne, przywodzące na myśl wnętrza katedr jaskinie, ozdobione koronkami stalaktytów i stalagmitów. W niektórych kawernach można spotkać ryby słodkowodne i żółwie.

Najciekawsze cenotes:

Dos Ojos

Bardzo popularne Dos Ojos może być trochę tłoczne, ale jest to obszerny system, w którym można zrobić dwa nurkowania w tym samym miejscu. Obserwujemy tam spektakularne stalaktyty i stalagmity, a ciekawym przerywnikiem jest wynurzenie się w jaskini nietoperzy.

Dreamgate

Cenote niezwykle bogaty w stalaktyty i stalagmity. Jest jednak nieco węższy, dlatego jest zalecany tylko dla bardziej doświadczonych nurków z dobrą kontrolą pływalności.

Taj Mahal

Świetny jako punkt wyjścia do nurkowania w jaskiniach, bardzo interesujący dla fotografów, jeden z wielu cenotes, w którym haloklina jest bardzo wyraźna

Angelita

Głęboka studnia o stromych ścianach, zapewniająca wyjątkowo oryginalne nurkowanie – na 30 metrach tworzy się gęsta i zwarta warstwa siarkowodoru, zwieńczona „wysepką” pokrytą czarnymi pniami martwych drzew. W chmurze siarkowodoru można zanurkować jak we mgle, a po przejściu przez nią znów znaleźć się w przejrzystej wodzie.

The Pit (El Pit)

Efekty świetlne w tej głębokiej kawernie są niesamowite; Pit oferuje najczystszą wodę, jaką kiedykolwiek widziałeś. Na 15 m. napotykamy na haloklinę, a na 30 m. na warstwę siarkowodoru.
Światło słoneczne dociera do 30 metrów!

Car wash

Nie do uwierzenia, ale to przepiękne miejsce było faktycznie kiedyś wykorzystywane jako myjnia samochodowa. Obszerna i łatwa kawerna z wodą o głębokim, zielonym odcieniu, ze wspaniałą łąka pełną lilii wodnych i żółwi. Dużo tu fotogenicznych kłębowisk drzew i krzewów, wśród których uwijają się stada ryb.

Meksyk i Belize 2022 – plan wyprawy i nurkowania

Termin: 20.01 – 03.02.2022

Ilość miejsc: 24

Prowadzący: Tomasz Dutkiewicz

Przeloty:

20.01.2022
06:05-08:15 Warszawa – Amsterdam
14:30-19:25 Amsterdam – Mexico

02.02.2022
19:30-11:05+1 Cancun-Paryż

03.02.2022
14:10-1625 Paryż-Warszawa

Dzień 1

Wylot z Warszawy przez Amsterdam do Mexico City, zakwaterowanie, kolacja, dla chętnych zwiedzanie Placu Garibaldich.

Dzień 2

Śniadanie, zwiedzanie Mexico City: Zocalo, Muzeum Antropologiczne, Teotihuacan

Dzień 3

Śniadanie, przelot Mexico City- Chetumal, transfer do granicy Belize, przelot Corozol-San Pedro

Dzień 4

Śniadanie, Belize – 2 nurkowania

Dzień 5

Śniadanie, Belize – 2 nurkowania

Dzień 6

Śniadanie, Belize – dzień nurkowy – 3 nurkowania – Blue Hole i Lighthouse Reef

Dzień 7

Śniadanie, Belize – dzień wolny – suszenie sprzętu / opcja – nurkowania lokalne / opcja – wycieczka do Altun Ha

Dzień 8

Śniadanie, Belize – San Pedro – Chetumal (taksówka wodna), transfer z Chetumal do Chichen Itza busem, kolacja, nocleg

Dzień 9

Śniadanie, wycieczka Chichen Itza, obiad. Valladolid, majańskie wioski, nocleg w Playa del Carmen

Dzień 10

Śniadanie, Playa del Carmen, dzień nurkowy – 2 nurkowania w cenotach

Dzień 11

Śniadanie, Playa del Carmen, dzień nurkowy – 2 nurkowania w cenotach

Dzień 12

Śniadanie, Playa del Carmen, dzień nurkowy – 2 nurkowania w cenotach

Dzień 13

Śniadanie, Playa del Carmen, suszenie sprzętu, wycieczka Coba, obiad, Tulum, nocleg w Playa

Dzień 14

Śniadanie, transfer na lotnisko w Cancun zgodnie z rozkładem lotów

Dzień 15

Lądowanie w Warszawie

Cena i zasady płatności

Cena: 3400 PLN i 3790 USD

Cena zawiera:

 • przeloty międzykontynentalne: Warszawa – Mexico City / Cancun – Warszawa;
 • przeloty wewnętrzne: Mexico City – Chetumal / Corozol – San Pedro;
 • wszystkie transfery lądowe i morskie podczas całego wyjazdu;
 • zakwaterowanie w hotelach 4* w Mexico City, San Pedro, Chichen Itza i Playa del Carmen;
 • wyżywienie FB (śniadania, obiady i kolacje, bez napojów do obiadów i kolacji), poza pobytem w Belize (tam z uwagi na specyfikę rejonu wyżywienie BB – śniadania w cenie), obiady w trakcie dni transferowych w prawdopodobnie w formie streetfood.
 • 7 nurkowań w Belize (4 nurkowania lokalne w rejonie Ambergris Caye, 3 nurkowania w rejonie Blue Hole i Lighthouse Reef, w ramach pakietu nurkowego: butle, balast, przewodnik nurkowy i transfery na miejsca nurkowe, wstęp do parku narodowego);
 • 6 nurkowań w cenotes (w ramach pakietu nurkowego: butle, balast, przewodnik nurkowy i transfery na miejsca nurkowe);
 • wszystkie bilety wstępu zgodnie z planem wyjazdu;
 • opiekę polskiego przewodnika i pilota;
 • ubezpieczenie turystyczne

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia i napojów nie ujętych w cenie;
 • wypożyczenia sprzętu nurkowego innego poza tym który jest w pakiecie nurkowym;
 • opłat granicznych – około 40 USD
Płatności:

I rata przy rezerwacji 3400 pln 1500 USD
II rata do 5 września 1500 usd
III rata do 5 listopada – dopełniająca

Numer konta:

Nautica Safari S.j. 30-056 Kraków; ul. Toruńska 5
Alior Bank S.A. | Swift code (BIC): ALBPPLPW
PLN 32 2490 0005 0000 4530 3070 4274
EUR PL 48 2490 0005 0000 4600 2895 5711
USD PL 42 2490 0005 0000 4600 4000 9260

Dodatkowe informacje
 • paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu;
 • waluta obowiązująca na miejscu: pesos meksykańskie lub dolary amerykańskie;
 • strefa czasowa minus 6 godzin w stosunku do czasu polskiego;
 • napięcie w sieci w Meksyku: 110 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek amerykańskich z dwoma cienkimi bolcami lub dwoma cienkimi i jednym okrągłym.

Rezerwacja:

Aby zarezerwować wyjazd, prosimy o mail na adres:

12 626 00 36 wew. 12, 797 025 124

Kontakt i rezerwacje

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!