Top
 

Nurkowanie Meksyk cenoty i Cozumel

styczeń 2025

wyprawa Meksyk cenoty i Cozumel styczeń 2025

temperatura powietrza - 31 stopni, temperatura wody - 27 stopni

zwiedzanie Chichen Itza, Valladolid, Rio Lagartos

prowadzący: polscy przewodnicy z Nautica Safari

Nurkowanie w Meksyku

Szczegóły wyjazdu

Meksyk 2025

Zapraszamy na wyprawę do najciekawszych nurkowo rejonów Meksyku!

Ogromną zaletą tej wyprawy jest odmienność i różnorodność miejsc nurkowych. Przede wszystkim zobaczymy cenoty – zalane morską wodą jaskinie, w których nieograniczona widoczność i gra świateł tworzą magiczny spektakl. Niektóre krasowe studnie połączone są systemem korytarzy, częściowo otwartych na dżunglę. Zanurkujemy w prześwietlonych słońcem labiryntach Dos Ojos – 80-kilometrowego systemu tuneli i udekorowanych stalaktytami komór. Widoczność sięga tu 90 metrów! Zapuścimy się do cenotu Angelita, w którym na głębokości 30 m. znajduje się nieprzejrzysta warstwa siarkowodoru, jak tajemnicza chmura z wystającymi opadłymi pniami i gałęziami. Z kolei Cozumel z rafami zachwalanymi jako piękne akwarium, pozwoli nam spotkać rekiny, ławice ryb, kolorowe ślimaki. Przy takim bogactwie możliwości nasz wyjazd z pewnością nabierze charakteru foto-tripu. W ramach wycieczek lądowych zobaczymy położone na klifie prekolumbijskie Chichen Itza i kolonialne Valladolid, spenetrujemy piękne plaże Playa del Carmen, zajrzymy do rezerwatu flamingów.

Tak przygotowana trasa będzie sprzyjała też życiu towarzyskiemu, opalaniu i zajadaniu się miejscowymi potrawami. Po zakończeniu wyprawy będziecie mieli uczucie, że przed Waszymi oczami przewinął się niesamowity kalejdoskop wrażeń… Impreza przygotowana jest dla nurków, ale także dla „nienurków”, którzy mogą spędzać czas na piaszczystych plażach i brać udział w dodatkowych wycieczkach lądowych.

Nasz program zawiera także wycieczki:

Chichen Itza + Valladolid

Poranne (ze względu na późniejszy upał) zwiedzanie strefy archeologicznej z polskim przewodnikiem, możliwość zakupu oryginalnych pamiątek, obiad w restauracji, przejazd do pięknej cenoty, w której można będzie popływać; transfer do kolonialnego miasteczka Valladolid, przejazd do destylarni Tequili, zwiedzanie, zakupy.

Rio Lagartos

Wycieczka do różowych solanek w Las Colorados, gdzie pośród namorzynowych wybrzeży żyje ponad 300 gatunków morskich ptaków. Będziemy obserwować flamingi, czaple, ibisy, a na koniec, wysmarowani leczniczą glinką, zanurzymy się w jadeitowych wodach Zatoki Meksykańskiej. Wreszcie – zjemy obiad w lokalnej restauracji.

A jeśli ktoś nie lubi plażowania – a mamy jeden dzień przeznaczony tylko na to – będzie można dokupić opcjonalne wycieczki: Tulum, Coba, Selva Maya i inne.

Nurkowanie w cenotach

Czym właściwie są cenotes?

Jukatan znajdował się kiedyś pod powierzchnią oceanu, na którego dnie osadzał się wapień z koralowców i muszli. Gdy poziom wód opadł, wiatry i deszcze, tworzące podwodne rzeki, wypłukały w skałach systemy jaskiń. Powtórne zalane wodą stworzyło niespotykane nigdzie na świecie w podobnej skali warunki do nurkowania. W wielu miejscach gęsta, słona woda miesza się ze słodką i w ten sposób powstaje zjawisko halokliny. Wpływając w haloklinę ma się wrażenie przechodzenia przez mgłę.

Co jest wyjątkowego w nurkowaniu w cenotes?

Ze względów bezpieczeństwa przewodnik jest w pełni przeszkolonym nurkiem jaskiniowym, a grupy liczą maksimum 4 osoby. Nigdy też nie będziesz dalej niż 40 m. od otworu będącego źródłem naturalnego światła. Podczas nurkowania grupa podąża ze względów bezpieczeństwa za liną, tzw poręczówką. Jedynym koniecznym, dodatkowym wyposażeniem jest latarka nurkowa. Wszyscy przewodnicy nurkują w konfiguracji sidemountowej.

Kto i kiedy może nurkować w cenotes?

Każdy, kto ma podstawowy certyfikat nurkowy dowolnej organizacji. Zaleca się jednak zwrócenie szczególnej uwagi na dobrą kontrolę pływalności, aby nie podnosić osadów z dna i nie niszczyć delikatnych skalnych formacji. Można tam nurkować przez cały rok, przy idealnej widoczności sięgającej 50 metrów i temperaturze wody 26 stopni.
Do trudniejszych kawern przewodnicy dopuszczają tylko zaawansowanych nurków.

Co zobaczymy w cenotes?

Jednymi z najpiękniejszych i zapadających w pamięć rzeczy, które tam zaobserwujemy, są: gra światła słonecznego, wpadającego przez otwory w sklepieniach grot, widok zielonej dżungli w otwierających się zapadliskach i ogromne, przywodzące na myśl wnętrza katedr jaskinie, ozdobione koronkami stalaktytów i stalagmitów. W niektórych kawernach można spotkać ryby słodkowodne i żółwie.

Najciekawsze cenotes:

Dos Ojos

Bardzo popularne Dos Ojos może być trochę tłoczne, ale jest to obszerny system, w którym można zrobić dwa nurkowania w tym samym miejscu. Obserwujemy tam spektakularne stalaktyty i stalagmity, a ciekawym przerywnikiem jest wynurzenie się w jaskini nietoperzy.

Dreamgate

Cenote niezwykle bogaty w stalaktyty i stalagmity. Jest jednak nieco węższy, dlatego jest zalecany tylko dla bardziej doświadczonych nurków z dobrą kontrolą pływalności.

Tajma Ha

Świetny jako punkt wyjścia do nurkowania w jaskiniach, bardzo interesujący dla fotografów, jeden z wielu cenotes, w którym haloklina jest bardzo wyraźna

Angelita

Głęboka studnia o stromych ścianach, zapewniająca wyjątkowo oryginalne nurkowanie – na 30 metrach tworzy się gęsta i zwarta warstwa siarkowodoru, zwieńczona „wysepką” pokrytą czarnymi pniami martwych drzew. W chmurze siarkowodoru można zanurkować jak we mgle, a po przejściu przez nią znów znaleźć się w przejrzystej wodzie.

The Pit (El Pit)

Efekty świetlne w tej głębokiej kawernie są niesamowite; Pit oferuje najczystszą wodę, jaką kiedykolwiek widziałeś. Na 15 m. napotykamy na haloklinę, a na 30 m. na warstwę siarkowodoru.
Światło słoneczne dociera do 30 metrów!

Car wash

Nie do uwierzenia, ale to przepiękne miejsce było faktycznie kiedyś wykorzystywane jako myjnia samochodowa. Obszerna i łatwa kawerna z wodą o głębokim, zielonym odcieniu, ze wspaniałą łąka pełną lilii wodnych i żółwi. Dużo tu fotogenicznych kłębowisk drzew i krzewów, wśród których uwijają się stada ryb.

Hotel Riviera Maya Suites

Ten otoczony ogrodem krajobrazowym kompleks hotelowy szczyci się wspaniałą lokalizacją w mieście Playa del Carmen, w pobliżu słynnej plaży i Piątej Alei. Oferuje zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych lub w pełni wyposażonych apartamentach. Apartamenty obejmują w pełni wyposażoną kuchnię z naczyniami stołowym i przyborami kuchennymi. Do dyspozycji Gości jest też pralnia. Hotel posiada dwa baseny i ogród, najbliższa plaża jest położona 300 metrów od obiektu. Klimatyzacja, bezpłatne wi-fi, sejf, kosmetyki są na wyposażeniu codziennie sprzątanych pokoi. Położenie blisko centrum pozwoli nam na różnorodne posiłki na Piątej Alei!

Meksyk 2025 – plan wyprawy i nurkowania

Termin: styczeń 2025

Ilość miejsc: 24

Przeloty: wkrótce podamy 🙂

Dzień 1

Przelot z Warszawy  do Cancun, przejazd do Playa del Carmen, zakwaterowanie, kolacja

Dzień 2

Śniadanie, 2 nurkowania w cenotach (lunch), odpoczynek, impreza powitalna

Dzień 3

Śniadanie, 2 nurkowania w cenotach (lunch), odpoczynek

Dzień 4

Śniadanie, 2 nurkowania w cenotach (lunch), odpoczynek

Dzień 5

Śniadanie,  całodniowe zwiedzanie – Chichen Itza -Valladolid (Destylarnia, Chichen Itza, majański cmentarz, cenote w którym można popływać oraz kolonialny Valladolid na koniec)

Dzień 6

Śniadanie, 2 nurkowania w cenotach (lunch), odpoczynek

Dzień 7

Śniadanie, 2 nurkowania w cenotach (lunch), odpoczynek

Dzień 8

Śniadanie, dzień wolny, zakupy, plaża, opcjonalnie wycieczka

Dzień 9

Śniadanie, transfer i 2 nurkowania rafowe na Cozumelu (lunch), powrót do Playa

Dzień 10

Śniadanie,  dzień wolny, plaża, opcjonalnie 2 nurkowania rafowe (lunch)

Dzień 11

Śniadanie, zwiedzanie – rezerwat Rio Lagartos (lunch) wycieczka do „różowych jezior”, obserwacja flamingów, pelikanów, ibisów i czapli, wizyta w sanktuarium krokodyli, powrót, odpoczynek

Dzień 12

Śniadanie, transfer do Cancun, wylot do Polski

Dzień 13

Lądowanie w Warszawie

* Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe lub inne nieprzewidziane okoliczności.

Cena

podamy wkrótce

Cena zawiera:

 • przeloty międzykontynentalne: Warszawa – Cancun – Warszawa;
 • wszystkie transfery podczas całego wyjazdu, zgodnie z programem;
 • zakwaterowanie w hotelu 4* Playa del Carmen;
 • wyżywienie – śniadania, lunche, owoce i napoje między nurkowaniami
 • 10 nurkowań w cenotach (w ramach pakietu nurkowego: butle 12 l z powietrzem, balast, przewodnik nurkowy i transfery na miejsca nurkowe);
 • 2 nurkowania Cozumel
 • wszystkie bilety wstępu zgodnie z planem wyjazdu,
 • opiekę polskich  przewodników,
 • podwyższone ubezpieczenie turystyczne i nurkowe.

Cena nie zawiera:

 • kolacji i napojów, napojów alkoholowych i lunchu w dni wolne
 • napiwków (ok. 15%)
 • nitroxu, butli 15 l
 • opcjonalnych wycieczek w dzień wolny, nurkowania z bullsharkami
 • ewentualnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania imprezy – koszt 3% ceny imprezy
Płatności:

I rata przy rezerwacji  500 usd  i 5100 zł
II rata do 10 czerwca 1500 usd
III rata do 15 listopada  – dopełniająca

Numer konta:

Nautica Safari S.j. 30-056 Kraków; ul. Toruńska 5
Alior Bank S.A. | Swift code (BIC): ALBPPLPW
PLN 32 2490 0005 0000 4530 3070 4274
EUR PL 48 2490 0005 0000 4600 2895 5711
USD PL 42 2490 0005 0000 4600 4000 9260

Dodatkowe informacje
 • paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu;
 • waluta obowiązująca na miejscu: pesos meksykańskie lub dolary amerykańskie;
 • strefa czasowa minus 6 godzin w stosunku do czasu polskiego;
 • napięcie w sieci w Meksyku: 110 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek amerykańskich z dwoma cienkimi bolcami lub dwoma cienkimi i jednym okrągłym;
 • COVID – brak wymogu posiadania certyfikatu odbycia szczepienia przeciwko COVID-19,
  brak wymogu certyfikatu odbycia pełnego cyklu szczepienia,
  nie jest wymagany żaden test przed przyjazdem do Meksyku.

Rezerwacja:

Aby zarezerwować wyjazd, prosimy o mail na adres:

12 626 00 36 wew. 12, 797 025 123

Kontakt i rezerwacje

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!