rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Bonellia – postawa samca godna naśladowania


BLOG
Bonellia - postawa samca godna naśladowania -

Bonellia – postawa samca godna naśladowania

Dziś w serii „PODWODZIE – czyli co w Adriatyku piszczy” Pani Bonellia (NIE NIE, to nie ślimak), którą w chorwackich wodach często widzimy w postaci czarnego „ogona” wystającego spod kamieni i skał.

 

Bonellia - postawa samca godna naśladowania -

Może być nawet 10 razy dłuższy od reszty ciała Bonelli. Całe ciało Bonelli składa się z dwóch części: gąbkopodobnej, sięgającej ok. 15cm i długiego ryjka, który często jest rozdwojony na końcu, u jego podstawy znajduje się otwór gębowy.

Jej płeć jest uwarunkowana tym, w jakim miejscu rozwija się larwa.

Planktoniczna, wolno pływająca larwa jest organizmem bezpłciowym. Jeśli osadzi się na dnie morza, po pewnym czasie staje się Panią Bonellią. Jednak większość larw wchodzi w kontakt z dorosłą samicą i poprzez działanie związku chemicznego bonellin obecnego w jej organizmie, rozwija się jako Pan Bonelliusz.

Samce Bonellia są rzadko obserwowane; osiągają rozmiar jedynie 1-3 milimetrów i żyją na powierzchni lub w środku ciała samicy. Prowadzą niezwykle interesujący tryb życia, gdyż jedynym ich zadaniem jest zapładnianie „wybranek”.

Bonellin, produkowany przez dorosłe samice, odpowiedzialny jest za zielone zabarwienie ich skóry i jest toksyczny dla innych organizmów, potrafi paraliżować mniejsze organizmy.

Photo: Piotr Stós

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!