Top
 

Nurkowanie Sipadan


marzec 2025

Wyprawa nurkowa Sipadan, Mabul, Kapalai

Termin: 06 - 20 marca 2025

Prowadząca: Małgorzata Paulo

Termin: 16 - 30 marca 2025

Prowadzący: Piotr Stós i Dominika Aleksanderek

18 nurkowań, zwiedzanie Kuala Lumpur, rezerwat orangutanów, nosaczy i misiów malajskich

trzy różne krajobrazy podwodne – Sipadan, Mabul, Kapalai - żółwie, rekiny, ławice barakud, raj dla wielbicieli makro świata

zakwaterowanie w domkach przy plaży w Mabul Resort Chalets**** na Mabul

Sipadan. Magiczny obszar, słynący z ogromnych ławic barakud, kolonii żółwi i stad rekinów rafowych.
Co sprawia, że Sipadan jest tak spektakularny? Wyspa jest pokrytym koralowcami, wulkanicznym szczytem z pionowymi ścianami opadającymi  aż do morskiego dna – 600 metrów w dół. Trudno jest opisać bogactwo życia w tym miejscu bez posądzenia o przesadę: wyobraźcie sobie ogromne ilości żółwi zielonych i żółwi szylkretowych na płyciznach i przesłaniające światło ławice jackfish’ów. Szybując nad rafą w wartkim prądzie można zniknąć w wirze utworzonym przez ogromną ławicę barakud. A w końcu, po obejrzeniu zdjęć okaże się, że bumpheadów (ogromnych papugoryb) było jednak najwięcej…
I to będzie całkiem typowy dzień nurkowy na Sipadanie…

Informacje o wyprawie

Nurkowanie Sipadan, Mabul i Kapalai

Pulau Sipadan na północno-wschodnim wybrzeżu Malezji Borneo stało się sławne, gdy legendarny odkrywca oceanów Jacques Cousteau opisał je jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Kiedy byliśmy tam 15 lat temu, można było jeszcze zamieszkać na samym Sipadanie. Dziś nie można zatrzymać się na wyspie, większość kurortów znajduje się na wyspach Mabul i Kapalai, oddalonych o około godzinę płynięcia łodzią. Aby nurkować wokół wyspy, wymagane jest pozwolenie, a nurkowanie jest ściśle nadzorowane przez strażników. Można zatrzymać się w mieście Semporna, gdzie jest naprawdę tanie zakwaterowanie, lub na Mabulu czy Kapalai, które są nieco droższe, ale mieszka się tuż przy plaży, więc tak właśnie zrobimy!

Codziennie będziemy nurkować w okolicach Mabul i Kapalai, a przez trzy dni także na Sipadanie. Nurkowanie wokół wysp Mabul i Kapalai – bardzo różne od tych na Sipadanie, jest spotkaniem z najbardziej fantastycznymi i niezwykłymi małymi stworzeniami podczas tak zwanych nurkowań „błotnych” (muck diving). Można wtedy zobaczyć frogfishe, brzytewniki, ekstrawaganckie strwolotki, ryby krokodyle, mantisy, koniki morskie i mnóstwo ślimaków. Termin „nurkowanie błotne”, ukuty przez legendę nurkowania Boba Halsteada, wziął swoją nazwę od osadów dennych, składających się z gruzu koralowego, mułu i piasku – najczęściej czarnego. Muck diving nie oferuje typowej rafowej scenerii i wymaga dużej koncentracji. To powolne i cierpliwe eksplorowanie. Uważność zostanie nagrodzona przyjemnością obserwowania przedziwnych morskich stworzeń, których nie ma nigdzie indziej.

Jeszcze dwanaście lat temu nurkowanie na Sipadanie było przeżyciem, któremu nic nie mogło dorównać. Od głównej plaży do ściany rafy było do przejścia około 20 metrów. Można było wyjść ze swojego pokoju, założyć sprzęt i wskoczyć do wody. Niestety, badania wykazały, że rafy nie radziły sobie z tym obciążeniem. Rząd Malezji postanowił je chronić i w 2004 roku przeniósł wszystkie ośrodki wypoczynkowe z wyspy Sipadan. Od 2006 roku wszyscy nurkowie chcący nurkować wokół wyspy muszą mieć specjalne pozwolenie.

Czy początkujący mogą nurkować na Sipadanie?

Istnieje wiele mitów dotyczących kwalifikacji wymaganych do nurkowania na Sipadanie, technicznie rzecz biorąc, potrzebujecie AOWD, ale bez określonej liczby zalogowanych nurkowań. Niektóre z atrakcji, szczególnie Barracuda Point, to nurkowania dryftowe w silnych prądach. Jeśli nie macie dobrej pływalności, możecie z kolei zaszkodzić cennej rafie. Niemniej certyfikat AOWD pozwala nurkować wystarczająco głęboko, aby zobaczyć najpopularniejsze atrakcje wokół Sipadanu – żółwie, barakudy, rekiny rafowe i wielkie ławice travellerów. Nurkuje się tu w małych grupach 4–5 osobowych, co jest bezpieczniejsze dla mniej doświadczonych nurków.

Zwiedzanie Kuala Lumpur

Stolica Malezji to eklektyczne miasto, w którym na każdym kroku stykamy się z inną kulturą. Burzliwa historia, okres kolonialny, wpływy europejskie i bliskowschodnie państw walczących o wpływy w cieśninie Malacca, zostawiły w tej metropolii pamiątki w postaci budowli, świątyń. Najlepszym i najszybszym sposobem na zwiedzanie jest poruszanie się pieszo i transportem miejskim, który jest świetnie zorganizowany. W sąsiedztwie hotelu jest China Town ze wszystkimi swoimi kolorami i smaczkami. Spacerem przez słynną Petaling Street rozpoczniemy orientalną przygodę. Dotrzemy do najciekawszych miejsc, słynnych budowli takich jak Petronas Tower – dla chętnych będzie możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów na Sky Bridge pomiędzy wieżami – ale również kipiących od kolorów i zdobień hinduistycznych świątyń, meczetów, chińskich pagod i atrakcji przyrodniczych: w Kuala Lumpur jest ogromna ptaszarnia, którą warto odwiedzić.

Zabierzemy Was na lokalne, pyszne jedzenie – indyjskie, chińskie, malajskie – bo tu „lokalne” znaczy „wielokulturowe”.

Petronas Tower – słynne wieże Kuala Lumpur są wizytówką miasta. Sięgające niemal chmur, wysokie na 452 m, są jednymi z najwyższych budowli oraz najwyższymi bliźniaczymi wieżami na świecie. Pomiędzy 41. a 42. piętrem łączy je most o długości 58 m (Sky Bridge).

Dość nieoczywistą atrakcję w tak nowoczesnym mieście, jakim jest Kuala Lumpur jest Ptaszarnia. To miejsce zamieszkałe przez wiele gatunków egzotycznych ptaków, które spacerują wśród ludzi i fruwają im nad głowami, wszystko w otoczeniu roślinności odtwarzającej naturalne siedliska ptaków. Kto chce, może wybrać się z nami do Oceanarium.

Menara Kuala Lumpur to najwyższa w Malezji – licząca 421 m wysokości wieża telewizyjna. Choć jej wysokość bezwzględna jest mniejsza niż Petronas, to usytuowanie na wzgórzu sprawia, że ze szczytu Menary rozpościera się fantastyczny widok na miasto i ma się wrażenie, że się je ogląda z samolotu. Na samą górę można się dostać windą, bilety kupimy przed wejściem.

Pasar Seni to wielki targ z wieloma straganami. Można oglądać i negocjować ceny za pamiątki, batiki, indyjskie tkaniny itp. Wokół targowiska, w lokalnych knajpkach zjemy wspaniałe lokalne dania.

China Town, Little India – enklawy, dawniej zrzeszające osoby jednej narodowości, w dzisiejszych czasach w pełni zasymilowane z resztą miasta, zapraszają do odwiedzenia miejsc związanych z własną religią i historią. Będziemy spacerować uliczkami częściowo wspólnie, a częściowo indywidualnie – zaplanujemy też czas wolny.

Sepilok: nosacze i oragutany – te atrakcje zostawiamy na koniec wyprawy. Po pobycie na Mabulu pojedziemy tam autobusem i będziemy nocować w małych domkach w dżungli przeciętej rzeką Kinabatangan, nad którą mieszkają nosacze i orangutany. Odwiedzimy dwa ośrodki ochrony dla orangutanów i nosaczy. To najlepszy sposób żeby zobaczyć te wielkie małpy z bliska. Zajrzymy także do najrzadszych misiów – malajskich!

Zakwaterowanie

W Kuala Lumpur będziemy mieszkać w hotelu Else. To najnowszy – otwarty w 2022 roku hotel w Kuala Lumpur. Oferuje klimatyzowane, nowoczesne, przytulne pokoje, restaurację, odkryty basen, centrum fitness, taras słoneczny i bar. Wśród udogodnień jest bezpłatne WiFi na terenie całego obiektu. W każdym pokoju znajduje się łazienka, minibar i sejf. Wybraliśmy ten hotel również ze względu na jego lokalizację – mieści się w China Town. Uwaga łóżka wyłącznie małżeńskie, ale olbrzymie 🙂

Natomiast na Mabul wybraliśmy dla Was bardzo dobrze zlokalizowany – przy samej plaży, nieduży resort Borneo Divers Mabul Resort. Pokoje są ładnie urządzone, domki wtopione w tropikalny klimat. Wszystkie pokoje są dwuosobowe z podwójnymi lub pojedynczymi łóżkami, z klimatyzacją i łazienką, blisko morza. Po długim dniu nurkowań możesz cieszyć się prywatnością i ładnym widokiem dzięki sięgającym od sufitu do podłogi szklanym panelom przesuwnym, które otwierają się na prywatny balkon. Pokoje wyposażone są w indywidualnie sterowaną klimatyzację, osobisty sejf, kosmetyki, ręczniki i zestaw do parzenia kawy i herbaty. Na miejscu jest restauracja i bar.

Wyżywienie

W cenie każdego noclegu mamy śniadanie, przez większość dni także lunch i kolację. Podczas rejsów nurkowych dostaniemy prosty lunch – zwykle ryż z warzywami, makaron, kanapkę. W programie pobytu na Mabul mamy w cenie pełne wyżywienie, przygotowane w formie bufetu. Będzie to najsmaczniejsza możliwa opcja: owoce morza, lokalne curry, zupy, raz w tygodniu grill. Jedzenie jest tam wspaniałe! Bardzo łatwo o dania wegetariańskie. Jeśli ktoś na diecie wegańskiej, prosimy by napisał o tym już na etapie rezerwacji. W Kuala Lumpur będziemy chodzić wspólnie na kolacje do wybranych przez nas restauracji.

Nurkowania

Zaplanowaliśmy 6 pełnych dni nurkowych – 18 nurkowań. Ale, jeśli będziecie mieli siłę i chęć, z pokaźnego pomostu bazy nurkowej przy resorcie można zejść na nura także popołudniu i wieczorem! Wokół bazy rozciąga się ładna i pełna życia rafa, gdzie wytropiliśmy piękne lobstery, kraby, mureny wstążkowe i mantisy. Nurkuje się w piance 3 mm lub wręcz bez pianki – w lycrowej bluzce i krótkich spodenkach. Nie wolno używać rękawiczek. Na Sipadanie trzeba mieć minimum stopień AOWD.

Szczegółowy plan wyprawy na Sipadan

Sipadan 2025 przelot 

Lecimy z Warszawy do Kuala Lumpur, z przesiadką w Dubaju

Przeloty zostaną podane indywidualnie, w mailach

Wylot z Polski liniami Emirates

Przylot do Kuala Lumpur, przejazd do hotelu Else, zakwaterowanie, wieczór pod wieżami Petronas Towers.

Wyżywienie w cenie: S

Śniadanie, spacer po mieście – miejsca do wyboru: meczet piątkowy, targowisko Pasar Seni, Menara Tower i ptaszarnia.

Wyżywienie w cenie: S

Śniadanie, wjazd na kładkę w Petronas Towers (opcja) i świątynie hinduistyczne Little India.

Wyżywienie w cenie: S

Śniadanie, przelot do Tawau, przejazd do Semporny, przepłynięcie na Mabul i zakwaterowanie w hotelu Mabul Resort Luxury Villas, kolacja.

Wyżywienie w cenie: S/K

Dzień nurkowy (3 nurkowania) – śniadanie, 2 nurkowania, lunch, nurkowanie, kolacja.

Wyżywienie w cenie: S/L/K

Dzień nurkowy (3 nurkowania) – śniadanie, 2 nurkowania na Sipadanie, lunch, nurkowanie, kolacja.

Wyżywienie w cenie: S/L/K

Dzień nurkowy (3 nurkowania) – śniadanie, 2 nurkowania na Sipadanie, lunch, nurkowanie, kolacja.

Wyżywienie w cenie: S/L/K

Dzień nurkowy (3 nurkowania) – śniadanie, 2 nurkowania na Sipadanie, lunch, nurkowanie, kolacja.

Wyżywienie w cenie: S/L/K

Dzień nurkowy (3 nurkowania) – śniadanie, 2 nurkowania, lunch, nurkowanie, kolacja.

Wyżywienie w cenie: S/L/K

Dzień nurkowy (3 nurkowania) – śniadanie, 2 nurkowania, lunch, nurkowanie, kolacja.

Wyżywienie w cenie: S/L/K

Śniadanie, przejazd do Sandakanu, lunch, wizyta w rezerwacie i obserwacja orangutanów, kolacja, nocleg.

Wyżywienie w cenie: S/L/K

Śniadanie, wycieczka i obserwacja nosaczy, lunch, odpoczynek, kolacja

Wyżywienie w cenie: S/L

śniadanie w resorcie, trekking przez dżunglę, transfer i przelot do Kuala Lumpur i dalej do Polski

przylot do Polski

* Program ramowy może ulec zmianie ze względu na przeloty, czynniki pogodowe lub inne nieprzewidziane okoliczności.

Cena i zasady płatności

ok. 3400 USD + od 5900 PLN (w tym limit na przeloty wewnętrzne 900 zł)

Cena zawiera:

  • przelot w obie strony, przeloty wewnętrzne
  • rozszerzone ubezpieczenie KL i NNW obejmujące nurkowanie,
  • opiekę polskich instruktorów Nautiki
  • wszystkie transfery lotniskowe, transfery łodzią na/z Mabul i transfery Semporna-Sepilok
  • śniadania, lunche, obiadokolacje wymienione w programie
  • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w Kuala Lumpur w hotelu Else i w 4* resorcie na Mabul, zakwaterowanie w  resorcie w dżungli na Sepiloku 1 noc
  • pakiet nurkowy:
    – 6 dni nurkowych (18 nurkowań), dodatkowe nurkowania z brzegu przy bazie no limits
    – 12 l. butle z powietrzem, brak butli 15 l
    – balast
    – lokalny przewodnik
  • pozwolenie na nurkowanie na Sipadanie
  • taksy klimatyczne, opłaty turystyczne
  • zwiedzanie Sepilok wraz z noclegiem

Cena nie zawiera (opłaty na  miejscu):

  • nitroxu (dopłata ok. 32 RM – 32 zł za butlę)
  • posiłków innych niż wymienione w programie (posiłek ok. 15 RM -15 złotych)
  • biletów komunikacji miejskiej i ewentualnych wejściówek do obiektów zwiedzanych w Kuala Lumpur
  • wejścia na Twin Towers 80 RNGT – ok. 80 zł (wymaga wcześniejszej rezerwacji – ale możliwa dopiero od 15 czerwca 2023)
  • napiwków (w sumie ok 150 usd)
  • opcjonalnego ubezpieczenia od rezygnacji i przerwania imprezy do 35.000 zł – 3% ceny imprezy

Płatności:

I rata przy rezerwacji: 500 USD 5000 PLN
II rata: 15 października 2024: 2000 USD
III rata: do 30 stycznia 2025 dopłata do całości

Numer konta:

Prosimy o wpłaty w walucie, w której kolejne raty są wymienione.
Alior Bank S.A. | Swift code (BIC): ALBPPLPW
PLN 32 2490 0005 0000 4530 3070 4274
USD PL 42 2490 0005 0000 4600 4000 9260

Rezerwacja:

Aby zarezerwować wyjazd, prosimy o mail na adres:

wyprawy@nautica.pl
12 626 00 36 wew. 12, 797 025 123

Ważne informacje

  • Paszport – musi być ważny minimum pół roku od daty powrotu, posiadać 2 wolne strony na wizy.
  • Wiza jest bezpłatna
  • Możliwe jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, przerwania imprezy – koszt 3% ceny imprezy, zwrot do 100% ceny imprezy
  • Profilaktyka zdrowotna: brak obowiązkowych szczepień, zalecane picie wody butelkowanej i napojów bez lodu, używanie środków odstraszających komary.
  • Pogoda: tropikalny klimat oceaniczny, temperatura powietrza ok. 27C, wody 26-29C, zalecana pianka 3-5 mm.
  • Warunki nurkowania: widoczność 15-20 m., grupy 4-6 osób na jednego przewodnika, prądy od żadnych do średnich.
  • Waluta: ringity, 100 ringitów=100 PLN. Zalecane jest posiadanie gotówki.
  • Wymiana na lotnisku lub obok hotelu.
  • Zasilanie elektryczne to 220V do 240V, 60Hz. Standardowym gniazdkiem jest brytyjskie. Konieczny adapter.
  • Zawory DIN, adaptery nie są potrzebne
  • Butle alu 11,7 l (12) brak butli 15 litrowych

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!