Top
 

Socorro – safari nurkowe


listopad 2024

Termin: 9-21 listopada 2024

Prowadzący: Piotr Stós i Dominika Aleksanderek

20 nurkowań z łodzi safari, rekiny młoty i manty oceaniczne

Archipelag Revillagigedo leży u wybrzeży Meksyku,  w miejscu zetknięcia się dwóch potężnych prądów oceanicznych i słynie z bogatego ekosystemu i wielkich stad rekinów. Doświadczenie jest tak surrealistyczne, że będziesz się zastanawiać, czy to, co widzisz, jest częścią twojej wyobraźni, czy rzeczywistości.

Zabieramy Was 700 km w dal Oceanu Spokojnego!

Informacje o wyprawie

Nurkowanie Socorro

San Benedicto, Socorro,  Roca Partida, Roca O’Neal i Clarión wraz z otaczającymi je wodami zajmują powierzchnię 157,8 km² i są obszarem chronionym. Głębokość sięga tu 3,7 km. Archipelag jest częścią podwodnego pasma górskiego z wyspami utworzonymi przez szczyty wulkanów wyłaniających się ponad poziom morza. Oprócz dwóch małych baz morskich, wyspy są niezamieszkane. Meksykański rząd ograniczył turystykę do niewielkiej liczby łodzi nurkowych, a na lądzie nie wolno przebywać bez zezwolenia. Łódź safari trzeba rezerwować dwa lata przed planowanym wyjazdem…

Park Narodowy Revillagigedo jest największym chronionym obszarem morskim w Ameryce Północnej. Żyje tu 9 gatunków rekinów – m. in. rekiny szare, tygrysie, żarłacze srebrnopłetwe i rekiny młoty. Rekiny upodobały sobie archipelag ze względu na obecność podwodnych gór i wulkanów. To miejsca w których odpoczywają i żerują podczas migracji – żyją tu niezliczone ilości organizmów. Wzdłuż wulkanicznych klifów pływają ogromne ławice ryb – karanksów, tuńczyków, barrakud i jackfishy. Są też ogromne manty i rekiny wielorybie, no i oczywiście żółwie – skórzaste i zielone.

Na lądzie ważne procesy ewolucyjne doprowadziły do specjacji 2 endemicznych jaszczurek, 2 gatunków węży, co najmniej 33 endemicznych gatunków roślin i niezliczonych bezkręgowców. Ponadto na wyspach wyewoluowało 11 endemicznych podgatunków ptaków. Przedziwne i fascynujące miejsce, nota bene nazywane meksykańskim Galapagos.

Nurkując na otwartym oceanie trzeba pomyśleć o istotnych dla bezpieczeństwa warunkach. Temperatura wody w listopadzie, kiedy się wybieramy, utrzymuje się na poziomie około 21-23°C, woda jest przejrzysta, co czyni ją idealną do obserwacji morskich stworzeń, a temperatura powietrza oscyluje wokół 25-30°C. Ale pod powierzchnią są silne i zmienne prądy, dlatego członkowie ekipy muszą być doświadczonymi nurkami. Wymagane jest  co najmniej 60 nurkowań wykonanych w różnych warunkach, własny sprzęt,  w tym boja, hak rafowy i obowiązkowo komputer (preferowana pianka 5 mm).

Do pierwszego miejsca nurkowego będziemy płynąć przez całą dobę! Nasz pierwszy przystanek to San Benedicto, gdzie ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1953 roku, a potem płyniemy na Socorro i  kolejno w stronę wulkanicznego wierzchołka Roca Partida – dla rekinów to obfitujące w pożywienie morskie odpowiedniki oazy na drodze ich migracji. Zbocza wysp staczają się w błękitną otchłań – niemal 4 km w głąb.

Obejrzyjcie świetne zdjęcia Małgosi Sobońskiej! Czy chcecie zanurkować w tym unikalnym, rzadko odwiedzanym i fascynującym miejscu?

Zapraszamy w listopadzie 2024!

Najlepsze miejsca nurkowe archipelagu Revillagigedos (Socorro)

WYSPA SAN BENEDICTO – EL FONDEADERO

Na El Fondeadero często robi się check dive. Miejsce dość spokojne i niezbyt głębokie. Znajdziemy tutaj trzy spore pinakle pełne homarów, ryb, muren i – czasami – rekinów.

WYSPA SAN BENEDICTO – BOILER

Po zanurzeniu się na około 6  metrów, widzimy spory pinakl. To cleaning point! Prądy przepływające ponad tą podwodną górą czasami sprawiają, że woda wygląda tak, jakby się gotowała. Góra jest wystarczająco mała, aby opłynąć ją podczas jednego nurkowania, dno znajduje się na głębokości 48 metrów, a obszar ten jest popularnym miejscem, do którego manty pacyficzne przypływają na zabiegi higieniczne wykonywane przez skalary z gatunku Clarion. Zwykle wystarczy poczekać kilka minut zanim manty zaczną się pojawiać. Niektórzy mieli szczęście zobaczyć tu pod wodą humbaka i rekina tygrysiego.

WYSPA SAN BENEDICTO – EL CANYON

El Canyon znajduje się na południowym krańcu wyspy. To tutaj spotykamy  manty, delfiny, rekiny z Galapagos, rekiny jedwabiste i ławice młotów.

WYSPA SOCORRO – CABO PEARCE

Cabo Pearce znajduje się we wschodniej części wyspy Socorro. Łódź kotwiczy w spokojnej zatoczce otoczonej skalistymi czerwonymi klifami. Tutaj można popłynąć pontonem do pobliskiego półwyspu, a podczas płynięcia cały czas zodiakom towarzyszą delfiny. Można je zobaczyć za każdym razem, na każdym  nurkowaniu! Występują tutaj butlonosy, delfin plamisty – mniejszy gatunek delfina o charakterystycznych plamach na ciele; delfin karłowaty – gatunek delfina o smukłym ciele i charakterystycznej sylwetce. W przerwie powierzchniowej pontony mogą zabrać nas na przejażdżkę do pobliskich jaskiń.

WYSPA SOCORRO – PUNTA TOSCA

Punta Tosca to miejsce na wyspie Socorro. Często spotyka się tu towarzyskie delfiny, a czasami  rekiny jedwabiste.

AKWARIUM

Popołudniowe nurkowania odbywają się po drugiej stronie wyspy Socorro w miejscu zwanym Akwarium. Są to zwykle nurkowania makro, spotkamy tu  różnokolorowe ślimaki, kraby kolczaste i zielone, koniki morskie i mantisy.

ROCA PARTIDA

Roca Partida to szczyt pośrodku niczego, wysoki na około 30 metrów, długi jak boisko do piłki nożnej. Jest magnesem dla gatunków pelagicznych. To tutaj widuje się rekiny srebrzystopłetwe, tygrysie, manty, ogromne ławice ryb i rekiny wielorybie. Bywają tu też młoty. Najpiękniejsze są chwile, kiedy manty krążą tuż pod powierzchnią, prześwietlone słońcem, w spokojnym tańcu, który dla fotografów jest tym momentem idealnym!

Widoczność pod wodą zależy od wiatru, deszczu, prądów i pływów. W dobry dzień na miejscówkach Roca Partida lub Boiler widoczność może dochodzić do 60 metrów. W miejscach takich jak El Canyon i  Aquarium może to być mniej niż 30 metrów.

Łódź safari

M/Y Cassiopeia

Na komfortowej, 40-metrowej łodzi jest miejsce dla 26 osób w 13 kabinach. Wszystkie kabiny mają indywidualnie sterowaną klimatyzację oraz łazienki. Kajuty wyposażone są w ręczniki, koce, poduszki i pościel.  W klimatyzowanym salonie jest bardzo dużo miejsca do odpoczynku na kanapach i poduszkach, w restauracji serwowane są 3 razy dziennie posiłki w formie bufetu. Na łodzi znajdują się także 2 częściowo zadaszone pokłady słoneczne z materacami i leżakami. Na pokładzie nurkowym przechowywany jest sprzęt i napełniane butle. Dodatkowo znajdują się tu dwa prysznice i toaleta.

Kajuty

 • 6 kajut z oddzielnymi łóżkami
 • 6 kajut z łóżkami małżeńskimi
 • 1 obszerna kajuta master suite

Wyposażenie

 • kompresory: 2x Bauer Mariner (210l./min)
 • mieszałka do Nitroxu
 • 2 pontony typu Zodiac z silnikami 75 KM
 • butle aluminiowe 12l.
 • 10 butli 15l.
 • adaptery DIN

Socorro – plan wyjazdu

(może się zmienić w zależności od przelotów)

09.11

lądowanie w San Jose del Cabo. Transfer, zakwaterowanie w hotelu

10.11

zwiedzanie Todos Santos, Cabo San Lucas i San Jose Del Cabo (opcja)

11.11

transfer na łódź. O 10:00 wypływamy. Płyniemy w kierunku San Benedicto, w trakcie płynięcia poznajemy łódź, specyfikę nurkowań i siebie nawzajem:)

12.11

łódź dopływa o około 11:00. Trzy nurkowania w rejonie wyspy San Benedicto.

13.11

trzy/cztery nurkowania w rejonie wyspy San Benedicto.

14.11

trzy/cztery nurkowania w rejonie wyspy Roca Patrida.

15.11

trzy/cztery nurkowania w rejonie wyspy Roca Patrida.

16.11

trzy/cztery nurkowania w rejonie wyspy Socorro.

17.11

trzy/cztery nurkowania w rejonie wyspy San Benedicto.

18.11

powrót w kierunku San Jose del Cabo – około 21:00 łódź dopływa do brzegu.

19.11

śniadanie i wykwaterowanie z łodzi o 8:30. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie.

20.11

transfer na lotnisko. Powrót do Polski

21.11

lądowanie w Polsce

* Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe lub inne nieprzewidziane okoliczności.

Cena wyprawy

3700 USD +  przelot (ceny mogą się zmienić)

Harmonogram płatności

przy rezerwacji – 1000 USD + całość za przelot

do 15/05/2024 – 1200 USD

do 10/07/2024 -reszta wpłaty

Cena zawiera:

 • przelot
 • nocleg w hotelu z wyżywieniem (w czasie transferu)
 • transfery – z hotelu na łódź i z powrotem;
 • 8 nocy na łodzi Cassiopeia;
 • 6 dni nurkowych – 20 nurkowań;
 • butle 12 l z powietrzem, balast;
 • pełne wyżywienie podczas safari;
 • napoje niealkoholowe (kawa, herbata, woda, softdrinki) i alkoholowe (ograniczona ilość) – piwo i wino
 • opiekę polskiego pilota i instruktora nurkowego;
 • ubezpieczenie turystyczne i nurkowe podwyższone do 50 tys. KL, NNW, KR, bagaż;
 • ubezpieczenie organizatora turystyki
 • opłatę na Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • opłaty portowej i wstępu do Parku Narodowego 570 usd (gotówką na łodzi)
 • napiwków dla załogi 300 usd (gotówką na łodzi)
 • opłaty paliwowej 200 usd (gotówką na łodzi) w przypadku zmiany ceny paliwa mogą obowiązywać  wyższe ceny
 • zwiedzania (opcja)
 • opcjonalnie Nitroxu (125 USD za pakiet) dla osób posiadających certyfikat nitrox;
 • opcjonalnie wypożyczenia butli 15l – 17 usd/dzień
 • opcjonalnie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania imprezy – 3% ceny imprezy

Najważniejsze informacje:

 • Wyspy Revillagigedo są parkiem narodowym. Należy pamiętać, że zasady są ściśle egzekwowane. Opłaty za wpłynięcie do Parku Narodowego uiszcza się w gotówce po wejściu na pokład.
 • nurkowanie – wymagane jest posiadanie minimum 60 nurkowań, bojki, haka rafowego i latarki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa każdy nurek otrzymuje osobiste EPIRB czyli urządzenie służące do alarmowania, które po uruchomieniu nadaje identyfikację oraz pozycję. Ponieważ temp wody wynosi 21 do 23 stopni, rekomendowana pianka 5 -7 mm i żyleta, kaptury, rękawiczki, suche skafandry. Zawory DIN. Przewidujemy wykonanie 3 nurkowań dziennie dłuższych niż 60 minut lub 4 nurkowań po 50-55 minut. Musimy zakończyć nurkowania o godzinie 17:00, nurkowania nocne na terenie parku nie są dozwolone.
 • kamery i aparaty fotograficzne – nie ma specjalnych opłat za używanie ich w Parku Narodowym. Rekomendowane przede wszystkim obiektywy szerokokątne o zmiennej ogniskowej i obiektywy typu rybie oko. Głównym celem fotografów w tym rejonie jest megafauna pelagiczna – manty, rekiny, delfiny na tle wulkanicznych krajobrazów Pacyfiku. W kilku miejscach mogą się przydać obiektywy makro.
 • paszport i wiza – Goście muszą posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu, dwie wolne strony obok siebie. Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich.
 • komora dekompresyjna znajduje się w Cabo San Lucas.
 • wszystkie formalności przedwyjazdowe związane z ubezpieczeniami – nurkowym i turystycznym załatwia Nautica Safari, certyfikaty otrzymacie Państwo na lotnisku
 • waluta obowiązująca na miejscu: dolary amerykańskie
 • strefa czasowa minus 8 godzin w stosunku do czasu polskiego
 • elektryczność na łodzi: 120V / 60 Hz. W hotelu Konieczny adapter do gniazdek amerykańskich. Są to tak zwane gniazdka elektryczne typu A oraz typu B (różnica polega na tym, że gniazdko typu B ma dodatkowy bolec do uziemienia).
 • zalecenia zdrowotne związane z COVID-19 ciągle się zmieniają. Zasady i ograniczenia mające na celu zapobieganie epidemiom mogą się szybko zmieniać. Wiele krajów wdraża środki ochrony przed COVID-19 dla osób podróżujących z Chin, w tym z Hongkongu i Makau. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać przepisy obowiązujące w miejscach docelowych, Nautica Safari monitoruje te informacje i będzie informować na bieżąco.
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji możemy zawrzeć w ramach polisy z UNIQUA i kosztuje 3% ubezpieczonej kwoty. Szczególne warunki są opisane w par. 27,28 https://nautica.pl/wp-content/uploads/OWU-Uniqa.pdf. Składkę można opłacić do 30 dni od daty rozpoczęcia imprezy.
 • wi-fi na pokładzie nie będzie dostępne, lub jeśli będzie zasięg, podobnie jak telefon satelitarny za dodatkową opłatą

Pytania i rezerwacja:

rezerwacje@nautica.pl
797 025 124

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!