Top
 

Galapagos – safari nurkowe


18 - 29 listopada 2025

Termin: 18 - 29 listopada 2025

Prowadzący: Darek Spirytulski

19 nurkowań z łodzi safari, rekiny młoty i manty oceaniczne, lwy morskie i pingwiny

Archipelag Galapagos należy do Ekwadoru, ale leży w odległości aż 970 km od kontynentu. Składa się 59 wysp, z których 4 są zamieszkałe. Wszystkie powstały wskutek aktywności tektonicznej około 5 milionów lat temu. Znajduje się tu znany na całym świecie park morski o ogromnym znaczeniu dla ekosystemu.

Informacje o wyprawie

Nurkowanie Galapagos

„Wyspy te są jak mały świat sam w sobie” pisał Karol Darwin. Badacz wybrał Galapagos jako miejsce swoich badań z konkretnego powodu – ze względu na odizolowane położenie na wyspach rozwinęły się gatunki zwierząt i roślin o unikatowych adaptacjach. To miejsce stało się inspiracją do sformułowania teorii ewolucji. Archipelag Galapagos został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Wyspy Galapagos swoją nazwę zawdzięczają żółwiom. Jeden z zamieszkujących tam gatunków posiada skorupę przypominającą siodło, które w starszej wersji języka hiszpańskiego brzmi galápago. Urzędowo archipelag nazywa się Archipiélago de Colón (Archipelag Kolumba), a nazwę nadano z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

Najciekawsze pod względem nurkowym są wyspy Darwina i Wolfa, do których trzeba płynąć kilkanaście godzin. Ale warto! W najlepszym do nurkowania okresie – od czerwca do listopada – życie przejawia się tu w najbardziej spektakularny sposób: tuńczyki, karanksy, rekiny wielorybie, delfiny, orlenie, żółwie zielone, barakudy, największe (oceaniczne) manty i wreszcie  to, po co większość nurków tu przyjeżdża – ławice rekinów młotów – pojawiają się obficie na większości miejscówek nurkowych!

Zapraszamy w listopadzie 2025!

Najlepsze miejsca nurkowe archipelagu Galapagos

MIEJSCA NURKOWE

Mamy w planie nurkowania na wyspach Darwin i Wolf. Zobaczymy tam rekiny młoty, rekiny z Galapagos, rekiny jedwabiste i rekiny wielorybie. Po jakimś czasie zaczniecie uważać ławice młotów za coś oczywistego… Punta Vicente Roca to clean point dla Mola Mola, miejsce bogate w różnorodne gatunki koralowców. Cabo Marshall to niezawodne miejsce występowania gigantycznych mant. W Cabo Douglas zanurkujemy z legwanami morskimi i pingwinami podczas ich żerowania.

Galapagos to – przede wszystkim – królestwo rekinów: spotkamy tu grupy rekinów młotów, rekinów galapagoskich, silky sharks, rekiny wielorybie oraz lwy morskie, manty, żółwie, płaszczki i inne gatunki pelagicznych.

 • Zdecydowanie jest to miejsce dla miłośników „grubej ryby”. Do podwodnych atrakcji dołączyć można zwiedzanie wysp na powierzchni oraz spotkania z iguanami, pelikanami, pingwinami, lwami morskimi i żółwiami słoniowymi.
 • Nurkowania na Galapagos uznawane są za raczej trudne ze względu na występujące tam prądy oraz niską temperaturę wody. Słoneczne wyspy położone są na równiku, a jednak woda jest dość chłodna ze względu na prąd Humboldta, przynoszący zimną wodę z Antarktyki.
 • Nocne nurkowania w większości miejsc nurkowych są zabronione przez Park Narodowy Galapagos ze względu na dużą falę (nurkowania na otwartym oceanie). W programie mamy jedno nurkowanie nocne.
 • Nie można używać dronów i haków rafowych.
 • Większość nurkowań odbywa się na głębokości 6-33m.
 • Przez cały rok zalecane grubsze pianki (5-7 mm + docieplacz lub suche skafandry z lekką bielizną)
 • Wszystkie nurkowania są dryftowe, często pojawiają się silne prądy.
 • Wyspa Santa Cruz: piaszczyste dno, wody spokojne bez prądów, podczas nurkowań towarzyszą nam min. lwy morskie zamieszkujące tę wyspę.
 • Wyspa Wolf: często silny prąd; ławice rekinów młotów, manty, rekiny galapagoskie, lwy morskie.
 • Wyspa Darwin: silne prądy, ławice rekinów młotów, manty, żółwie oraz możliwość spotkania rekina wielorybiego!!!

Łódź safari

M/Y Calipso

Calipso Galapagos to wygodny jacht o długości 35,4 m, całkowicie przebudowany – od stępki w górę – w 2019 roku. Silniki, generatory, sprężarki, kabiny, salon, jadalnia, pokład do nurkowania, taras słoneczny… Wszystko jest świeże i nowoczesne. Pokład nurkowy jest przestronny, a na tarasie słonecznym znajduje się jacuzzi, jadalnia na świeżym powietrzu i leżaki. Panoramiczne okna salonu i jadalni zapewniają miły widok podczas posiłków i wypoczynku. Na łodzi jest bezpłatne Wi-Fi. Na pokładzie nurkowym znajduje się  pokaźny zbiornik do płukania sprzętu, duży stół na sprzęt fotograficzny, schowki do przechowywania elementów wyposażenia nurkowego, prysznice z ciepłą wodą, stojaki na pianki i łazienka.

Calipso posiada 8 dwuosobowych kabin dla Gości. Wszystkie kabiny z łazienkami mają po dwa łóżka (lub jedno małżeńskie),  indywidualnie sterowaną klimatyzację, sejf, schowki i suszarki do włosów.

Kajuty

 • 8 kajut z oddzielnymi łóżkami o tym samym standardzie, pościel, ręczniki, suszarki, klimatyzacja, łazienka, sejf
 • 2 kajuty na pokładzie nurkowym
 • 6 kajut na pokładzie górnym

Wyposażenie

 • Klasa łodzi 4*
 • Kadłub stalowy
 • Długość  35,4 m
 • Szerokość 8 m
 • Silniki 2 Cummins NTA855-M, 400 KM, 1800 obr./min
 • Generatory 2 Cummins 6B-CP, 99 kw, 60 hz
 • Kompresor Bauer Verticus model VAC20-E3, 5000 PSI
 • Prędkość 11 węzłów
 • Elektryczność 110 i 220 V

Safari Galapagos – plan wyjazdu

(może się zmienić w zależności od przelotów)

18.11

Wylot z Polski

19.11

Przylot do Quito, zakwaterowanie w hotelu

20.11

Przelot z kontynentalnej części Ekwadoru do San Cristobal na Galapagos. Przewodnicy zaprowadzą was na jacht. Po zakwaterowaniu zjemy lunch i wysłuchamy odprawy,  po której nastąpi nurkowanie sprawdzające na Isla Lobos, gdzie być może zobaczymy lwy morskie. Wieczorem płyniemy do Marchena.

21.11

Punta Carrion znajduje się na wyspie Santa Cruz. Jeśli będziemy mieli szczęście spotkamy tutaj ogromne mola mola. To pierwsze nurkowanie, aby zaaklimatyzować się do nurkowania na Galapagos.

Seymour to wyspa znana z doskonałych miejsc do nurkowania. Obserwujemy tu mobule, rekiny rafowe białopłetwe, rekiny z Galapagos, czasami młoty i wiele gatunków ryb.

22.11

Wolf jest jednym z powodów, dla których Galapagos znajduje się na liście marzeń większości nurków. Naukowcy wskazali Wolfa i Darwina (razem, ponieważ są tak blisko siebie) jako miejsce o największym zagęszczeniu rekinów na świecie. Miejsca te odwiedzają tylko nurkowie. Na Galapagos nie ma żartów, tylko tutaj obserwujemy rekiny w naturze w tak ogromnej masie.

Zobaczymy ogromne ławice rekinów Hammerhead, rekinów z Galapagos, rekinów wielorybich (w sezonie), rekinów jedwabistych, płaszczek, lwów morskich, fok, mant, żółwi, muren i delfinów . Niektóre miejsca są gęsto pokryte koralowcami, nad którymi unoszą się gigantyczne ławice tropikalnych ryb. Miejsca nurkowe nazywają się Shark Bay, The Landslide, La Banana i Islote La Ventana. Na wyspie żyją tysiące ptaków morskich, w tym wszystkie rodzaje głuptaków występujących na Galapagos – czerwononogie, niebieskonogie i Nazca. Są tu fregaty, pelikany i mewy lawowe.

23.11

Łuk Darwina to ikona, symbol nurkowania na Galapagos. Znajduje się 229 km na północ od wysp centralnych. Zobaczymy tu ogromne ławice Hammerheadów. Każdego roku do wyspy Darwina przypływają też ogromne, ciężarne rekiny wielorybie. Darwin jest najcieplejszym miejscem do nurkowania na Galapagos ze względu na tropikalny prąd panamski. Dużą część nurkowania spędza się w pozycji stacjonarnej, na platformie, wokół której pływają w silnych prądach Hammerheady.  Wspaniałe przeżycie!

24.11

Rano mamy 2 nurkowania przy Darwin.

Po południu 1-2 nurkowania przy Wolf. W miejscówce Anchorage możemy zanurkować w nocy, jest tam piaszczyste dno, na którym mieszkają węgorze ogrodowe i przedziwne ryby o czerwono obrzeżonych pyskach – nietoperze czerwonowargie.

25.11

Najbardziej wysunięta na zachód wyspa archipelagu Galapagos, Fernandina, jest aktywnym wulkanem. W ciągu ostatniej dekady wybuchł on dwukrotnie. To „gorący punkt” Galapagos.

To jedyne miejsce na trasach safari, gdzie można zobaczyć nurkujące legwany morskie żerujące pod wodą. Są tu także pingwiny uganiające się za maleńkimi srebrnymi sardynkami. Żółwie są szczególnie liczne w Cabo Douglas.

Punta Vicente Roca  Jeśli spojrzysz na mapę, wyspa Isabela wygląda z góry jako konik morski. Punta Vicente Roca znajduje się w jej północno-zachodniej części , tuż poniżej ogonka konika morskiego. Isabela ma 5 aktywnych wulkanów.

Punta Vicente Roca to stacja czyszczenia Mola Mola (samogłowów), mieszka tu też duża populacja żółwi, endemiczne rekiny Bullhead z Galapagos, pingwiny, koniki morskie, lwy morskie i wiele gatunków ryb, których nie można spotkać nigdzie indziej na Galapagos.

26.11

Cousins ​​to niewielka, wystająca z morza skała, pozostałość zerodowanego krateru. Po wschodniej stronie skała opada kaskadą w dół, tworząc szereg zagłębionych półek wypełnionych czarnym koralowcem. Tutaj możesz spotkać koniki morskie, żabnice, ośmiornice, żółwie i nieuchwytnego jastrzębia długonosego. Nie jest niczym niezwykłym spotkać gatunki pelagiczne w tym manty, płaszczki, mobule i rekiny młoty. Zrobimy tu 1-2 nurkowania.

Schodzimy na ląd i kierujemy się do rezerwatu na wyżynach Santa Cruz, aby zobaczyć żółwia z Galapagos w jego naturalnym środowisku.

Po Highlands schodzimy do największego miasta Galapagos, Puerto Ayora. Możesz zdecydować się na wizytę w Centrum Badawczym Karola Darwina w Parku Narodowym Galapagos lub na spacer po mieście.

Nasza pożegnalna kolacja odbędzie się w restauracji w Puerto Ayora. Następnie wracamy do Calipso i płyniemy do San Cristobal na noc.

27.11

Pakowanie, wyokrętowanie, schodzimy na ląd. Przelot do Quito.

28.11

Wylot do Polski

29.11

Lądowanie w Polsce

* Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe lub inne nieprzewidziane okoliczności.

Cena wyprawy

7290 USD +  przelot ok. 5000 zł

Harmonogram wpłat:

wpłata rezerwacyjna 500 USD

I rata do 31.10 2024 – 2000 USD i 5000 PLN

II rata do 15.03 2025 – 1500 USD

III rata do 31.07 – wpłata dopełniająca

Cena zawiera:

 • przelot
 • noclegi w hotelu z wyżywieniem (w czasie transferu)
 • transfery – z hotelu na łódź i z powrotem;
 • 8 nocy na łodzi Calipso;
 • 6 dni nurkowych – 19 nurkowań;
 • butle 12 l z powietrzem, balast;
 • pełne wyżywienie podczas safari;
 • napoje niealkoholowe (kawa, herbata, woda, softdrinki)
 • opiekę polskiego pilota i instruktora nurkowego;
 • nitrox
 • sygnalizatory Nautilus Lifeline na czas safari
 • Wi-Fi
 • ubezpieczenie turystyczne i nurkowe podwyższone do 50 tys. KL, NNW, KR, bagaż;
 • ubezpieczenie organizatora turystyki
 • opłatę na Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • wstępu do Parku Narodowego 100 usd (gotówką na łodzi)
 • przelotów wewnętrznych ok 600 USD
 • karty migracyjnej płatnej na lotnisku 20 USD
 • napiwków
 • wypożyczenia butli 15l
 • opcjonalnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania imprezy – 3% ceny imprezy
 • opłaty rządowej na komorę dekompresyjną (35 USD)
 • wydatków osobistych, przy czym wszystkie opłaty na pokładzie podlegają lokalnemu 12% podatkowi od sprzedaży (VAT).
 • karty gościa (20 USD). Opłaty za pokładową kartę kredytową podlegają zarówno podatkowi VAT, jak i opłatom administracyjnym

Najważniejsze informacje:

 • Wyspy Galapagos są parkiem narodowym. Należy pamiętać, że zasady są ściśle egzekwowane. Opłaty za wpłynięcie do Parku Narodowego uiszcza się w gotówce po wejściu na pokład.
 • nurkowanie – wymagane jest posiadanie minimum 60 nurkowań, bojki i latarki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa każdy nurek otrzymuje osobiste EPIRB czyli urządzenie służące do alarmowania, które po uruchomieniu nadaje identyfikację oraz pozycję. Rekomendowana pianka 5 -7 mm i żyleta, kaptury, rękawiczki, suche skafandry. Zawory DIN. Przewidujemy wykonanie 3 nurkowań dziennie dłuższych niż 60 minut lub 4 nurkowań po 50-55 minut.
 • wypożyczenie sprzętu na miejscu: wypożyczenie pełnego zestawu kosztuje 300 USD. Wynajem obejmuje BC, regulator, kombinezon, płetwy i botki, maska. Wypożyczenie komputera kosztuje 100 dolarów.  Nurek będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów zagubienia/uszkodzenia wypożyczanego sprzętu.
 • kamery i aparaty fotograficzne – nie ma specjalnych opłat za używanie ich w Parku Narodowym. Rekomendowane przede wszystkim obiektywy szerokokątne o zmiennej ogniskowej i obiektywy typu rybie oko. Głównym celem fotografów w tym rejonie jest megafauna pelagiczna – manty, rekiny. W kilku miejscach mogą się przydać obiektywy makro.
 • paszport i wiza – Goście muszą posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu, dwie wolne strony obok siebie. Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich. Należy mieć bilet w obie strony (powrotny) lub bilet na dalszą podróż i posiadać dowód ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Ekwadorze.
 • komora dekompresyjna znajduje się w Santa Cruz, druga w Guayaquil na stałym lądzie.
 • wszystkie formalności przedwyjazdowe związane z ubezpieczeniami – nurkowym i turystycznym załatwia Nautica Safari, certyfikaty otrzymacie Państwo na lotnisku.
 • waluta obowiązująca na miejscu: Ekwador funkcjonuje w systemie dolara amerykańskiego. Można używać nawet monet. Przed wejściem na pokład należy zabrać ze sobą drobne na pokrycie wydatków, ponieważ wymiana nie zawsze jest dostępna.
 • strefa czasowa minus 6 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • elektryczność na łodzi: standardowo w Ekwadorze jest napięcie 110 woltów, tak samo jak w USA. Na pokładzie Calipso są zarówno gniazdka 110 V, jak i 220 V.
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji możemy zawrzeć w ramach polisy z UNIQUA i kosztuje 3% ubezpieczonej kwoty. Szczególne warunki są opisane w par. 27,28 https://nautica.pl/wp-content/uploads/OWU-Uniqa.pdf. Składkę można opłacić do 30 dni od daty rozpoczęcia imprezy.

Pytania i rezerwacja:

wyprawy@nautica.pl
797 025 123

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!