Archipelag Galapagos należy do Ekwadoru, ale leży w odległości aż 970 km od kontynentu. Składa się 59 wysp, z których 4 są zamieszkałe. Wszystkie powstały wskutek aktywności tektonicznej około 5 milionów lat temu. Znajduje się tu znany na całym świecie park morski o ogromnym znaczeniu dla ekosystemu.
Nurkowanie Galapagos
„Wyspy te są jak mały świat sam w sobie” pisał Karol Darwin. Badacz wybrał Galapagos jako miejsce swoich badań z konkretnego powodu – ze względu na odizolowane położenie na wyspach rozwinęły się gatunki zwierząt i roślin o unikatowych adaptacjach. To miejsce stało się inspiracją do sformułowania teorii ewolucji. Archipelag Galapagos został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.
Wyspy Galapagos swoją nazwę zawdzięczają żółwiom. Jeden z zamieszkujących tam gatunków posiada skorupę przypominającą siodło, które w starszej wersji języka hiszpańskiego brzmi galápago. Urzędowo archipelag nazywa się Archipiélago de Colón (Archipelag Kolumba), a nazwę nadano z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.
Najciekawsze pod względem nurkowym są wyspy Darwina i Wolfa, do których trzeba płynąć kilkanaście godzin. Ale warto! W najlepszym do nurkowania okresie – od czerwca do listopada – życie przejawia się tu w najbardziej spektakularny sposób: tuńczyki, karanksy, rekiny wielorybie, delfiny, orlenie, żółwie zielone, barakudy, największe (oceaniczne) manty i wreszcie to, po co większość nurków tu przyjeżdża – ławice rekinów młotów – pojawiają się obficie na większości miejscówek nurkowych!
Zapraszamy w listopadzie 2025!
Najlepsze miejsca nurkowe archipelagu Galapagos
MIEJSCA NURKOWE
Mamy w planie nurkowania na wyspach Darwin i Wolf. Zobaczymy tam rekiny młoty, rekiny z Galapagos, rekiny jedwabiste i rekiny wielorybie. Po jakimś czasie zaczniecie uważać ławice młotów za coś oczywistego… Punta Vicente Roca to clean point dla Mola Mola, miejsce bogate w różnorodne gatunki koralowców. Cabo Marshall to niezawodne miejsce występowania gigantycznych mant. W Cabo Douglas zanurkujemy z legwanami morskimi i pingwinami podczas ich żerowania.
Galapagos to – przede wszystkim – królestwo rekinów: spotkamy tu grupy rekinów młotów, rekinów galapagoskich, silky sharks, rekiny wielorybie oraz lwy morskie, manty, żółwie, płaszczki i inne gatunki pelagicznych.
- Zdecydowanie jest to miejsce dla miłośników „grubej ryby”. Do podwodnych atrakcji dołączyć można zwiedzanie wysp na powierzchni oraz spotkania z iguanami, pelikanami, pingwinami, lwami morskimi i żółwiami słoniowymi.
- Nurkowania na Galapagos uznawane są za raczej trudne ze względu na występujące tam prądy oraz niską temperaturę wody. Słoneczne wyspy położone są na równiku, a jednak woda jest dość chłodna ze względu na prąd Humboldta, przynoszący zimną wodę z Antarktyki.
- Nocne nurkowania w większości miejsc nurkowych są zabronione przez Park Narodowy Galapagos ze względu na dużą falę (nurkowania na otwartym oceanie). W programie mamy jedno nurkowanie nocne.
- Nie można używać dronów i haków rafowych.
- Większość nurkowań odbywa się na głębokości 6-33m.
- Przez cały rok zalecane grubsze pianki (5-7 mm + docieplacz lub suche skafandry z lekką bielizną)
- Wszystkie nurkowania są dryftowe, często pojawiają się silne prądy.
- Wyspa Santa Cruz: piaszczyste dno, wody spokojne bez prądów, podczas nurkowań towarzyszą nam min. lwy morskie zamieszkujące tę wyspę.
- Wyspa Wolf: często silny prąd; ławice rekinów młotów, manty, rekiny galapagoskie, lwy morskie.
- Wyspa Darwin: silne prądy, ławice rekinów młotów, manty, żółwie oraz możliwość spotkania rekina wielorybiego!!!
Łódź safari
M/Y Calipso
Calipso Galapagos to wygodny jacht o długości 35,4 m, całkowicie przebudowany – od stępki w górę – w 2019 roku. Silniki, generatory, sprężarki, kabiny, salon, jadalnia, pokład do nurkowania, taras słoneczny… Wszystko jest świeże i nowoczesne. Pokład nurkowy jest przestronny, a na tarasie słonecznym znajduje się jacuzzi, jadalnia na świeżym powietrzu i leżaki. Panoramiczne okna salonu i jadalni zapewniają miły widok podczas posiłków i wypoczynku. Na łodzi jest bezpłatne Wi-Fi. Na pokładzie nurkowym znajduje się pokaźny zbiornik do płukania sprzętu, duży stół na sprzęt fotograficzny, schowki do przechowywania elementów wyposażenia nurkowego, prysznice z ciepłą wodą, stojaki na pianki i łazienka.
Calipso posiada 8 dwuosobowych kabin dla Gości. Wszystkie kabiny z łazienkami mają po dwa łóżka (lub jedno małżeńskie), indywidualnie sterowaną klimatyzację, sejf, schowki i suszarki do włosów.
Kajuty
- 8 kajut z oddzielnymi łóżkami o tym samym standardzie, pościel, ręczniki, suszarki, klimatyzacja, łazienka, sejf
- 2 kajuty na pokładzie nurkowym
- 6 kajut na pokładzie górnym
Wyposażenie
- Klasa łodzi 4*
- Kadłub stalowy
- Długość 35,4 m
- Szerokość 8 m
- Silniki 2 Cummins NTA855-M, 400 KM, 1800 obr./min
- Generatory 2 Cummins 6B-CP, 99 kw, 60 hz
- Kompresor Bauer Verticus model VAC20-E3, 5000 PSI
- Prędkość 11 węzłów
- Elektryczność 110 i 220 V
Safari Galapagos – plan wyjazdu
(może się zmienić w zależności od przelotów)
* Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe lub inne nieprzewidziane okoliczności.
Cena wyprawy
7290 USD + przelot ok. 5000 zł
Harmonogram wpłat:
wpłata rezerwacyjna 500 USD
I rata do 31.10 2024 – 2000 USD i 5000 PLN
II rata do 15.03 2025 – 1500 USD
III rata do 31.07 – wpłata dopełniająca
Cena zawiera:
- przelot
- noclegi w hotelu z wyżywieniem (w czasie transferu)
- transfery – z hotelu na łódź i z powrotem;
- 8 nocy na łodzi Calipso;
- 6 dni nurkowych – 19 nurkowań;
- butle 12 l z powietrzem, balast;
- pełne wyżywienie podczas safari;
- napoje niealkoholowe (kawa, herbata, woda, softdrinki)
- opiekę polskiego pilota i instruktora nurkowego;
- nitrox
- sygnalizatory Nautilus Lifeline na czas safari
- Wi-Fi
- ubezpieczenie turystyczne i nurkowe podwyższone do 50 tys. KL, NNW, KR, bagaż;
- ubezpieczenie organizatora turystyki
- opłatę na Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera:
- wstępu do Parku Narodowego 100 usd (gotówką na łodzi)
- przelotów wewnętrznych ok 600 USD
- karty migracyjnej płatnej na lotnisku 20 USD
- napiwków
- wypożyczenia butli 15l
- opcjonalnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania imprezy – 3% ceny imprezy
- opłaty rządowej na komorę dekompresyjną (35 USD)
- wydatków osobistych, przy czym wszystkie opłaty na pokładzie podlegają lokalnemu 12% podatkowi od sprzedaży (VAT).
- karty gościa (20 USD). Opłaty za pokładową kartę kredytową podlegają zarówno podatkowi VAT, jak i opłatom administracyjnym
Najważniejsze informacje:
- Wyspy Galapagos są parkiem narodowym. Należy pamiętać, że zasady są ściśle egzekwowane. Opłaty za wpłynięcie do Parku Narodowego uiszcza się w gotówce po wejściu na pokład.
- nurkowanie – wymagane jest posiadanie minimum 60 nurkowań, bojki i latarki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa każdy nurek otrzymuje osobiste EPIRB czyli urządzenie służące do alarmowania, które po uruchomieniu nadaje identyfikację oraz pozycję. Rekomendowana pianka 5 -7 mm i żyleta, kaptury, rękawiczki, suche skafandry. Zawory DIN. Przewidujemy wykonanie 3 nurkowań dziennie dłuższych niż 60 minut lub 4 nurkowań po 50-55 minut.
- wypożyczenie sprzętu na miejscu: wypożyczenie pełnego zestawu kosztuje 300 USD. Wynajem obejmuje BC, regulator, kombinezon, płetwy i botki, maska. Wypożyczenie komputera kosztuje 100 dolarów. Nurek będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów zagubienia/uszkodzenia wypożyczanego sprzętu.
- kamery i aparaty fotograficzne – nie ma specjalnych opłat za używanie ich w Parku Narodowym. Rekomendowane przede wszystkim obiektywy szerokokątne o zmiennej ogniskowej i obiektywy typu rybie oko. Głównym celem fotografów w tym rejonie jest megafauna pelagiczna – manty, rekiny. W kilku miejscach mogą się przydać obiektywy makro.
- paszport i wiza – Goście muszą posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu, dwie wolne strony obok siebie. Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich. Należy mieć bilet w obie strony (powrotny) lub bilet na dalszą podróż i posiadać dowód ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Ekwadorze.
- komora dekompresyjna znajduje się w Santa Cruz, druga w Guayaquil na stałym lądzie.
- wszystkie formalności przedwyjazdowe związane z ubezpieczeniami – nurkowym i turystycznym załatwia Nautica Safari, certyfikaty otrzymacie Państwo na lotnisku.
- waluta obowiązująca na miejscu: Ekwador funkcjonuje w systemie dolara amerykańskiego. Można używać nawet monet. Przed wejściem na pokład należy zabrać ze sobą drobne na pokrycie wydatków, ponieważ wymiana nie zawsze jest dostępna.
- strefa czasowa minus 6 godzin w stosunku do czasu polskiego.
- elektryczność na łodzi: standardowo w Ekwadorze jest napięcie 110 woltów, tak samo jak w USA. Na pokładzie Calipso są zarówno gniazdka 110 V, jak i 220 V.
- ubezpieczenie od kosztów rezygnacji możemy zawrzeć w ramach polisy z UNIQUA i kosztuje 3% ubezpieczonej kwoty. Szczególne warunki są opisane w par. 27,28 https://nautica.pl/wp-content/uploads/OWU-Uniqa.pdf. Składkę można opłacić do 30 dni od daty rozpoczęcia imprezy.
Pytania i rezerwacja:
wyprawy@nautica.pl
797 025 123