Top
 

Fotosafari Fury Shoals

Safari Fotograficzne – plan

Dzień 1

Przylot z Polski. Transfer na łódź

Dzień 2

Wypłynięcie z portu, check dive Shaab Marsa Alam, Shaab Sharm lub Heaven

Dzień 3

Ras Torombi, Abu Dabab, Elphinstone

Dzień 4

Shaab Marsa Alam, Fury Shoals – Farewell, Camilla

Dzień 5

Fury Shoals: Abu Galawa Kebira,  Angel Reef, Iron Reef,  Malahi

Dzień 6

Fury Shoals: Maksur, Claudia, Abu Galawa Soraya

Dzień 7

Sataya – Dolphin Reef, Shaab Maksur, Marsa Shouna

Dzień 8

Transfer na lotnisko, wylot do Polski

Program jest ramowy i może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe oraz inne nieprzewidziane okoliczności.

Trasy safari

Fotosafari – co zobaczymy?

Na południowy wschód od Hamaty leży grupa raf Fury Shoals. Geograficznie należy ona do regionu Hamata i  rozciąga się na 9 km z północy na południe i 30 km ze wschodu na zachód. Fury Shoals składają się z około dwudziestu raf z pięknymi miejscami do nurkowania. Ściśle mówiąc, obszar składa się z dwóch grup raf: rafy na północnym zachodzie należą do grupy Wadi Lahami, a rafy na południowym wschodzie należą do prawdziwych Fury Shoals, poczynając od raf Camilla, Farewell i Abu Galawa Kebira na wschodzie . Termin „Fury Shoals” został jednak w dużej mierze ustalony dla wszystkich raf na tym obszarze.

Nie wszystkie rafy mają odpowiednie miejsca do nurkowania – niektóre są jałowe i skaliste jak Gota i Habili Bohar, inne są często odwiedzane przez rybaków – takie jak Abu Galawa Kebira South. Większość raf oferuje jednak imponujące nurkowiska – zarówno początkujący, jak i doświadczeni nurkowie znajdą tam odpowiednie warunki i fascynujące podwodne światy.

Łatwe miejsca do nurkowania, takie jak Shaab Claudia lub Small Gota Sataya, kuszą nurków bogatą szatą koralowców, natomiast nurkowie preferujący strome ściany, prądy i duże ryby mogą je znaleźć na Shaab Maksur. Nawet nurkowie wrakowi mogą tu znaleźć to, czego chcą: przed Abu Galawa Kebira leży Tien Hsing, pięknie zarośnięty, łatwy do zbadania wrak holownika, a w okolicy Abu Galawa Soghayr leży zatopiony jacht żaglowy. Co więcej, starożytny statek załadowany amforami zatonął wieki temu w lagunie Sataya. Chociaż nic nie pozostało z samego statku, na dnie morskim wciąż można znaleźć resztki jego ładunku.

Jedną z rzadziej odwiedzanych raf tego rejonu jest Farewell. Łodzie safari rzadko tu cumują, ponieważ ich harmonogram wycieczek pozwala odwiedzić tylko najbardziej znane rafy w Fury Shoals. Całe miejsce nurkowe składa się z dwóch raf, każda o szerokości około 200 m. Rafa północna, zbudowana z chropowatych ścian, które opadają na 16 m. wraz z południową rafą tworzy kanał o szerokości 100 m, na północy którego znajduje się duży ogród koralowy. Ściany rafy południowej sięgają 12 m  i są poszatkowane małymi jaskiniami z krótkimi korytarzami, które jednak nigdy nie sięgają głębiej niż kilka metrów w głąb rafy. Kolejny ogród koralowy, mniejszy niż ten na północnej rafie, znajduje się poniżej punktów kotwiczenia na południu. To jedno z tych miejsc, w którym rozpoczniemy poszukiwania interesujących obiektów, takich jak czerwone ukwiały. Potem przeniesiemy się na Camillę. Na zewnątrz rafy obejrzymy anemone city i zwiedzimy dwa duże pinakle w poszukiwaniu ślimaków nagoskrzelnych i ukrytych w koralach ognistych krewetek.

Potem odwiedzimy Abu Galawę, która ma do zaoferowania kilka atrakcji: na południowy zachód leży wrak 16-metrowego jachtu żaglowego, a przez środek rafy na głębokości 7 do 10 m biegnie bajkowy kanion pokryty koralami zakończony ogrodem pełnym korali mózgowych.

Ze względu na orientację rafy jest ona doskonale oświetlona przez cały dzień, z wyjątkiem kanionu, w którym najpiękniej jest w południe. Następne spektakularne miejsca nurkowe  – Malahi i Claudia – to rafy korytarzowe. Rafy otoczone są piaszczystym dnem na głębokości zaledwie 16 m, a między ergami rzadko nurkuje się głębiej niż 10 m. Prądy są tylko na zewnątrz raf, natomiast wnętrze jest dobrze osłonięte. Koralowe wieże tworzą rozległy labirynt korytarzy, nawisów i nisz, a ściany dna morskiego i raf są obficie pokryte wieloma rodzajami koralowców. Chociaż niektóre przejścia są nieco wąskie, w większości jest wystarczająco dużo miejsca by swobodnie się poruszać, a kiedy słońce jest wysoko, jego promienie tworzą inspirujące cienie w grotach i korytarzach. Chociaż orientacja między ergami może być trudna, nie można się tam zgubić, ponieważ zewnętrzna strona rafy jest zawsze dobrze widoczna.

 5-kilometrowa rafa Sataya na południu zapewnia dobre schronienie przed wiatrem i falami, dzięki czemu jest idealnym miejscem do cumowania na noc. Sama laguna jest doskonała do snorklowania, zwykle zatrzymujemy się tam, aby obserwować lokalną populację delfinów. Przystanek i snorkolowanie tutaj jest zawsze mile widzianą odmianą od zwykłej codziennej nurkowej rutyny.

Kolejną perełką na trasie jest rafa Elphinstone – słynie z tego, że jest jednym z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie można nurkować z rekinami. Są tam spore szanse na zauważenie oceanicznego rekina białopłetwego (zwanego również longimanusem). Czasami można również spotkać manty, delfiny i rekiny tygrysie. Oprócz dużego staffu zobaczymy wiele ryb pelagicznych, takich jak travellery, barrakudy i tuńczyki. Nurkowanie na rafie Elphinstone jest zarezerwowane dla doświadczonych nurków, ponieważ prąd może być bardzo silny, a nurkowanie odbywa się na otwartym morzu.

Wszystkie te miejsca odwiedzimy w czasie 7- dniowego safari fotograficznego, w trakcie którego będziemy skupiać się na szkoleniu fotograficznych umiejętności, wyszukiwaniu plenerów, ujęć i okazów. Podzielimy się swoją wiedzą i zebranymi przez lata doświadczeniami.

Jednak przede wszystkim będziemy namawiać Was do realizowania idei Roberta Bressona – „Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt inny nie zobaczy.”

Safari Fotograficzne – dlaczego warto?

To będzie safari wyjątkowo przyjazne fotografom podwodnym, którzy zwykle zostają gdzieś z tyłu i potem muszą się bardzo spieszyć, aby dogonić swoją grupę…

  • gwarantujemy małe, maksymalnie 4-osobowe grupy, w których będziemy poruszać się w tempie dostosowanym do fotograficznych potrzeb
  • mając świadomość, że wielu fotografów podwodnych to nurkowie techniczni, zapewniamy butle do SM, stage, twiny oraz nitrox
  • pokazy autorskie, omawianie zdjęć, wymiana doświadczeń, rozmowy o sprzęcie – wszystko to czeka Was w maksymalnej dawce!

Jednak przede wszystkim będziemy namawiać Was do realizowania idei Roberta Bressona -„Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt inny nie zobaczy.”

Cena fotosafari

Cena safari oraz przelotu zgodna z tabelą
> TERMINY I CENNIK SAFARI <

Cena safari obejmuje:

  • Transfer na trasie: lotnisko – łódź – lotnisko
  • 7 noclegów, z czego pierwszy lub ostatni może mieć miejsce w hotelu
  • Trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski (w pierwszym dniu posiłki zaczynają się kolacją, a w ostatnim dniu kończą się śniadaniem)
  • Polski przewodnik nurkowy
  • Butle 12l (oraz ich napełnianie)
  • Balast (bez taśm lub kieszeni balastowych)
  • Napoje: kawę, herbatę, napoje gazowane
  • 2 nurkowania pierwszego dnia
  • 3-4 nurkowania w dniach 2-5
  • 2 nurkowania ostatniego dnia
  • Ubezpieczenie KL, NNW uwzględniające nurkowanie rekreacyjne
  • Przelot na trasie: Polska – Egipt – Polska

Cena nie zawiera (opłaty na miejscu):

  • Wizy egipskiej
  • Napiwku dla załogi
  • Napiwku dla przewodników
  • Dodatkowych posiłków poza łodzią
  • Pozostałego sprzętu nurkowego
  • Opłaty środowiskowej Reef Protection
  • Opłaty portowej – (w przypadku startu lub zakończenia safari w Port Ghalib)

Opcjonalnie:

Możliwa jest rezerwacja wybranej kajuty za dopłatą 100 EUR/os. Płatność na miejscu lub przelewem.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!