Top
 

Wyspa Vis


10 pomysłów na wyspę Vis w 2021

Baza nurkowa Nautica na wyspie Vis jest czynna od maja do października. Zapraszamy na nurkowania rekreacyjne i techniczne oraz kursy nurkowe na wszystkich poziomach, prowadzone przez polskich instruktorów. Przygotowaliśmy też dla Was mikroprzewodnik, co warto zobaczyć i zrobić na tej pięknej wyspie 🙂

Więcej informacji:

Baza nurkowa Nautica na Vis

10 rzeczy do zrobienia na wyspie Vis!

Wycieczka na wyspę to jeden z najbardziej popularnych pomysłów na spędzenie wakacji w Chorwacji. Chcemy namówić Was na zejście z utartych ścieżek. Wyspa Vis jest miejscem dzikim i niedotkniętym masowym ruchem turystycznym, idealnym dla grup i rodzin, dla tych, którzy chcą nieco zwolnić…

Nie znajdziecie tam wielkich resortów i hoteli. To wyspa jak z przeszłości – czyste plaże, małe rybackie wioski, winnice, szutrowe drogi, niewielkie mariny. Proszę jednak nie mylić spokoju i idylli z nudą. Visowi udało się uniknąć rozgłosu tylko dlatego, że do 1989 roku był strefą militarną, zamkniętą dla turystyki. Jest tam jednak mnóstwo atrakcji, których wystarczy nawet na miesięczny pobyt. Samo miasteczko Vis jest najstarszą miejscowością w Dalmacji, założoną w 397 roku pne. Zachowało do tej pory oryginalną zabudowę i urok niewielkiej rybackiej osady.

?Bez zbędnych ceregieli – oto 10 rzeczy do zrobienia na wyspie Vis!?

Wyspa Vis – największe atrakcje

? 1. Poskacz z klifów w Zatoce Stiniva.

Urokliwa plaża jest prawie całkowicie odcięta wapiennym klifem od otwartego morza, z którym łączy ją jedynie mały przesmyk. Często skacze się tu z wysokich skał. Zdobycie plaży z brzegu jest samo w sobie przygodą – trzeba około 30 minut mozolnego schodzenia wyboistą ścieżką (którą ostatecznie trzeba będzie wspiąć się z powrotem). Jest stromo, więc należy zaopatrzyć się w sportowe obuwie. Plaża została nagrodzona przez European Best Destinations siódmym miejscem na liście najlepszych plaż Europy. Łagodniejszą formę zwiedzania gwarantuje jedynie wynajęcie łodzi, którą możesz przypłynąć z Visu lub Komizy.

? 2. Poopalaj się na plaży Srebrna

Kamienna tarasowa plaża, doceniana przez turystów, naturystów i lokalsów, którzy pobudowali w jej pobliżu domy do wynajęcia. Nazwę zawdzięcza wyjątkowej barwie skał. W całości otwarta na morze, przez co zapewnia delikatną bryzę i falowanie przez cały sezon. To dzika plaża, trzeba do niej dojść krętymi ścieżkami przez las. Przy białej, wapiennej drodze jest wiele miejsc do zaparkowania, jak się ma szczęście – nawet pod drzewami. Kiedy dotrzesz na plażę możesz wybrać Bili Bok – plażę nudystów lub Teplus, nastawiony na wypoczynek rodzinny i tekstylny.

? 3. Odpocznij w Zatoce Stoncica

To najbliższa plaża miasteczka Vis, z tej racji że jest płytka i ma piaszczyste dno, świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Jest tam mnóstwo zacienionych miejsc, bar z przekąskami i napojami.

? 4. Zwiedź plażę Milna

Zlokalizowana przy głównej drodze, jest wspaniałą opcją dla poszukiwaczy miejsc z łatwym dojazdem. Ta piękna piaszczysta plaża znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy Vis, zaledwie kilkaset metrów od osady wypoczynkowej. Jest to prawdopodobnie najbardziej plaża odpowiednia dla dzieci na całej wyspie Vis, głównie dlatego, że płytka woda ciągnie się ponad 30 metrów od brzegu, ale także ze względu na czysty i miękki piasek. Plaża jest zorientowana na wschód, więc słońce operuje tam od wczesnych godzin porannych. Do plaży jest łatwo dojechać samochodem i znajduje się bezpośrednio przy drodze. Po przeciwnej stronie zatoki Milna jest jeszcze mała plaża żwirowa. Plaże w Milnej nie są zbyt zatłoczone nawet w najbardziej ruchliwych miesiącach letnich i są wykorzystywane głównie przez stałych mieszkańców.

? 5. Przespaceruj się na Plażę Zaglav

Ta piękna piaszczysta plaża znajduje się zaledwie 20 minut spacerem wzdłuż brzegu morza od Milnej, w kierunku Rukavaca. Nie można tam dojechać samochodem, a jedynie dojść wąskimi ścieżkami, wśród zarośli makii. Plaża Zaglav ma około 100 metrów długości i 10 metrów szerokości. Znajduje się w szerokiej, płytkiej zatoce i jest dobrze chroniona przed zachodnim wiatrem. Słońce oświetla ją od rana do popołudnia. Choć plaża nie jest łatwo dostępna, jest jedną z najbardziej popularnych plaż na wyspie Vis, i robi się tam dość tłoczno w sezonie letnim. W mniej ruchliwych porach roku, nie jest niczym niezwykłym mieć całą plażę tylko dla siebie. Miła restauracja i bar na plaży, leżaki i parasole do wynajęcia, płytka woda powodują, że bardzo nadaje się dla rodzin z dziećmi. Plaża znajduje się w pięknym, naturalnym otoczeniu i jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

? 6. Zainteresuj się militariami

Dla zainteresowanych historią wyspy polecamy wspinaczkę na wzgórze Hum. W czasie II wojny i tuż po niej wyspa była bazą wojskową. Do dziś jest tu mnóstwo bunkrów, korytarzy i budynków militarnych. W jaskini na górze Hum ukrywał się Tito, dzisiaj możemy obejrzeć dwie niewielkie groty i resztki betonowych umocnień, a także pamiątkową tablicę poświęconą przywódcy Jugosławii. Podążając wąską ścieżką wśród drzew, w ciągu 40 minut dotrzemy na szczyt góry skąd rozciąga się fenomenalny widok na Komiżę, pełne morze i pobliskie wyspy.

? 7. Zanurkuj

Możesz zanurkować tu po raz pierwszy, zrobić kurs nurkowy lub, jeśli posiadasz certyfikat nurkowy, zanurkować pod opieką polskich instruktorów w bazie Nautica Vis, zlokalizowanej przy hotelu Issa. W Adriatyku nie ma raf, ale są pięknie ukształtowane ściany, porośnięte żółtymi gąbkami i gorgoniami. Jednak największą atrakcją nurkową Visu są wraki samolotów i statków, do których ściągają nurkowie z całej Europy.

? 8. Wynajmij łódź lub skuter

Świetnym sposobem, aby dotrzeć do niedostępnych miejsc jest wynajęcie łodzi i wycieczka dookoła wyspy. Całodzienna wyprawa będzie kosztowała od 100 eur wraz z paliwem i ubezpieczeniem, w łódce na 4-5 osób, Jeśli natomiast wolicie ulice od fal, ceny za wypożyczenie skutera rozpoczynają się od 260 eur za dzień ( w cenie kask i ubezpieczenie).

? 9. Spróbuj viskiej kuchni

Nie jest zaskakujące, że menu viskich restauracji jest oparte na rybach i owocach morza. Najlepszą restaurację można znaleźć w dzielnicy Kut – to Vatrica My polecamy jeszcze trzy inne – Konoba Kantun oferuje krótkie menu koncentrujące się na najlepszych, świeżych owocach morza. Konoba Rokis to rodzinna tawerna z tradycyjną peką wolno gotowaną w żarze, w specjalnym żelaznym garnku. Aby zjeść kolację w Rokis trzeba wcześniej zarezerwować stolik. Do wyboru jagnięcina, cielęcina, ryba i ośmiornica. W wysokim sezonie trzeba dzwonić nawet kilka dni wcześniej. No i wreszcie Kariola! Jeśli szukasz najlepszej pizzy na wyspie zajrzyj do położonej przy Muzeum Archeologicznym Karioli. Pizza jest pieczona w tradycyjnym, opalanym drewnem piecu.

? 10. Odwiedź Komiżę

Nazwa Komiża pierwszy raz była wymieniona w drugiej połowie dwunastego stulecia. Komiża jest miejscem, w którym narodziło się rybołówstwo wschodniego wybrzeża Adriatyku. Leży nad głębokim zalewem na zachodnim wybrzeżu wyspy Vis, u podnóża wysokich na prawie 600 metrów skał. To typowe śródziemnomorskie miasteczko z wąskimi uliczkami i domami ściśniętymi wokół portu. Wzdłuż całego wschodniego wybrzeża ciągną się żwirowe plaże.

Czy wiesz że wyspa Vis została w 2019 roku objęta patronatem UNESCO jako obszar chroniony?

W okolicy Visu są dwie jaskinie Zelena Spilja i Plava Spilja, obie można odwiedzać przypływając łodzią. Ich nazwy pochodzą od odcienia wody i skał kiedy południowe słońce wpada przez otwory w sklepieniu i oświetla dno. Ten fenomen możemy obserwować przez dwie godziny w ciągu dnia. W Zielonej Jaskini można nawet popływać, ale obie są niedostępne dla nurków.

Podróżując po Visie, możesz zauważyć, że mnóstwo kamienistych, otoczonych murkami pól jest obsadzonych krzewami winorośli. Produkuje się tu czerwony, wytrawny Plavac i równie smaczną, wytrawną Vugavę. Wina można spróbować w większości restauracji lub na jednej z wycieczek połączonych z degustacją.

Jak się dostać na wyspę Vis

Aby dopłynąć na wyspę Vis trzeba skorzystać z promów Jadrolinija.hr wypływających ze Splitu. Prom samochodowo-osobowy płynie 2 godziny 20 minut, katamaran osobowy 40 minut. Sprawdź rozkład jazdy i ceny biletów.

Kiedy jechać na Vis

Między lipcem a sierpniem jest gorąco, woda jest ciepła, ale ceny wynajmu apartamentów najwyższe. Vis jest popularnym miejscem odpoczynku dla żeglarzy podróżujących między Splitem a Dubrownikiem. Miasteczko nabiera wtedy sznytu sportowej, nadmorskiej miejscowości turystycznej. W czerwcu i wrześniu można cieszyć się pustą plażą i wygrzaną po sezonie wodą w morzu.

Zapraszamy na Vis! ?

Po więcej informacji napiszcie na rezerwacje@nautica.pl
Tel. 797 025 124

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!