Top
 

Wyspa Hvar


10 pomysłów na wyspę Hvar

Drodzy nurkowie,

informujemy, że baza nurkowa Nautica Hvar w Starim Gradzie będzie w sezonie 2022 zamknięta, w związku z remontem obiektu, w którym prowadziliśmy działalność.

Kumulujemy wszystkie siły na wyspie Vis, dokąd serdecznie Was zapraszamy!

Baza nurkowa Nautica na wyspie Vis

10 pomysłów na wyspę Hvar

Jako kadra bazy nurkowej spędzamy na tej wyspie mnóstwo czasu, co najmniej trzy miesiące każdego roku. A ponieważ nie samym nurkowaniem człowiek żyje, w przerwach zwiedzamy, testujemy miejscowe restauracje, jeździmy na rowerach i uczestniczymy w miejscowych imprezach.

Hvar co roku jest wymieniany w rankingach i zaliczany przez magazyny podróżnicze do trzech, pięciu albo i dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Jest także opisywany jako najbardziej słoneczna z wysp chorwackich, znana z festiwali lawendy i oszałamiających widoków. Ale sedno sprawy jest takie – to jedno z najlepszych miejsc na wakacje. Można tu odpoczywać na dzikich plażach, zaliczać trasy rowerowe, zwiedzać zabytki, żeglować wzdłuż skomplikowanej linii brzegowej i nurkować w polskiej bazie w Starym Gradzie.

?A ponieważ nie wszyscy tu jeszcze byli ? oto mikroprzewodnik – 10 najlepszych rzeczy do zrobienia na wyspie Hvar.

Największe atrakcje wyspy Hvar

?1. odwiedź miasto Hvar. Hvar to największa miejscowość na wyspie – zabytkowa, imprezowa i malownicza. Nawet w tych dziwnych czasach jest tu sporo turystów. Znajduje się tu najstarszy teatr miejski w Europie, z 1612 roku. Główny plac miasta, zwany placem św. Stefana (Trg Sv. Stjepana), jest dobrym miejscem do rozpoczęcia spaceru krętymi, wąskimi uliczkami, zastawionymi donicami z kwiatami i ocienionymi krzewami bugenwilli. Nad miasteczkiem góruje warowna średniowieczna twierdza Španjola. Miasto Hvar to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto odwiedza wyspę, ale na dłuższy pobyt polecamy to miejsce osobom, które koncentrują się na imprezach i życiu nocnym. Są tam wielkie „imprezownie” jak bar przy rivie naprzeciw promowiska dla katamaranu o nazwie Carpe Diem i bar Hula hula przy plaży, niedaleko willi Tito.

?2. wybierz się w rejs na Wyspy Pakleni. Wyspy Pakleni to archipelag małych wysepek, które rozciągają się wzdłuż linii brzegowej Hvaru. Nazwa pochodzi od pakliny, sosnowej żywicy, którą niegdyś zbierano tutaj do smołowania łodzi. Na hvarskiej rivie można zamówić taksówkę wodną na wyspy. Jest tu wiele zatok do pływania i nurkowania – Jerolim, znany jako raj dla nudystów, Galešnik, Zdrilica i Palmižana z płytką, piaszczystą plażą.

? 3. pojedź starą drogą z Hvaru do Starego Gradu. Stara droga to dość wąska, widokowa asfaltowa szosa o długości 25 km. Wspina się stromo między winnicami, gajami oliwnymi i opuszczonymi wioskami. Najbardziej wytrzymali mogą spróbować pokonać ją na rowerze, ale nie polecamy tego rozwiązania w najgorętszych miesiącach. Po drodze można zwiedzić niewielkie, klimatyczne wioski. Brusje, to osada leżąca mniej więcej w połowie drogi między Hvarem a Starim Gradem. Są tu kamienne domki w prowansalskim stylu i pola lawendy dookoła. Liczba stałych mieszkańców wynosi niewiele ponad 200. Velo Grablje to wioska z XV wieku. Jest prawie niezamieszkała, jednak jej dawni mieszkańcy wciąż tu powracają, uprawiają swoje pola i tworzą mikrospołeczności jak chociażby lokalny klub futbolowy pod swojską nazwą „Lavanda”. W najwyższym punkcie widokowym znajduje się mini sklepik z winem, lawendą oraz miodem dla turystów, a także wodą dla spragnionych rowerzystów.

?4. zwiedź Stari Grad. Zabytkowy Stari Grad składa się z kilkunastu wąskich uliczek, ryneczku, malowniczych placyków i mariny ciągnącej się wzdłuż całej zatoki. Przy rynku mieści się ufortyfikowany dom, w którym mieszkał słynny chorwacki poeta Petar Hektorović. Zabudowany wokół stawu dziedziniec jest połączony z bujnym ogrodem. Bilety wstępu kupuje się przy wejściu. Nad miastem wznosi się na wysokości 111 m n.p.m góra Glavica. Stoi na niej biały krzyż, dobrze widoczny z miasta, prowadzi tu szlak spacerowy, który można pokonać w ciągu 15 minut. Na Glavicy znajdują się ławy, kamienny ołtarz i mała kapliczka. Ze szczytu roztacza się panorama obejmująca Stari Grad, półwysep Kabal, górę Sveti Nikola i otwarte morze. Stari Grad nie jest tak zatłoczony jak miasto Hvar, ma za to mnóstwo maleńkich restauracji i barów, co czyni go idealnym tłem dla leniwych, wieczornych spacerów. Przy końcu mariny w pobliżu restauracji Eremitaż z pięknym, widokowym tarasem, obok kompleksu hotelowego Valamar znajduje się nasza baza nurkowa Nautica Hvar.

?5. zanurkuj w Adriatyku. Jeśli żyje w Tobie pragnienie przygody, spróbuj pierwszego nurkowania w Adriatyku. Można tu zanurkować w pełnym sprzęcie, a nawet zrobić pełny, 4-5 dniowy kurs, uprawniający do samodzielnego nurkowania na całym świecie. Program „Pierwsze Nurkowanie” trwa około 1,5 godziny i obejmuje krótkie wprowadzenie teoretyczne, dopasowanie sprzętu i około 25-minutowe nurkowanie z instruktorem lub divemasterem. Szczęśliwcy mogą zobaczyć stada drobnych rybek – chromisów kasztanowych, ośmiornice, fioletowe ślimaczki – flabelliny i przemykające po dnie kraby. Pierwszy wdech pod wodą jest bardzo ekscytującym przeżyciem! Często decydują się na to rodzice wraz z dziećmi, robiąc krótki przerywnik w spędzaniu dnia na plaży. Nurkować mogą już dziesięciolatki, a w bazie dostępne są małe komplety sprzętu.

?6. odwiedź Vrboskę i Jelsę. Vrboska, położona w wąskiej i wcinającej się głęboko w ląd zatoce otoczonej lasami sosnowymi nazywana jest „małą Wenecją” ze względu na liczne małe mostki i małą wysepkę pośrodku zatoki. Jest tu niewielka marina i kilka tanich restauracyjek. We Vrboskiej zjesz najlepszą pizzę na świecie w restauracji Škojić. Dodatki są niekiedy egzotyczne (jak np. pizza z blitvą, czyli chorwacką „odmianą” szpinaku), a smak niezapomniany! Lokal znajduje się blisko wysepki na kanale, najprzyjemniej siedzi się na tarasie, skąd roztacza się widok na prawie całe miasto. Zaledwie rzut kamieniem od Vrboska leży Jelsa, która jest również przyjemnym miejscem na krótką wizytę. Oba miasteczka łączy długa, nadmorska trasa idealna dla niedzielnych rowerzystów.

?7. odkryj południowy brzeg wyspy. Jeśli chcesz spędzić dzień z dala od letniego zgiełku i tłumów, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest odwiedzenie południowego brzegu wyspy i wiosek Zavala, Ivan Dolac, Gromin Dolac czy Sveta Nedjelja . Można się do nich dostać tylko przez wykuty w skale tunel Pitve, który nie ma świateł w środku, a opcje przejazdu dla dwóch samochodów są bardzo ograniczone. Nigdy nie planowano, że będzie to tunel pasażerski, wiercono go w celu przepuszczenia rur wodociągowych. Jeśli miniesz tunel Pitve, który doprowadzi Cię na południową stronę wyspy, warto odwiedzić wioskę Zavala. Romantyczna nadmorska ścieżka ciągnąca się wzdłuż wybrzeża czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. Innym wspaniałym miejscem do odwiedzenia jest wioska Sveta Nedjelja. Niebieskim lub żółtym szlakiem można wspiąć się do jaskini z pozostałościami klasztoru augustianów z XVI wieku. Przy wejściu do jaskini szemrze źródło i zwisają zasłony bluszczu. To piękny przystanek na trasie na szczyt Sv. Nikola. Jeśli chcesz odpocząć na idealnie czystych plażach i popływać w lazurowym morzu, koniecznie odwiedź wioski Gromin i Ivan Dolac. W Ivan Dolqc znajdziesz domy nad samym brzegiem morza i specjalna plażę dla psów.

? 8. popłyń na Sčedro. Wzdłuż południowego brzegu wyspy Hvar, naprzeciwko wioski Zavala, leży mała wyspa Šćedro. Jest to chroniony park przyrody z wieloma ukrytymi zatoczkami i idealnie czystą wodą. Na wyspie nie ma prądu ani wody, a mimo to jest kilka restauracji, w których można zjeść obiad i odpocząć. Na wzgórzu znajduje się stara opuszczona wioska Nastane z malowniczymi kamiennymi domami. Zwiedzanie tego miejsca jest jak podróż w czasie. Wyspa jest prawie nietknięta przez turystykę, więc jest idealna dla osób lubiących schodzić z utartych szlaków. Na wyspę Šćedro najlepiej dostać się taksówką wodną z miejscowości Zavala, która kursuje codziennie w sezonie letnim.

?9. wejdź na Sveti Nikola. Sveti Nikola, położony 628 metrów nad poziomem morza, to najwyższy szczyt wyspy, leży nad południowym brzegiem Zavali. Na szczycie znajduje się miejsce obserwacyjne – niewielka budka dla strażaków monitorujących pożary na wyspie i maleńka kapliczka pod wezwaniem św. Mikołaja (Sv. Nikola) z XV wieku. Wspinaczka na szczyt Sveti Nikola trwa około 2 godzin i oferuje fantastyczne zachody słońca i pejzaż morski z wyspami Korčula, Brač i Vis. Można pokusić się o wjazd rowerem górskim z miejscowości Dol, ale to trasa nie dla każdego. Na rozległych polach przed szczytem mieści się restauracja i winiarnia, niestety nie wiemy czy będzie czynna w tym roku..

?10. napij się hvarskiego wina. Plavac Mali to prawdopodobnie najbardziej znane chorwackie wino, którego nazwa pochodzi od małych, niebieskich winogron: „plavo” oznacza „niebieskie”, a „mali” oznacza „małe”. To mocne, czerwone wino z aromatem wiśni, pieprzu i jeżyn. Bogdanuša to starożytna odmiana białych winogron, pochodzacych z polji pomiędzy Starim Gradem a Jelsą. Polja, założne przez starożytnych Greków w IV wieku p n e mają status światowej klasy zabytku UNESCO i są najstarszą nieprzerwanie uprawianą ziemią rolną na świecie! Legenda głosi, że wino piło się podczas świąt religijnych i dlatego otrzymało swoją nazwę – „Bogdanuša” oznacza „dane przez Boga”. Wino Bogdanuša jest wytrawne, o barwie od zielono-żółtej do złotej, charakteryzujące się przyjemną świeżością. Na całej wyspie jest wiele winnic, które oferują degustacje, ale Plavac jest też dostępny w supermarketach.

Kiedy najlepiej odwiedzić wyspę Hvar?

Lawenda kwitnie tutaj pod koniec czerwca i na początku lipca, wtedy też odbywa się festiwal lawendy w Malo Grablje. Najlepsze miesiące na odwiedzenie Hvaru to okres od końca maja do końca lipca i wrzesień. Temperatury są wtedy optymalne, noce ciepłe i nie ma silnych wiatrów. Natomiast w sierpniu trzeba się liczyć ze wzmożonym ruchem turystycznym.

Zapraszamy ?

Po więcej informacji napiszcie na rezerwacje@nautica.pl
Tel. 797 025 124

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!