Top
 

Kurs nurkowania


Marzysz o rozpoczęciu podwodnej przygody? A może chciałbyś poszerzyć swoje nurkowe uprawnienia? Nautica od ponad 20 lat profesjonalnie szkoli nurków na wszystkich poziomach zaawansowania – od podstawowego po techniczne. Zapraszamy na kursy w Polsce, w naszej bazie w Chorwacji i na safari w Egipcie!

Kurs nurkowania w Nautice – dlaczego warto?

Sprawdź naszą ofertę kursów:

Podstawowe
Zaawansowane
Techniczne

Podstawowy kurs nurkowania

Podstawowy kurs nurkowania – Open Water Diver (OWD)  – możesz zrealizować nawet w kilka dni. Zaczynasz od zajęć teoretycznych, które opierają się o przystępny podręcznik i materiały edukacyjne w formie cyfrowej. Zdobytą w ten sposób wiedzę trenujesz praktycznie – najpierw w warunkach basenowych lub na płytkiej wodzie, a następnie podczas czterech nurkowań w wodach otwartych, czyli w morzu lub w akwenach śródlądowych. Oczywiście wszystko odbywa się pod opieką doświadczonego instruktora, który dba o Twoje bezpieczeństwo i rozwój umiejętności.

Ukończenie kursu OWD pozwala nurkować w tak zwanym systemie partnerskim, czyli wspólnie z drugą osobą o co najmniej takich samych uprawnieniach, do głębokości 18 metrów. Co to oznacza w praktyce? Mając certyfikat OWD możesz poznać piękno podwodnego świata, nurkując w miejscach należących do światowej czołówki, na przykład na wspaniałych rafach koralowych Egiptu, takich jak St. John’s lub Fury Shoal.

Kursy nurkowania są dostępne także dla dzieci i młodzieży. Do OWD wystarczy skończony 15. rok życia. Dla młodzieży w wieku 10-15 lat przewidziano jego odpowiednik – Junior Open Water Diver. Ukończenie tych kursów pozwala młodym nurkom zanurzać się w towarzystwie pełnoletnich opiekunów na głębokość do 12 metrów (do 12. roku życia) lub 18 metrów (po ukończeniu 12 lat).

Jeśli nie jesteś przekonany, czy nurkowanie jest aktywnością dla Ciebie, możesz zacząć jeszcze prościej – od intro nurkowego. Jest to podwodna wycieczka w towarzystwie instruktora lub divemastera. Poprzedza ją krótkie przeszkolenie z techniki nurkowania i zasad bezpieczeństwa oraz dopasowanie sprzętu, który w całości Ci wypożyczymy.

Kursy podstawowe oraz nurkowe intro prowadzimy w Polsce i w naszej bazie Nautica Vis w Chorwacji.

Aby zapisać się na kurs nurkowy, trzeba spełniać minimalne wymagania. Są to: brak przeciwwskazań zdrowotnych (sprawdź przeciwwskazania), umiejętność przepłynięcia 200 metrów (dowolnym stylem, bez limitu czasu) oraz zgoda rodziców w przypadku osób niepełnoletnich.

Sprawdź naszą ofertę podstawowych kursów nurkowych:

Jeśli nurkową przygodę chcesz połączyć z wakacyjnym wyjazdem, zapraszamy do naszej bazy nurkowej w Chorwacji, na wyspie Vis:

Intro nurkowe w Chorwacji
Podstawowy kurs nurkowania w Chorwacji
Kursy nurkowania dla dzieci i młodzieży

Aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem, nie musisz jechać daleko. Krakowskie centrum nurkowe Nautica szkoli w polskich akwenach:

Intro nurkowe w Polsce
PADI OWD w Polsce

Zaawansowany kurs nurkowania

Jeśli masz już certyfikat OWD, prawdopodobnie masz też apetyt głębsze i nieco trudniejsze nurkowania, które nie są dostępne dla Twojego poziomu uprawnień. Dzięki kolejnym kursom i stopniom będziesz mógł poznawać nowe miejsca, nurkować w prądzie, zwiedzać ciekawe wraki lub zobaczyć, jak podwodny świat wygląda nocą.

Kolejnym etapem rozwoju nurkowych umiejętności jest kurs zaawansowany: SSI Advanced Adventurer. Ma on przede wszystkim wymiar praktyczny i składa się z pięciu nurkowań specjalistycznych. Trzy dodatkowe możesz wybrać sam – oczywiście w zależności od warunków panujących w danym akwenie – spośród między innymi takich tematów jak: nurkowanie wrakowe, nocne, z łodzi, w prądzie, wielopoziomowe, ze skuterem, fotograficzne itd.

Kursy zaawansowane są dostępne także dla młodzieży:  AOWD od 15. roku życia, a Junior AOWD od 12. roku życia.

Ukończenie zaawansowanego kursu da Ci uprawnienia do nurkowania do głębokości 30 metrów (lub 21 metrów w przypadku Junior AOWD).

Kurs zaawansowany otworzy przed Tobą kolejne możliwości rozwoju. W systemie SSI dostępne są rozmaite szkolenia specjalizacyjne, które pozwalają przesuwać limity nurkowe i zdobywać nowe podwodne doświadczenia.

Najpopularniejsze specjalizacje to:

– Deep – pozwala nurkować do 40 metrów, a tym samym eksplorować niższe partie raf oraz wraki, które często leżą na większych głębokościach,

– Enriched Air Nitrox – dzięki niemu będziesz mógł nurkować na powietrzu wzbogaconym o większą zawartość tlenu (22-40%), co wydłuża czas bezdekompresyjny podczas głębszych nurkowań,

– Rescue Diver – przygotuje Cię do radzenia sobie w sytuacjach stresu lub zagrożenia bezpieczeństwa oraz nauczy, jak zapobiegać sytuacjom awaryjnym – a jeśli już wystąpią – jak sobie pomóc samemu i innym nurkom. Jego realizacja jest niezbędnym wymogiem do tego, by uzyskać uprawnienia Divemastera,

– suchy skafander – rozszerza spektrum nurkowań o zimne wody,

– fotografia podwodna – jedyny ekologiczny sposób na to, by zabrać ze sobą kawałek podwodnego świata.

Wśród innych specjalizacji dostępnych dla zaawansowanych nurków są też nurkowania nocne, wrakowe, podlodowe, górskie, szkolenie z doskonałej pływalności i inne.

Jeśli chcesz, by nurkowanie stało się czymś więcej niż hobby, kolejnym stopniem nurkowym do zdobycia jest Divemaster. Dzięki niemu będziesz mógł pracować jako przewodnik nurkowy oraz asystować podczas kursów, a w przyszłości ubiegać się o uprawnienia instruktorskie.

W Nautice możesz zrealizować wszystkie zaawansowane kursy nurkowe. Sprawdź naszą ofertę:

Kursy i specjalizacje na wszystkich poziomach prowadzimy w naszej bazie w Chorwacji. Przyjedź do nas i połącz edukację nurkową z atrakcyjnym nurkowaniem turystycznym:

Kursy zaawansowane SSI
Specjalizacje SSI
Kurs fotografii podwodnej

Zaawansowane kursy i szkolenia specjalizacyjne prowadzimy także podczas safari w Egipcie. Uczestnicząc w nich nic nie tracisz, ponieważ odbywają się one podczas nurkowań rekreacyjnych:

Kursy nurkowania na safari w Egipcie

W Polsce możesz kontynuować rozwój nurkowy z krakowskim centrum nurkowym Nautica:

PADI AOWD
Specjalizacje nurkowe
PADI Rescue Diver
Divemaster PADI

Kurs Decompression Diving

Specjalizacja Decompression Diving powstała z myślą o doświadczonych i pewnych swoich umiejętności nurkach rekreacyjnych, którzy chcieliby wykonywać nurkowania z krótką dekompresją, ale bez wchodzenia w świat nurkowań technicznych. Można dzięki niemu zwiększyć swoje limity bez konieczności zmiany konfiguracji sprzętowej i noszenia ciężkiego sprzętu. Kurs rozwinie też ogół umiejętności nurkowych uczestników, którzy poprawią swoją pływalność i trym, techniki oddechowe i pływackie.

Ukończone szkolenie uprawnia do wykonywania nurkowań dekompresyjnych do głębokości 40 metrów z łącznym czasem dekompresji nieprzekraczającym 15 minut (w oparciu o profil dekompresyjny na gazie dennym) z partnerem nurkowym o co najmniej takim samym stopniu przeszkolenia. Uczestnicy szkolenia zdobędą uprawnienia do wykorzystania gazu dekompresyjnego w stage’u do zawartości 40% tlenu, poznają metodę planowania zużycia gazu, zapoznają się z programem do planowania nurkowań dekompresyjnych i szczegółowo zapoznają się z obsługą swoich komputerów nurkowych.

Kliknij i dowiedz się więcej o wymaganiach i o tym, jak przebiega kurs oraz jakie rozwija umiejętności:

Kurs Decompression Diving

Kursy nurkowania technicznego

Jeśli masz już spore doświadczenie podwodne i chcesz jeszcze bardziej poszerzyć swoje nurkowe możliwości, kolejnym etapem edukacji są kursy techniczne. Jest to przepustka do wymagających, długich zanurzeń, podczas których będziesz mógł eksplorować głębiny, wraki i jaskinie niedostępne dla nurków rekreacyjnych.

W naszych bazach w Chorwacji doświadczeni instruktorzy stopniowo wprowadzą Cię w techniki nurkowań dekompresyjnych, planowanie nurkowań, zagadnienia dobierania gazów. Poznasz nowe, zaawansowane konfiguracje sprzętowe. Nauczysz się nurkować na mieszankach gazów, które pozwolą Ci zanurzyć się naprawdę głęboko. Zapraszamy!

W naszej bazie w Chorwacji na wyspie Vis prowadzimy kursy techniczne:

Więcej informacji o kursach:

Na safari w Egipcie

W Polsce

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!