Top
 

Eko-tydzień na wyspie Vis 2024


Lipiec 2024

Eko-tydzień na wyspie Vis

W 2024 będziemy kolejny raz sprzątać podwodny świat podczas nurkowań na wyspie Vis. Robimy to już od kilku lat, a ostatnia akcja została zauważona i pochwalona przez miejscowe władze 😉

Kilka ton odpadków wywieźliśmy na wysypisko, dorośli byli usatysfakcjonowani, a dzieciaki, biorące udział w akcji nauczyły się wiele o ekologii, żółwiach, ukwiałach i… sprzątaniu swoich pokoi 🙂 W tym roku mamy także niespodziankę –  ilustrowaną rewelacyjnymi własnoręcznymi zdjęciami Piotra Kudełko, barwną opowieść o wyprawie Nautici na Filipiny!

Podobnie jak w zeszłym sezonie połączymy akcję sprzątania świata (na razie w obrębie Morza Śródziemnego, ale kto wie…) z kursem Ekologii Żółwi Morskich. Spotkania z tymi sympatycznymi stworzeniami mają miejsce także w Chorwacji!

Tak, w Adriatyku mieszkają żółwie!

W Chorwacji występuje kilka gatunków żółwi, ale żółw karetta (glavata želva), żółw zielony (zelena želva) i żółw skórzasty (sedmopruga usminjača) to trzy główne gatunki żółwi morskich zamieszkujących Morze Adriatyckie. Najpopularniejszym gatunkiem w Morzu Śródziemnym i Adriatyku jest żółw karetta. Żółwie te od dawna mieszkają nad Adriatykiem. To tutaj żerują i spędzają zimę. Naukowcy odkryli, że właśnie północny Adriatyk jest najważniejszym regionem dla żółwia karetta w całym Morzu Śródziemnym. Najwięcej osobników tego gatunku żyje, dojrzewa, żeruje i zimuje na północnym Adriatyku. Po zagnieżdżeniu się i złożeniu jaj wracają nad Adriatyk. Nic więc dziwnego, że ich populacja jest tu dość duża. Naukowcy szacują, że w Adriatyku żyje ponad 20 000 żółwi morskich . Z badań przeprowadzonych przez Instytut Blue World wynika, że ​​głównym siedliskiem Adriatyku jest karetta. Natomiast żółw zielony i skórzasty są dość rzadkie.

W Chorwacji wiele organizacji i grup wolontariuszy pracuje na rzecz ochrony żółwi morskich, w tym na przykład organizacja Blue World Institute.

Warto zainteresować się tymi stworzeniami i posłuchać jak opowiada o nich Ewelina Heil – biolog morza, oceanograf i instruktorka nurkowania. Ewelina z wielkim zapałem zajmuje się w bazie Nautica Vis Diving Center edukacją ekologiczną. Jej entuzjazm udziela się wszystkim 🙂 Pooglądacie też zdjęcia podwodne i posłuchacie Piotra Kudełko, fascynata fotografii makro i wielbiciela morskich stworzeń ze szczególnym uwzględnieniem ślimaków!

Jak będzie wyglądał eko-tydzień?

Oprócz zwykłego pakietu 10 nurkowań czeka Was prezentacja o ekosystemie chorwackich wysp, kurs Ekologii Żółwi Morskich i sprzątanie podwodnej części Zatoki Stonca, podczas którego wyzbieramy wszystko co się da (nurkowanie i wypożyczenie sprzętu dla certyfikowanych nurków oczywiście free), a potem będziecie uczestniczyć we wspólnym posiłku na plaży. Zebrane śmieci przewieziemy na wysypisko i do segregowalni.

Eko-tydzień na Vis – szczegółowy plan

Chorwacja, wyspa Vis

07-13 lipca 2024

Niedziela 07/07:

rano – powitanie:
check dive,
po południu – 1 nur z łodzi,
prezentacja o podwodnej przyrodzie na Visie

Poniedziałek 08/07:

rano – 2 nurkowania,
po południu – kurs Ekologia Żółwi Morskich (prezentacja)

Wtorek 09/07:

rano – 2 nurkowania,
po południu – kurs Ekologia Żółwi Morskich (prezentacja)

Środa 10/07:

rano – podwodne sprzątanie Visu, sprzęt i nurkowanie free,

wieczorem: prelekcja o wyprawie na Filipiny prowadzona przez Piotrka Kudełko + poczęstunek

Czwartek 11/07:

rano – 2 nurkowania

Piątek 12/07:

rano – 2 nurkowania,
wieczorem – impreza na zakończenie

Cena

350 euro (10 nurkowań) + 60 euro* (materiały do kursu Ekologia Żółwi Morskich)
*część zysku zostanie przekazana na organizację zajmującą się ochroną środowiska wodnego w Chorwacji

Rezerwacja

+48 797 025 124

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!