Top
 

Nurkowanie Vis


Zapraszamy do naszej bazy nurkowej na chorwackiej wyspie Vis

Baza nurkowa „Nutica Vis” mieści się w Hotelu Issa w miejscowości Vis

Vis to najdalej wysunięta w morze zamieszkała wyspa Chorwacji. Na wyspę można dostać się jedynie promem ze Splitu. Dzięki swojej lokalizacji – praktycznie na środku Morza Adriatyckiego – oraz urwistym, skalistym zboczom wyspa Vis jest doskonałym miejscem do nurkowania rekreacyjnego i technicznego.

To miejsce unikalne, także dzięki temu, że do 1991 roku ten rejon był strefą wojskową, całkowicie zamkniętą dla ruchu turystycznego.

Sama wyspa jest niewielka, ma raptem 89,72 km² , długość 17 km, szerokość do 8 km – obszar możliwy do pokonania na rowerze w ciągu jednego dnia. Natomiast niezwykle rozwinięta linia brzegowa, obejmująca aż 85 km, tworzy fenomenalne i bogate miejsca nurkowe.

Najważniejsze miasteczka to: Vis (tu dopływa prom i mieści się nasza baza) oraz – położona na przeciwległym krańcu wyspy – Komiža. Specyfika obu tych rybackich miasteczek, rozciągających się wokół małych portów i ukształtowanych przez morze powoduje, że czas tu zwalnia. Raptem kilka razy dziennie cumuje prom, właściwie nie ingerując w codzienne życie mieszkańców i turystów. Jest spokojnie, leniwie, wakacyjnie…

Wyspa Vis zachwyci każdego

Gdzie znajdziemy najpiękniejszą plażę w Europie? Według portalu European Best Destinations – to Zatoka Stiniva w południowo-wschodniej części wyspy. W dodatku to nie jedyna z różnorodnych i wyjątkowych plaż Visu. Polecane przez nas: kamienna Bili bok, piaszczysta Milna, Štimira, Stončica i czarująca leśnymi zakątkami Srebrna.

Miłośnicy militariów trafią tu na prawdziwe eldorado. Trasa historyczna obejmuje bunkry, schron dla łodzi podwodnych, działa przeciwlotnicze, tajne przejścia, zamaskowane składy amunicji oraz Grotę Tito, w której ukrywając się przez lata okupacji planował losy przyszłej Jugosławii.

Dla nas nurków szczególne jest to, że również pod wodą napotkamy artefakty z czasów rzymskich. To właśnie na Visie produkowano słynne w starożytności wino, sprowadzane na dwór cesarski. Dla nie nurkujących polecamy interesujące muzea – Amfor w Visie i Rybołówstwa w Komižy.

Dla hiperaktywnych świetnym wyzwaniem będzie wycieczka rowerowa wokół wyspy. Na miejscu można pożyczyć rower, choć warto zabrać go ze sobą z Polski.

Co jeszcze? Przepiękne widoki, stare kościoły, malownicze uliczki, świetne knajpki, żywotny port jachtowy, festiwale i koncerty – czyli to wszystko co w Chorwacji najpiękniejsze i najciekawsze – skondensowane w pigułce na jednej maleńkiej wyspie.

Zapraszamy na Vis!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!