rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Miejsca nurkowe na wyspie Vis


W okolicach wyspy Vis pokażemy Ci wraki statków, samolotów, amfory greckie i rzymskie, jaskinie i kawerny podwodne. Do tego bogaty świat zwierząt: gorgonie, langusty, skorpeny, mureny, ośmiornice, ślimaki nagoskrzelne, kraby i mątwy.
Zapraszamy do naszej bazy!

Amfory wyspa Host

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 1 MM z portu Vis

Stanowisko archeologiczne na wyspie HOST – miłośników starożytności zapewne zachwyci to stanowisko nurkowe usiane setkami fragmentów rzymskich amfor, pochodzących z II wieku przed naszą erą. Już na głębokości 9m. leży wiele fragmentów naczyń wrośniętych w dno. Trochę głębiej, od 15 do 28 metrów zobaczymy duże i nieuszkodzone amfory, służące do przewozu towarów płynnych i sypkich. Oprócz amfor spostrzegawczy nurek dostrzeże także wiele naczyń i porcelany a nawet żaren będących na wyposażeniu przewożącego je statku. Statek, który zatonął, przewoził amfory różnych typów i rozmiarów, zarówno do oliwy jak i wina. Interesującym znaleziskiem jest kamień młyński do rozcierania pszenicy, który mógł również służyć jako kotwica.

Amfory

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 1 MM z portu Vis

Stanowisko archeologiczne na wschód od zatoki viskiej, miejsce zatonięcia rzymskiego statku handlowego datowane na ok II wiek p.n.e. Szczątki naczyń znajduje się przy brzegu niewielkiej wysepki Host, na głębokości od 9 do 25 metrów. Fragmenty ceramiki oraz glinianych amfor leżą rozproszone na znacznej przestrzeni. Amfory leżą w miejscu, gdzie kamieniste dno stopniowo przechodzi w piaszczyste. Ich położenie na dnie wyznacza kontury ładowni statku, którego elementy uległy całkowitemu zniszczeniu.

Zobacz więcej

Wrak holownika Ursus

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 4 MM z portu Vis

Ursus był uzbrojonym holownikiem, który przypłynął z Zadaru 13 stycznia 1940 roku, holując barkę opancerzoną w drodze do Albanii. Holownik został ostrzelany przez brytyjską łódź podwodną. Na pokładzie wybuchł pożar. W tym czasie załoga barki otworzyła ogień w kierunku okrętu brytyjskiego. Wskutek pożaru URSUS zatonął. Spoczywa na głębokości 45 do 63 metrów. (…)

Zobacz więcej

Kanion wyspa Greben

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 5 MM z portu Vis

Równolegle do południowo-wschodniego wybrzeża wyspy Vis ciągnie się pas niewielkich niezamieszkanych wysepek. Najbardziej na północ wysuniętych z nich jest położona na wysokości rejonu Smokovo wyspeka Greben. Długa na około 650 m w części wynurzonej skrywa pod wodą tyle rozmaitości, że z powodzeniem można by przy niej zorganizować cały tydzień nurkowy na Visie.

Zobacz więcej

Szczątki XVIII wiecznego Brygu

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 5 MM z portu Vis

Pozostałości 18-wiecznego żaglowca. Na piaszczystym dnie leżą armaty, które kiedyś stanowiły wyposażenie żaglowca, tworząc zarys zniszczonych przez erozję burt. Oprócz uzbrojenia podziwiać możemy również kotwice. Nurkowanie na głębokości 52m.

Wrak samolotu B-24 Liberator

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 6 MM z portu Vis

Vis jest najbardziej oddaloną od lądu stale zamieszkaną chorwacką wyspą. Od wybrzeża dzieli go 45 km, a od Splitu w linii prostej 50 km. Do Włoch z kolei jest jedyne 150 km. Lokalizacja, w połączeniu z faktem, że – co wyjątkowe na wybrzeżu dalmatyńskim – Vis ma własne źródła pitnej wody, spowodowały wysoką atrakcyjność wyspy dla różnych władców. Patrząc na XIX-wieczną historię wyspy, można prześledzić, jak ta trafiała do rąk austriackich, francuskich i brytyjskich, a boje o nią toczyli również Włosi. Nie mniej burzliwe były losy wyspy podczas II wojny światowej. W 1943 roku chorwaccy i serbscy partyzanci byli wspierani przez aliantów w walce przeciwko Niemcom, toczonej o utrzymanie wysp dalmackich. O ile stracili Brač, Hvar i Korčulę, o tyle udało im się utrzymać Vis, Biševo i Svetego Andrija. Siły alianckie dalej wspierały partyzantów. W 1944 roku na Visie stacjonowało około 1000 brytyjskich żołnierzy. W tym samym roku na wyspie zbudowano szpital oraz lotnisko. Lotnisko służyło armii amerykańskiej stacjonującej we Włoszech (15th Air Force) oraz brytyjskiej i partyzantom.

Zobacz więcej

Wrak parowca Brioni wyspa Ravnik

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 7,5 MM z portu Vis

Pasażersko-towarowy statek parowy wybudowany na początku XX wieku. Pływał pomiędzy Splitem a Albanią. W 1930 roku zatonął w wyniku błędu nawigacyjnego. Wrak spoczywa na lewej burcie, część poszycia pokładu wypadło umożliwiając częściową penetrację. Potężny labirynt korytarzy i pomieszczeń. Otoczenie wraku bogate jest w różnego rodzaju sprzęty i urządzenia. Majestatyczny dziób z kluzą kotwiczną stanowi najczęstszy motyw zdjęć z tego wraku. Doskonałe miejsce nurkowe dla początkujących nurków technicznych, prawdziwy plac zabaw dla doœświadczonych nurków technicznych i wrakowych. Schodząc po stoku na głębokości 50 metrów natrafiamy na rufę parowca. Cały wrak ma długość 68 metrów. Najpłytsze miejsce na wraku znajduje się na środku burty, natomiast sam dziób lezy na 65 metrach.

Zobacz więcej

Zielona Grota (Zelena Splija) Wyspa Ravnik

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 7,5 MM z portu Vis

W okolicy wyspy Vis znajdują się dwie aktywnie promowane wśród turystów jaskinie. Obie stanowią częściowo zalane komnaty, a ich części wynurzone są na tyle duże, że można do nich wpływać łodziami. Bardziej znaną z nich jest położona na wyspie Biševo Błękitna Jaskinia (Modra Špilja), której nazwa pochodzi od błękitnego światła zalewającego grotę w wyniku odbicia od piaszczystego dna promieni słonecznych wpadających przez otwór w suficie między godziną 11 a 12 w południe. Niestety, w Błękitnej Jaskini obowiązuje całkowity zakaz nurkowania. Okresowe zakazy w miesiącach letnich obowiązują również w drugiej z jaskiń – Zielonej. Ta z kolei, położona na wyspie Ravnik, jest większa od Błękitnej Jaskini, a nazwę bierze od wypełniania się szaramagdowozielonym kolorom w efekcie wpadania promieni słonecznych przez niewielki, sztucznie wydrążony w czasach wojennych, otwór w suficie.

Zobacz więcej

Wrak samolotu B-17G Flying Fortress Mk III Rukavac

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 8 MM z portu Vis

Wrak bombowca B-17 na wyspie Vis to najsławniejsze miejsce nurkowań technicznych na całym Adriatyku. Jedno z najciekawszych nurkowań technicznych na świecie znajduje się na liście top 100 dive world dive sites. Jest to również najlepiej zachowany wrak tego samolotu na świecie. Opadając w dół, możemy zobaczyć spoczywający na głębokości 68m-72m samolot już z poziomu 30 metrów. Jest to wyjątkowe przeżycie, jedyne w swoim rodzaju. Rozpiętość skrzydeł ponad 30 metrów i ponad 20-metrowy kadłub ukazują bombowiec w całej okazałości. Z góry właściwie nie widać uszkodzeń, dopiero z poziomu dna możemy zobaczyć, że zarówno kabina jak i stanowiska działowe zostały uszkodzone. W bocznej furcie kadłuba wciąż widać pozostałości stanowiska ciężkiego karabinu M-2 Browning 12.7 mm. Cztery potężne silniki ze śmigłami i kabina pilotów, to miejsca, które warto odwiedzić. Najgłębsze miejsce znajduje się pod ogonem fortecy. Czas denny należy planować na minimum 15 minut. Kończąc fazę denną możemy udać się w kierunku północno-zachodnim, aby odbyć dekompresję, wychodząc przy ścianie.

Punta Ploče / Velika Plija

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 12 MM z portu Vis

Strome zbocze szybko opada do głębokości 30 metrów. Na 25 metrach znajduje się wielka jaskinia, do której obszerne wejście jest częściowo przysypane. Po wejściu do jaskini zwiedzamy obszerną komnatę oświetloną niewielką ilością światła z zewnątrz. Płynąc w głąb dotrzemy do drugiej, wychodzącej wysoko na 18 m. komnaty. Cała grota robi duże wrażenie. Pomimo nieskomplikowanego nurkowania, ze względu na głębokość, należy zachować ostrożność.

Gnjilna

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 11,5 MM z portu Vis

Strome zbocze oraz dwie niewielkie groty. Pierwsza z nich na 5 metrach głębokości, druga z wejściem na 15m. zakończona suchą częścią. Na zboczach liczne gorgonie.

Wrak parowca „Vassilios” T

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 11 MM z portu Vis

Jednym z najbardziej interesujących wraków znajdujących się wokół wyspy Vis jest z pewnością wrak greckiego statku parowego Vassilios T. Zatonął 23 maja 1930 roku wskutek błędu nawigacyjnego w czasie nocnej żeglugi. Spoczywa na lewej burcie, na głębokości od 20 metrów na szczycie burty do 55 metrów pod śrubą. Statek zatonął przewożąc ładunek węgla, który, wydobywany przez mieszkańców Komiży, długi czas ogrzewał domy mieszkańców wyspy. Opływając wrak, można zajrzeć do obszernych ładowni, podziwiać olbrzymie kotwice oraz robiącą wrażenie śrubę. Mierzący 104 metry wrak jest jednym z najciekawszych miejsc nurkowych na Adriatyku.

Zobacz więcej

Seca 6 m (Outer Rock)

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 11,5 MM z portu Vis

Pasmo wzniesień w kształcie litery L ułożonej prostopadle do południowego krańca zatoki Komizkiej. Najwyższe wzniesienie wynosi się do głębokości 6 metrów. Liczne korale porastają strome ściany opadające do głębokości 50 metrów. W tym miejscu spotkamy kraby, langusty, mureny zielone i czarne. Na głębokości 42m. znajduje się niewielka grota. Jedno z najciekawszych miejsc nurkowych dla wielbicieli stromych ścian i bogatego życia Adriatyku.

Seca 3 m (Inner Rock)

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 11 MM z portu Vis

Podwodna góra zaczynająca się od 3 metrów głębokości. Od strony morza pionowe ściany opadają do około 40 metrów, a od strony lądu skały przypominające schody osiągają głębokość około 20 metrów.

Kuter rybacki Lovac

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 8,5 MM z portu Vis

Lovac to nie lada gratka dla nurków technicznych. Zatonął w 1996 roku w wyniku sztormu. Dwudziestometrowy kuter leży na opadającym dnie, na głębokości od 72 do 80 metrów. Niewielkie rozmiary pozwalają na drobiazgowe obejrzenie wraku, bez potrzeby zachowania długiego czasu dennego. Mimo sporej ilości światła docierającego z powierzchni, warto zabrać latarki, które pomogą nam oświetlić szczegóły wraku. Kuter zatonął w wyniku sztormu, rozbił się o skały i osunął na dno. Po zakończeniu fazy dennej, wyjście i dekompresję możemy zrobić na ścianie „Komizka Boka”. W południowo-zachodniej części zatoki Komizkiej znajduje się pasmo podwodnych wzniesień. Omywane wodą z otwartego morza z jednej strony oraz wodą wychodzącą z zatoki tworzy wspaniałe miejsce dla rozwoju mikroorganizmów, które są pożywieniem dla korali i ryb. W tych warunkach rozwija się pełen życia ekosystem.

Dubinica

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 8,5 MM z portu Vis

Ściana na zachodniej części wyspy, zaraz po wyjściu z zatoki Komizkiej. Bogata w langusty i kraby, pełna otworów w których mieszkają mureny. Porośnięta żółtymi i czerwonymi gorgoniami.

Wrak parowca Teti

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 8 MM z portu Vis

Na zachodnim wybrzeżu wyspy Vis znajduje się, malowniczo położona u podnóży góry Hum, druga co do wielkości miejscowość na wyspie – Komiža. Ta dawna wioska rybacka obecnie przyciąga rzesze turystów. To tutaj można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca na Visie. Kiedy słońce chowa się w wodach Zalewu Komiškiego, ostatnie pomarańczowe promienie oświetlają zbudowane z piaskowca miasteczko. Zalew Komiški to głęboko wcinająca się w ląd, szeroka zatoka, ciągnąca się od półwyspu Stupišće na południu niemalże do wysepek Veli Barjak i Mali Barjak na północy. Wysepki te leżą w pobliżu najbardziej za zachód wysuniętego przylądka na Visie – Barijoški. Bardziej odsunięty od lądu Mali Barjak dzieli od niego odległość około 600 m.

Zobacz więcej

Zakamica (Kamik)

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 7 MM z portu Vis

północno-zachodniej części wyspy znajduje się wiele ciekawych miejsc nurkowych, które warto odwiedzić, szczególnie gdy południowe lub wschodnie wiatry uniemożliwiają dalsze wypłynięcie. Niewielka skała, której czubek wystaje ponad powierzchnię wody, osłania miejsce zanurzenia przed wiatrem i falami. Zejście na głębokość do 40m. rozpoczynamy niewielkim kanionem. Okolica bogata w kraby i langusty, nie brakuje tu żółtych i czerwonych gorgonii. Wspaniałe miejsce na nurkowania dla mniej doświadczonych nurków oraz fotografów podwodnych.

Wrak kutra Fortunal

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 5 MM z portu Vis

Kuter rybacki Fortunal zatonął w wyniku błędu nawigacyjnego, uderzywszy o skałę. Jest to jeden z najbardziej fotogenicznych wraków wyspy. Spoczywający na białym piasku wrak wygląda na nietknięty. Maszt wystaje wysoko ponad pokład wraku, a kokon sieci rybackich cały czas gotowy do postawienia sprawia wrażenie, że Fortunal wcale nie jest wrakiem. Dopiero uszkodzony dziób i potrzaskana burta, oraz liczne ryby – nowi mieszkańcy wraku – przypominają nam o jego losie. Spoczywa na głębokości od 45 do 55 metrów, ale bezpośrednia bliskość ściany i doskonała w tym miejscu przejrzystość sprawia, że nurkowie rekreacyjni podziwiają go z głębokości 30 metrów. Po wyjściu z nurkowania na głębokości 6 metrów możemy odwiedzić 50-metrową jaskinię zamieszkałą przez liczne skorpeny.

Zobacz więcej

Nowa Pošta

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Półwysep Nova Pošta stanowi najbardziej na północ wysunięty obszar wyspy Vis. Ze względu na położenie miejsce to miało strategiczne znaczenie po II wojnie światowej, gdy na wyspie Vis stacjonowała marynarka jugosłowiańska. Po jednej stronie półwyspu wydrążono podziemne korytarze z licznymi otwarciami, z których aktualnie można podziwiać zachody słońca. Po drugiej stronie półwyspu z kolei, w spokojnej zatoce Parja, zlokalizowano tunel serwisowy dla łodzi (przez niektórych nazywany schronem dla okrętów podwodnych), który dzisiaj stanowi idealne miejsce na spędzenie przerwy powierzchniowej między odbywającymi się w okolicy nurkowaniami.

Zobacz więcej

Voliči (Mali i Veliki Volić)

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Jedno z najpiękniejszych i najbardziej rozległych miejsc nurkowych na Visie. Położone zaledwie w odległości 10-minutowej podróży łodzią z miejscowości Vis, daje możliwość wykonania wielu niepowtarzających się nurkowań. Tylko tutaj na podwodnych ścianach i grzebieniach skalnych ciągnących się od wysepki Veli Vol, aż do drugiej o nazwie Krava można spędzić cały nurkowy tydzień. Wyjątkowo piękne ściany gęsto porośnięte czerwonymi gorgoniami możemy oglądać tutaj już od głębokości 19m. Na głębokości 26m. znajduje się malownicza grota. Biegnąca w kierunku wschodnim od wysepki Małego Vola podwodna ściana zaczyna się 16 metrach pod powierzchnią morza, a w części końcowej opada do głębokości 50m. To niezwykłe miejsce, przy sprzyjających warunkach, daje niepowtarzalną możliwość wykonania nurkowania o długości nawet 1 kilometra. W okresie wakacji, przy często wiejącym tutaj po południu Mistralu, możemy bez większego wysiłku wykonać to przepiękne nurkowanie dryftowe. Pojawiający się wtedy podwodny prąd „przewiezie” nas wzdłuż całej ściany pokrytej kobiercami gorgonii.

Błękitna Grota (Modra Šplija)

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 17 MM z portu Vis

W miejscu tym utworzony jest obszar chroniony – możliwe jest jedynie zwiedzanie po wykupieniu biletu. Korzysta się z lokalnych łódek, oglądając grotę jedynie z powierzchni.

Jest całkowity zakaz nurkowania w tym miejscu.

Punta Kobila

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 17 MM z portu Vis

Przepiękne zbocza pionowo opadające do głębokości 65m. Miejscami głębokość osiąga nawet 95 m. Ciągnące się wzdłuż półwyspu ściany są niezwykle bogate w podwodne życie-porośnięte gąbkami i czerwonymi gorgoniami. Jest tutaj także wiele stanowisk czerwonego korala szlachetnego, a nierzadko widzimy jedne z najciekawszych i najładniejszych ryb Adriatyku – piotrosze. Można spotkać tu polujące ryby przypominające tuńczyki. W toni zdarzają się orlenie. W licznych jamach ukrywają się langusty, skorpeny i mureny.

Focza Grota (Medvedja Špilja)

Miejsca nurkowe na wyspie Vis -Czas dopłynięcia: – 18 MM z portu Vis

Na wschodniej stronie wyspy Bisevo, na jej południowym krańcu znajduje się częściowo zalana jaskinia. Podczas nurkowania w tej 150-metrowej komorze, w każdej chwili można wynurzyć się na powierzchnię i wypłynąć po powierzchni na zewnątrz. Jednocześnie ze względu na lekkie zwężenie na początku, w jaskini jest niemal zupełnie ciemno. W świetle latarek zobaczymy kolory i formacje niespotykane w innych miejscach. Przy wejściu do jaskini, na głębokości 9 metrów znajdują się łachy białego żwiru. Nazwa jaskini pochodzi od żyjących niegdyś w jej pobliżu mniszek śródziemnomorskich (Monachus monachus).

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!