Pobierz aplikację mobilną NurkoViska,
która prezentuje 25 popularnych nurkowisk na wyspie Vis w Chorwacji, na których zanurkujesz z naszą bazą Nautica Vis. Aplikacja umożliwi Ci zdobywanie odznak za nurkowania z naszą bazą oraz za udział w naszych kursach i imprezach około-nurkowych. Dowiedz się więcej o aplikacji NurkoViska
Wyspa Host
W okolicy wyspy Host zatonęły dwie drewniane rzymskie jednostki z II w. p.n.e.Na dnie pozostały ich ładunki w postaci skorup amfor – glinianych naczyń do przechowywania i transportu między innymi wina i oliwy. Łódź cumuje w miejscu, gdzie dno znajduje się na głębokości około 6 m. Najpłytsze skupisko mieści się na głębokości około 9 m, kolejne zaczyna się na 13 m i ciągnie do 27 m. Stanowią je bardzo zwarcie przylegające do siebie kawałki skorup, wśród których widać szyje i imadła (ucha).
Na głębokości 35 metrów zobaczymy nietkniętą amforę.
Wrak holownika Ursus
W odległości około 4 mil morskich od portu w Visie, w pobliżu przylądka Stončica, w wyniku działań wojennych zatonął w 1941 roku holownik Ursus.
Rufa wraku opiera się o wzniesienie, które jest przedłużeniem zbocza podwodnej góry. Holownik o długości 35 m pochylony jest dziobem w dół, spoczywającym na piaszczystym dnie na głębokości 55m. Nurkowanie zaczynamy od części rufowej, na 45 metrach. Widoczne są tam mosiężne tablice z nazwą statku oraz poskręcane stalowe rury używane do ochrony ładunku. W środkowej części możemy dostać się do zniszczonego komina, przygniatającego mostek. Część dziobowa, głębiej zanurzona (55m.), także jest warta obejrzenia, ponieważ znajduje się na niej małe działo. Nurkowanie odbywa się na otwartym morzu z dala od ścian i wybrzeża.
Pločica
Na północno-zachodnim skraju Visu, kilkaset metrów na południe od latarni morskiej na półwyspie Stončica na wysokość kilku metrów z morza wyrasta niewielka wysepka – Pločica. Pod wodą Pločica skrywa różnorodne i bogate życie, w tym jeden z najpiękniejszych w wodach wokół Visu ogród żółtych gorgonii.
Greben
Wysepka Greben, długa na około 650 m, skrywa pod wodą tyle rozmaitości, że można by przy niej zorganizować cały tydzień nurkowy.Część północna to tak zwany plac zabaw. Nurkowanie dryftowe można rozpocząć przy znajdującej się na głębokości 6 m jaskini z potężnym filarem i wąskim przejściem pośrodku, prowadzącym do pokaźnych rozmiarów komnaty. Po wyjściu z jaskini pływa się wśród ogromnych głazów. Oprócz licznych organizmów bentosowych jak związane z podłożem skorpeny i mureny, warto przyjrzeć się sporym ławicom sardeli oraz poszukać papugoryb w charakterystycznych bordowo-żółtych barwach. Na głębokości 35-40 m znajdują się dwa duże głazy porośnięte czerwonymi gorgoniami.
Wrak samolotu B-24 Liberator
Wrak samolotu B-24 LiberatorTulsamerican spoczywa na dnie w pobliżu wysepki VeliParžanj. W pobliżu kadłuba znajduje się blok betonowy, do którego prowadzi lina opustowa. Kadłub zalega na głębokości 40 m. Najpłytsze miejsce leżącej do góry nogami części wraku to koło wysuniętego podwozia znajdujące się na głębokości 37 m. Nurkowanie bezdekompresyjne odbywa się jedynie przy kadłubie ze skrzydłami o rozpiętości 33 m. Nurkowie techniczni mogą się udać również do ogona wraku, zalegającego na głębokości 52 m w odległości około 100 m od kadłuba.
Wrak parowca Brioni
W lutym 1930 roku statek, przewożący tytoń i wino, wypłynął ze Splitu w swój ostatni rejs. W warunkach bardzo słabej widoczności Brioni uderzył o przylądek wysepki Ravnik. Statek spoczywa na piaszczystym dnie w odległości około 50 m od brzegu. Brioni leży na lewej burcie, rufą zwrócony do wybrzeża, którą dzieli od niego zaledwie 10 m. W najpłytszym miejscu na wraku można znaleźć głębokość 38 m, w najgłębszym miejscu 65 m. Przy swoich 9 m szerokości jednostka ma ponad 68 m długości, a podczas bezdekompresyjnego nurkowania rekreacyjnego można zobaczyć nie więcej niż jedną trzecią wraku.
Nurkowanie w tym miejscu rozpoczyna się zwykle przy cyplu prawie nad wrakiem i kończy się w spokojnej zatoce, w której łodzie nurkowe mogą kotwiczyć. W zatoce, na dnie której zalegają różnych rozmiarów głazy, można spotkać niewielkie skorpeny, ośmiornice i rozmaite rozgwiazdy. Pięknie zachowany, leżący na dnie morskim od prawie 90 lat obficie porósł żółtymi gąbkami.
Zielona Grota (Zelena Splija)
W okolicy wyspy Vis znajdują się dwie aktywnie promowane wśród turystów jaskinie, do których można do nich wpływać łodziami. Zielona Grota, położona na wyspie Ravnik, jest większa od Błękitnej Jaskini, a nazwę bierze od wypełniania się szaramagdowozielonym kolorom w efekcie wpadania promieni słonecznych przez niewielki, sztucznie wydrążony w czasach wojennych, otwór w suficie.
Wrak bombowca B17
Wrak bombowca B-17 na wyspie Vis to najsławniejsze miejsce nurkowań technicznych na całym Adriatyku. Jest to również najlepiej zachowany wrak tego samolotu na świecie. Opadając w dół, możemy zobaczyć spoczywający na głębokości 68m-72m samolot już z poziomu 30 metrów. Rozpiętość skrzydeł ponad 30 metrów i ponad 20-metrowy kadłub ukazują bombowiec w całej okazałości. W bocznej furcie kadłuba wciąż widać pozostałości stanowiska ciężkiego karabinu M-2 Browning 12.7 mm. Cztery potężne silniki ze śmigłami i kabina pilotów, to miejsca, które warto odwiedzić. Najgłębsze miejsce znajduje się pod ogonem fortecy. Czas denny należy planować na minimum 15 minut. Kończąc fazę denną możemy udać się w kierunku północno-zachodnim, aby odbyć dekompresję, wychodząc przy ścianie.
Gaće
W tym miejscu pionowe ściany wyspy wspierają się na potężnych filarach. Chorwaci widzą w nich coś na kształt spodni i nazywają to miejsce gaćami.
Mimo że nurkowanie przy Gaćach ma charakter dryftowy, to jest odpowiednie dla początkujących nurków – morze w tym miejscu rzadko jest wzburzone.„Nogawki” wskazują wejścia do groty. Można wpłynąć do środka jednym z otworów i trzymając się głębokości mniej więcej 4 m opłynąć filar, by wypłynąć drugim otworem. Nurkowanie kontynuuje się wzdłuż ściany, która opada pionowo do około 20 m. Podziwiając grę świateł na załamaniach skalnych, dopływa się do kolejnej jaskini. Ze stropem na głębokości około 11 m i podłożem w okolicach 15 m kawerna ta przypomina budowlę trójnawową. Jaskinia jest obficie porośnięta kolorowymi gąbkami, a przed wejściem do niej żyją langusty i mureny.
Wrak parowca „Vassilios” T
Ten mierzący 104 m długości parowiec uderzył w skały i skończył rejs na stoku po zachodniej stronie wyspy Vis. Wrak leży na lewej burcie. Sterburta w części dziobowej rozpoczyna się na głębokości 22 m. Płynąc w kierunku rufy, widzi się wyraźnie, że leży on pod skosem – śruba znajduje się na głębokości 45 m. Nurkowie poruszają się wzdłuż podkładu statku. Duże wrażenie robią dotykające dna maszty, obficie porośnięte żółtymi i pomarańczowymi gąbkami. Poza tym na wraku spotyka się różne skorupiaki, a także liczne ryby, wśród których wyróżnić należy widlaki różowe, mureny i pokaźne skorpeny.
Wrak parowca Teti
23 maja 1930 roku Teti zatonął obok wysepki MaliBarjak, spoczywa na piaszczystym dnie na głębokości 35 m.
Nurkowanie na wraku statku Teti jest dostępne dla nurków na wszystkich poziomach wyszkolenia. Wrak 72-metrowej jednostki rozpoczyna się już na głębokości 10 m. Część położona płycej jest bardziej zniszczona przez fale. Głębiej wrak jest zdecydowanie lepiej zachowany. Jego flagowym elementem jest znajdujące się na rufie porośnięte żółtymi i fioletowymi gąbkami zapasowe koło sterowe – miejsce, z którego pochodzi prawdopodobnie najwięcej nurkowych zdjęć z okolic wyspy Vis. Spotyka się tu mureny, skorpeny, a także przekraczające 2 m długości kongery. W płytkiej części, nad zniszczoną częścią wraku, grasują przeróżne kolorowe ryby – korysy, talasomy pawie i papugoryby. Mimo że miejsce nurkowe jest odpowiednie dla początkujących nurków, mogą się na nim zdarzać prądy morskie i falowanie.
Wrak kutra Fortunal
Drewniany statek rybacki został zbudowany w 1955 roku. 10 kwietnia 1997 roku Fortunal po całej nocy wracał z połowów do portu w Visie. Kuter z pełną prędkością uderzył w wyspę Vis w pobliżu miejscowości Okljućna i szybko zatonął.
Leży na piaszczystym dnie na głębokości ok. 42 m. Jest lekko przekrzywiony na lewą burtę, a odkąd maszt przewrócił się na bok, jego najwyższy punkt znajduje się na głębokości 37 m.
Mimo że głęboko położony, może być prawie w całości oglądany przez nurków rekreacyjnych, co wynika z jego rozmiarów – długość kutra to niespełna 20 m. Nurkowanie w tym miejscu rozpoczyna się przy pionowej ścianie prowadzącej nad wrak, a po jego obejrzeniu jest kontynuowane wzdłuż ściany, by skończyć się w płytkiej części zatoki. Pod koniec nurkowania na głębokości 6 m można dodatkowo odwiedzić długą, wąską jaskinię, w której przed światłem dziennym ukrywają się widlaki różowe.
Oključna
Gradac
Północne wybrzeże wyspy Vis to wysokie ściany skalne, niemal pionowo wznoszące się nad morzem. W okolicy zatoki Gradac najwyższy szczyt ma wysokość 105 m n.p.m., a nachylenie terenu w tym miejscu nierzadko przekracza 30°. Surowości temu fragmentowi wybrzeża dodaje również północna ekspozycja stoków. Prawie nieoświetlone nabierają baśniowo mrocznego charakteru.
Pokemon Cave
Północna część wyspy Vis jest bardziej dzika od części południowej – nie ma tu rozwiniętej sieci dróg, a jedynym wspomnieniem po rozkwicie osadnictwa jest opuszczona wieś Okljućna. Nie ma również tylu malowniczych plaż i zatoczek, co po stronie południowej. Nie oznacza to jednak, że w tej części brakuje atrakcji dla odwiedzających – to tu znajduje się największa na Visie naturalna jaskinia – Kraljičina Špilja.
Žali Potok/Šekoda
Niedaleko na zachód od cypla Punta od Covika, przy stromo opadającym do morza klifie znajdują się dwa miejsca nurkowe. Obydwa znajdują się na tym samym odcinku podwodnej skały, oferują jednak różne atrakcje. Płytszy wariant, do 20-25 metrów, to nurkowanie na Žalim Potoku. Nazwa miejsca pochodzi od widocznych na powierzchni pozostałości płynącego tam niegdyś strumienia.
Punta od Covika
Na najbardziej na północ wysuniętym półwyspie wyspy Vis – Novej Pošcie – mieści się kilka charakterystycznych przylądków. Wśród nich na uwagę zasługuje Punta od covika. Stromo opadająca ściana ma swoją kontynuację pod wodą, a na przedłużeniu przylądka znajduje się charakterystyczny garb, którego koniec jest odsunięty o około 50 m od wybrzeża, ściany opadają poniżej 50 m głębokości, a szczyt w najgłębszym punkcie znajduje się około 45 m p.p.m.
Nova Pošta
Nurkowanie przy NovejPošcie rozpoczyna się w spokojnej zatoce. Początek trasy to niewielki kanion na głębokości około 2-3 m, wiodący do pierwszego tunelu, którego wejście znajduje się tuż po powierzchnią wody, a wyjście jest na głębokości około 6 m. Następnie przepływamy pod charakterystycznym łukiem (na 8 m) i możemy opłynąć sięgający powierzchni ząb skalny. W tym miejscu bardzo często spotyka się ośmiornice i inne mięczaki – ślimaki nagoskrzelne. Zdarza się również widywać bardzo rzadkie, chronione ślimaki posiadające pięknie ubarwione, kręte muszle – z gatunku róg Trytona. Dno opada do głębokości 40 m, gdzie mieści się kilkunastometrowa kawerna, a nieco płycej, na gł. 35 m, otwiera się pionowy komin z wyjściem na 17 metrach.
Voliči (Mali i Veliki Volić)
Przed wejściem do Zatoki Viškiej znajduje się kilka niewielkich wysepek. Wśród nich są Volići, na które składają się wystające na niespełna metr nad powierzchnię Veli Volić z latarnią morską i Mali Volić. Przy Voliću, nad ciągnącą się mniej więcej na głębokości 6 m równiną, jest możliwość zacumowania łodzi. Na równinie można spotkać papugoryby i zielone ślimaki nagoskrzelne. Podczas nurkowania opływa się Veli Volić – na początku płynąc niewielkim kanionem, na stronę otwartego morza, gdzie kontynuuje się nurkowanie wzdłuż ściany opadającej do głębokości około 45 m. Poniżej 20 m ciągnie się las gorgonii, wśród których spotkać można mureny, skorpenyi jaja rekinka psiego. Na gorgoniach bardzo często widuje się flabelliny – ślimaki nagoskrzelne o długości około 2-3 cm. To miejsce jest najczęściej wybierane przy organizowaniu nurkowań nocnych.
Nurkowanie dryftowe pomiędzy rozpoczyna się przy mniejszej z wysp, przy której na głębokości kilku metrów można przepłynąć pod skalnym łukiem. Pomiędzy wyspami na głębokości około 16 m znajduje się charakterystyczne siodło.
Campanella
To piękne miejsce nurkowe położone jest przy zachodnim brzegu wyspy Hvar. Campanella – czyli po włosku „dzwonnica”. To monumentalna, podwodna iglica skalna leżąca na zachód od wyspy Mali Vodnjak. Campanella wznosi się 60-70 metrów do głębokości 13 metrów i jak większość formacji leżących na otwartym morzu jest omywana silnymi prądami morskimi, niosącymi pokarm dla porastających ją korali, gąbek i mszywiołów. Na niewielkiej przestrzeni żyją tu wielkie skorpeny, widlaki różowe, barweny, kongery i mureny oraz ławice oblad, sargusów i chromisów. Powierzchnię skały pokrywają malownicze rzędy czerwonych gorgonii, ciągnące się od głębokości 18-20m do samego dna. Atrakcją nurkowania jest również przepłyniecie przez okno skalne przecinające na głębokości 32-36 metrów skalny filar. Podczas innego nurkowania warto opłynąć tzw. Małą Campanellę –odrębną formację oddzieloną od głównego szczytu siodłem i tworzącą wraz z Campanellą mały podwodny masyw górski. Ze względu na duże głębokości i często występujące prądy nurkowania przy Campanelli adresowane są do nurków zaawansowanych.