Top
 

Gaće


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Gaće – opis miejsca nurkowego

Min. stopień: OWD/P1

Czas dopłynięcia: – 12 MM z portu Vis

Południowe wybrzeże wyspy Vis to z jednej strony malownicze zatoczki, jak Molo Trovna i Pritišćina czy Štiniva, okrzyknięta w 2016 roku najpiękniejszą plażą w Europie, a z drugiej potężne, pionowe ściany majestatycznie wynurzające się z morza. Ściany te są zbudowane ze skał o rozmaitych kształtach. W jednej z nich Chorwaci widzą coś na kształt szortów i nazywają ją gaciami (chorwackie gaće to po prostu majtki).

Mimo że nurkowanie przy Gaćach ma charakter dryftowy, to jest odpowiednie dla początkujących nurków – morze w tym miejscu rzadko jest wzburzone, a pod wodą z kolei prawie nigdy nie występują prądy. Nurkowanie rozpoczyna się w okolicy skały, od której miejsce wzięło nazwę. „Nogawki szortów” wskazują wejścia do groty. Można wpłynąć do środka jednym z otworów i trzymając się głębokości mniej więcej 4 m opłynąć filar, by wypłynąć drugim otworem. Nurkowanie kontynuuje się wzdłuż ściany, która od powierzchni do głębokości mniej więcej 10 m ma mniejsze nachylenie, by poniżej tej głębokości opadać pionowo do około 20-25 m. Podziwiając grę świateł na załamaniach skalnych, dopływa się do kolejnej jaskini – tym razem położonej nieco głębiej. Ze stropem na głębokości około 11 m i podłożem w okolicach 15 m kawerna ta przypomina budowlę trójnawową – komnata jest podzielona na 3 części, które wyznaczają znajdujące się w wejściu kolumny. Ze względu na głębokość wnęki można objąć całe wyjście wzrokiem, co robi niemałe wrażenie. Jaskinia jest obficie porośnięta kolorowymi gąbkami, a przed wejściem do niej żyją langusty i mureny.

Podążając dalej wzdłuż ściany, dopływa się do miejsca, w którym zwykle kończy się nurkowanie – głęboko wcinającej się w ląd pionowej szczeliny, prawdopodobnie pozostałości z czasów zlodowacenia. Cały czas mając kontakt ze światłem i widząc powierzchnię wody, wpływa się głęboko w ląd. Tutaj należy się wypłycać – najgłębiej wcina się część położona najbliżej powierzchni – około 6 m p.p.m. Ściany szczeliny są stosunkowo ciemne i bardzo kolorowe. Na porastających je organizmach często żerują dorastające do 20 cm długości zielono-żółte ślimaki nagoskrzelne z gatunku Felimare picta.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!