Top
 

Wyspa Host


Miejsca nurkowe na wyspie Vis

Wyspa Host – opis miejsca nurkowego

Min. stopień: OWD/P1

W okolicy wyspy Host zatonęły dwie drewniane rzymskie jednostki z II w. p.n.e.Na dnie pozostały ich ładunki w postaci skorup amfor – glinianych naczyń do przechowywania i transportu między innymi wina i oliwy. Łódź cumuje w miejscu, gdzie dno znajduje się na głębokości około 6 m. Najpłytsze skupisko mieści się na głębokości około 9 m, kolejne zaczyna się na 13 m i ciągnie do 27 m. Stanowią je bardzo zwarcie przylegające do siebie kawałki skorup, wśród których widać szyje i imadła (ucha).

Na głębokości 35 metrów zobaczymy nietkniętą amforę.

Czas dopłynięcia: – 1 MM z portu Vis

Nazwa Host odnosi się do wysepki znajdującej się u wejścia do Zatoki Viškiej i wywodzi się od brytyjskiego oficera Williama Hoste’a, który przyczynił się do pokonania francuskiej floty podczas bitwy o Issę w 1811 roku. Obecnie na Hoście mieści się latarnia morska, jednak w czasach starożytnych ta nieoznaczona wysepka stanowiła nie lada przeszkodę dla żeglugi. W wyniku napłynięcia na skały w miejscu tym zatonąć musiał nie jeden statek. Z drewnianych jednostek nic nie zostało. Pozostały natomiast ich ładunki w postaci różnie zachowanych skorup amfor – glinianych naczyń do przechowywania i transportu między innymi wina i oliwy. Po północnej stronie wysepki znajdują się dwa stanowiska archeologiczne z amforami rzymskimi datowanymi na II wiek p.n.e.

Nurkowania najczęściej organizowane są po północno-wschodniej stronie wyspy. Łódź cumuje w miejscu, gdzie dno znajduje się na głębokości około 6 m. Jest to spokojnie opadający stok skalny przeplatany trawami. Ze względu na odsunięcie wysepki Host od wyspy Vis w miejscu tym stosunkowo często odczuwalne jest falowanie i niewielkie prądy. Kiedy takowe występują, nad trawami można zobaczyć ogromne ławice niewielkich srebrnych ryb – amareli, sargusów, oblad czy salp.

Większość czasu pod wodą jednak spędza się w miejscach, w których leżą amfory. Wśród nich zadomowiły się strzępiele pisarze, mureny śródziemnomorskie, kraby pustelniki, ośmiornice i wiele innych zwierząt. Oprócz amfor spostrzegawczy nurek dostrzeże także wiele naczyń i porcelany a nawet żaren będących na wyposażeniu przewożącego je statku.

Głębiej amfory są bardziej porozrzucane, zachowane w większych kawałkach i porośnięte czerwonymi gąbkami. Na głębokości około 30 m stok przechodzi w piaszczystą równinę. Warto jednak popłynąć nad nią przez chwilę, by na głębokości 35 m znaleźć stojącą całą amforę o wysokości około 80 cm. Interesującym znaleziskiem jest kamień młyński do rozcierania pszenicy, który mógł również służyć jako kotwica.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!