Top
 

Miejsca nurkowe na wyspie Hvar

Drodzy nurkowie,

informujemy, że baza nurkowa Nautica Hvar w Starim Gradzie będzie w sezonie 2022 zamknięta, w związku z remontem obiektu, w którym prowadziliśmy działalność.

Kumulujemy wszystkie siły na wyspie Vis, dokąd serdecznie Was zapraszamy!

Baza nurkowa Nautica na wyspie Vis

Sydney – baza Nautica Hvar

Poziom trudności: bardzo łatwy

Miejsce szkoleniowo/ćwiczeniowe. Podwodne rejony przybazowej plaży kamienistej. Wejśćie do wody po schodkach. Płytki, piaszczysty, bardzo łagodnie opadający do 5-7m teren. Dzięki drewnianej platformie na głębokości około 2,5m doskonałe miejsce do ćwiczeń na kursach podstawowych jak i zaawansowanych. Po ok. 7 minutowej wycieczce w stronę otwartego morza napotkamy na tzw. „rafke” kamienny obszar porośnięty żółtą gąbką oraz pojedyńczymi koralowcami. Na całym terenie możemy napotkać maskujące się w niskich trawach kraby maya, ślimaki nagoskrzelne, a podczas nurkowań nocnych mątwy, meduzy i dość rzadkie płaszczki – drętwy.

Stupišče – wyspa Hvar, Starogradski Zaljev

Poziom trudności: łatwy
Czas dopłynięcia: 25 minut

Cypel otwierający zatokę Tiha. Od strony zatoki (miejsce cumowania łodzi), pięknie oświetlony, łagodnie opadający do 8-10m stok porośnięty żółtą gąbką i trawami. Mieszkanie dziesięciornic, ośmiornic i ślimaków nagoskrzelnych. Z drugiej strony cypla stok opadający progami skalnymi do głębokości 40m. Ta strona cypla nie jest już aż tak dobrze oświetlona, ale dzięki temu możemy napotkać tu langusty, duże kraby pustelniki oraz kongery. Na płytszych częściach stoku przy odrobinie szczęścia widujemy zające morskie (duże ślimaki). Miejsce to oferuje atrakcje zarówno na płytkie oraz głębokie nurkowania.

Stepenice – wyspa Hvar, Starogradski Zaljev

Poziom trudności: łatwy
Czas dopłynięcia: 30 minut

Malownicze formacje skalne: ścianki, progi i nawisy. Piękne światło i mnogość życia. Przyjemne, proste nurkowanie idealne dla początkujących nurków i fotografów podwodnych. Często spotykane langusty, ośmiornice, ślimaki nagoskrzelne, zdarzają się orlenie przepływające w toni.

Kamulce – wyspa Hvar, Starogradski Zaljev

Poziom trudności: łatwy
Czas dopłynięcia: 30 minut

Skupisko głazów porośniętych gąbkami, koralami i mszywiołami, wśród których żyją ślimaki nagoskrzelne, skorpeny i ośmiornice. Nurkowanie prowadzi się na głębokości 7-20 m. Szansa na koniki morskie na końcu nurkowania oraz orlenie, pływające samotnie lub parami w toni. Na tym miejscu nurkowym prowadzone jest większość nurkowań nocnych, w trakcie których często spotykamy mureny oraz kongery podczas polowania, ośmiornice wychcodzące ze swoich kryjówek, całe mnóstwo skorupiaków i wiele innych, rzadko spotykanych w ciągu dnia zwierząt.

Kabal – wyspa Hvar, Starogradski Zaljev

Poziom trudności: średni
Czas dopłynięcia: 35 minut

30 metrowy tunel przecinający cypel Kabal. Wejście do tunelu znajduje się, na głębokości 9m, bezpośrednio poniżej betonowych stopni prowadzących do małej latarni morskiej. Korytarz – tunel przecinający półwysep Kabal jest schronieniem dla skorpen, kongerów i czerwonych apogonów oraz stroniących od światła skorupiaków: łopaciarzy i racznic. Wypływając po przeciwnej stronie cypla na głębokości 17m, płyniemy wzdłuż ściany porośniętej pomarańczowymi gorgoniami, dopływając po chwili do malowniczego skupiska potężnych bloków skalnych, tworzących skomplikowany labirynt wąwozów i przesmyków. Nocą ściany wokół cypla tętnią życiem. Langusty wychodzą ze swoich schronień, pojawiają się pomarańczowe krewetki i polujące na skorupiaki ośmiornice.

Glavna – wyspa Hvar, Hvarski Kanal

Poziom trudności: średni lub wysoki (w zależności od planu nurkowania)
Czas dopłynięcia: 40 minut

Malownicze pęknięcie w dnie, będące śladem dawnego cieku wodnego, prowadzi do pionowej szczeliny – „wodospadu”, która opada do piasku na głębokości 45 m i głębiej… Ściana ciągnie się na wschód i zachód od szczeliny. Na dłuższych odcinkach jest silnie przewieszona, porośnięta koloniami gąbek, korali i mszywiołów. Spotyka się tutaj langusty, homary, kraby, a na płyciznach ośmiornice i wiele gatunków ślimaków. Nurkowanie prowadzi się w dwóch możliwych wariantach – Glavna East i Glavna West. Glavna East to prostsze nurkowanie – płyniemy wzdłóż łagodnie opadającego stoku, gęsto porośniętego żółtymi gorgoniami, których na tym miejscu znajdujemy nadzwyczaj dużo. Gorgonie zamieszkiwane są przez różne gatunki ślimaków nagoskrzelnych. Jest to jedno z najciekawszych miejsc dla fotografów makro. Trudniejsza częśc Glavnej – Glavna West – to ściana opadająca pionowo od 25-30 metra do samego dna. Równie gęsto porośnięta żółtymi gorgoniami co stok Glavnej East. Dla wielu jedna z piękniejszych ścian wyspy Hvar.

Mlaki Rat – wyspa Hvar, Hvarski Kanal

Poziom trudności: łatwy/średni
Czas dopłynięcia: 45 minut

Obszar po zewnętrznej stronie półwyspu Kabal. Rozległy w miarę płaski teren spadający pod kątem do głębokości 30m. Niezliczone wąwozy,canioniki,zakamarki,szczeliny powstałe na wskutek erozji wodnej tworzą niesamowity krajobraz uwielbiany przez fotografów i miłośników życia podwodnego.W tym miejscu napotykamy na ogromne ławice chromisów kasztanowych, kolonie dalmatyńczyków(ślimaki nagoskrzelne), ośmiornice. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać rzadką rybę Drozd’a czy płaszczkę Drętwę. Rzadko zdarzają się na tym miejscu prądy,aczkolwiek warto wyposażyć się w bojkę sygnalizacyjną.

Lanterna – wyspa Hvar, Hvarski Kanal

Poziom trudności: średni
Czas dopłynięcia: 50 minut

Skalnym ramieniem dopływamy do potężnej, opadającej do głębokości 40m, ściany pokrytej pomarańczowymi gorgoniami i koloniami żółtych gąbek. Ścianę zamieszkują langusty, kraby maja i racznice. Na płyciznach fantastyczne bloki skalne, progi i rumowiska kamieni kryjące drobne organizmy bezkręgowe.

Travna – wyspa Hvar, Hvarski Kanal

Poziom trudności: średni
Czas dopłynięcia: 1 godzina

Podwodne wzniesienie opadające pionową ścianą do głębokości 45m. Na ścianie żyją skorpeny i mureny, a nad szczytem podwodnego wierzchołka wirują ławice sargusów i amareli i chromisów. Można tu spotkać orlenie – płochliwe płaszczki szybujące przy podwodnych urwiskach i maskujące się wśród kamieni żabnice. Bystry obserwator wypatrzy ukrywającego się w szczelinie skalnej małego rekina psiego, którego obecność znaczą wszechobecne „skórzaste”, białe jajka zawieszone na gałązkach gorgonii i na gąbkach. Pod nawisami skalnymi widuje się kirnię (granika), dużą rybę z rodziny strzępielowatych. W zatoce gdzie cumuje łódź, na płyciznach spotykamy koniki morskie.

Tatinja – wyspa Hvar, Hvarski Kanal

Poziom trudności: średni
Czas dopłynięcia: 55 minut

Piękna ściana zamykająca od wschodu zatokę Tatinja. Ściana podzielona jest na segmenty potężnymi filarami, wokół których przemieszczają się ławice ryb. Mniejsze ścianki i progi porośnięte są gałązkami gorgonii. Na ścianie spotyka się langusty, wielkie łopaciarze z rodzaju Scillaride oraz nagoskrzelne ślimaki Flabellina i wędrujące po ścianach wieloszczety Nerejida.

Štiniva – wyspa Hvar, Hvarski Kanal

Poziom trudności: średni
Czas dopłynięcia: 1 godzina

Ściana zamykająca zatokę Tatinja od storny zachodniej opada pionowymi ścianami do głębokości 50 m. Na ścianie rozwijają się wspaniałe kolonie żółtych gąbek, oraz miękkich koralowców Parazoanthus. Spotyka się tutaj skorpeny, mureny oraz ławice amareli. Ścianę przecina długa sieć z wolna porastana gąbkami, mszywiołami i wieloszczetami.

Jaskinia w zatoce Lućice – wyspa Brać

Poziom trudności: średni
Czas dopłynięcia: 90 minut

Z pewnością jedno z najlepszych miejsc nurkowych w centralnej Dalmacji. Do potężnej komory prowadzą dwa obszerne okna skalne leżące na głębokości 3-4 m. Jaskinia ma średnicę 30 metrów i głębokość 23-37 metrów, na jej dnie znajduje się rumowisku skalne, w którym znajdują schronienie wężowidła i rozgwiazdy. Skalne ściany i strop zamieszkałe są przez langusty, ośmiornice, kraby łopaciarze, wieloszczety i ślizgi. Przedpole jaskini stanowi naga, wapienna skała z rzadka porośnięta koloniami gąbek i zasiedlona przez dziesiątki jeżowców. Na północ od wejścia do jaskini, na głębokości 3-6 m, znajdują się interesujące dzioby skalne porośnięte pomarańczowymi gąbkami.

Je’Kamik – wyspa Hvar

Poziom trudności: średni/wysoki

Czas dopłynięcia: 2 godziny

Ciekawym miejscem nurkowym jest znajdując się nieopodal miejscowości Hvar niezwykła formacja o frywolnej nazwie Jebeni Kamik. Wystający 2 metry nad powierzchnię kamień okazuje się być szczytem podwodnego filaru wyrastającego ze ściany. Na głębokości 16 metrów, przez pionową wąską szczelinę wpływa się do wnętrza filara i kontynuuje opadanie w rozszerzającym się kominie, który znajduje swoje ujście na głębokości 28-33 metrów. Powierzchnia Kamika i sąsiadujące z nim ściany są bogato porośnięte pomarańczowymi gorgoniami i gąbkami.

Vela Garška – wyspa Hvar

Poziom trudności: łatwy
Czas dopłynięcia: 2h 15 minut

Na zachód od Hvaru znajduje się zatoka o nazwie Vela Garška. Po zacumowaniu łodzi, udajemy się w kierunku zachodniego cypla. Po kilku minutach płytkiej części zatoki dopływamy do „drop-off’u” i kontynuujemy przy pionowej ścianie opadającej do 20m. Ściana porośnięta jest żółtą i pomarańczową gąbką oraz żółtymi oraz czerwonymi koralami. Środowisko sprzyja występowaniu licznych gatunków ślimaków nagoskrzelnych (niektóre okazy dorastają nawet do 30cm). Na końcu ściany, na głębokości 5m, znajduję się wejście do jaskini – 20 metrowy poziomy tunel w głąb ściany, na dnie którego możemy spotkać ukwiały, krewetki oraz skorpeny. Tuż przy wejśćiu znajduje się „bąbel” powietrza w którym można wynurzyć głowę.

Campanella – wyspa Hvar, Vodnjak

Poziom trudności: wysoki
Czas dopłynięcia: 2h 15 minut

Najbardziej znane miejsce nurkowe przy zachodnim brzegu wyspy Hvar. Campanella – czyli po włosku „dzwonnica”. To monumentalna, podwodna iglica skalna leżąca na zachód od wyspy Mali Vodnjak, należącej do archipelagu Wysp Piekielnych (Pakleni Otoci). Campanella wznosi się 60-70 metrów do głębokości 13 metrów i jak większość formacji leżących na otwartym morzu jest omywana silnymi prądami morskimi, niosącymi pokarm dla porastających ją korali, gąbek i mszywiołów. Na niewielkiej przestrzeni żyją tu wielkie skorpeny, widlaki różowe, barweny, kongery i mureny oraz ławice oblad, sargusów i chromisów. Powierzchnię skały pokrywają malownicze grzędy czerwonych gorgonii z gatunku Paramuricea Clavata ciągnące się od głębokości 18-20m do samego dna. Atrakcją nurkowania jest również przepłyniecie przez okno skalne przecinające na głębokości 32-36 metrów skalny filar odchodzący od Campanelli w kierunku południowym. Podczas innego nurkowania warto opłynąć tzw. Małą Campanellę –odrębną formację oddzieloną od głównego szczytu siodłem i tworzącą wraz z Campanellą mały podwodny masyw górski. Ze względu na duże głębokości i często występujące prądy nurkowania przy Campanelli adresowane są do nurków zaawansowanych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!