rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Nurkowanie Laguna Truk


Listopad 2019

Mikronezja to maleńki, wyspiarski kraj w archipelagu Karolin Wschodnich. Celem naszej wyprawy, organizowanej wspólnie z firmą Nautica Travel, są japońskie wraki, które od 75 lat spoczywają w lagunie Truk – Ghost Fleet. Ich ilość, a także stan w jakim są zachowane wabi fotografów podwodnych, filmowców, nurków rekreacyjnych i technicznych z całego świata. Nurkując na pokrytych rafą koralową wrakach cesarskiej floty, mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Na pokładach stoją czołgi i armaty, ładownie wypełnione są amunicją i częściami zapasowymi uzbrojenia, w kambuzach leżą talerze i butelki po sake. Wydaje się, że przyrządy w maszynowniach nadal wskazują ciśnienie i temperaturę… Tylko stada ryb, które przejęły władanie nad statkami przywracają temu miejscu obecny, rzeczywisty wymiar. Jesteśmy w unikalnym muzeum II Wojny Światowej, wymarzonym miejscu dla pasjonatów nurkowań wrakowych.

Termin: 8-20 listopada 2019

Prowadzący wyjazd: Piotr Stós

Egzotyka, rafa, wraki, historia. Cztery słowa - klucze naszej wyprawy

Więcej informacji praktycznych

Relacja z wyprawy na Lagunę Truk w listopadzie 2019 r.

Przeczytaj o wyprawie i zobacz więcej zdjęć
Szczegóły wyjazdu

Plan wyprawy

9-10 listopada

wylot z Warszawy przez wybrane miasto europejskie na Guam

11 listopada

nocny przylot na wyspę Guam, wypoczynek w hotelu położonym obok lotniska, przelot na Truk. Możliwa wycieczka krajoznawcza po wyspie

12-18 listopada

śniadanie, realizacja 7-dniowego pakietu nurkowego, dwa nurkowania dziennie; możliwość dokupienia trzeciego nurkowania każdego dnia

19 listopada

rano czas wolny, po południu wylot na Guam, przelot do Polski

20 listopada

wieczorny przylot do Polski

Uwaga, godziny przelotu mogą się zmienić!

Wylot z innego miasta w Polsce lub samodzielny zakup biletu jest możliwy, prosimy o kontakt..

Nurkowanie

Co zobaczymy? Wraki laguny Truk, wskrzeszone dla świata nurkowego przez Jacquesa Coustea w latach 60-tych to fascynujące, podwodne muzeum. Zaprezentujmy tylko najlepiej znane nurkom jednostki:

Aikoku Maru głębokość 50m. Eksplozja całkowicie zniszczyła przednią część ładunkową, na pokładzie można obejrzeć dwa działa przeciwlotnicze oraz umieszczoną tam 17 lutego 1994 r. tablicę pamiątkową i pomnik, upamiętniający ofiary operacji Hailstone.

Betty Bomber głębokość 18m. nieuszkodzony bombowiec z dużym wejściem, umożliwiającym pływanie wewnątrz kadłuba. Na zewnątrz można zobaczyć m.in. radio i karabin maszynowy. Niedaleko wraku znajdują się dwa silniki, kilka uszkodzonych myśliwców, duży karabin maszynowy i wyrzutnia torped.

Emily Flying Boat głębokość 18 m. największy
wrak samolotu, większość wyposażenia jest nadal na miejscu włącznie z fotelem pilota i tablicą rozdzielczą.

Fujikawa Maru głębokość 30m. Najpopularniejszy wrak, w jego wnętrzu mieszczą się myśliwce „Zero” i karabiny maszynowe. Interesujący warsztat w maszynowni. Gosei Maru głębokość 30m. Ten niewielki przybrzeżny frachtowiec zatonął z ładunkiem ośmiometrowych torped, głowic i niewypałów. Na kolejnym poziomie można eksplorować maszynownię i pomieszczenia kuchenne. Fotogeniczna, pokryta miękkimi koralami śruba.

Heian Maru leży na 28m. Największy wrak w lagunie. Wybudowany w 1930 r. jako wielki statek pasażerski, przerobiony na statek zaopatrzenia łodzi podwodnych i włączony do sił Marynarki Wojennej w 1941 r. Trafiony torpedą, szybko zatonął z ładowniami pełnymi bomb i części do łodzi podwodnych.

Hoki Maru głębokość 43 m. wybuch podzielił wrak na dwie części, w ładowniach znajdziemy bomby głębinowe, samochody ciężarowe, traktory, ciężki sprzęt budowlany.

I-169 Submari głębokość 43 m. okręt podwodny, który uczestniczył w ataku na Pearl Harbor. W 1944 roku, kiedy rozpoczęła się operacja Hailstone, okręt błyskawicznie zanurzył się pod powierzchnię, ale załoga nie domknęła głównego luku i przedni przedział został zalany. Mimo prób nie udało się uratować załogi. Jedyną osobą ocalałą z załogi tej łodzi podwodnej był kapitan, który w czasie ataku przebywał na wyspie. Po ataku wrak dodatkowo zniszczony przez Japończyków, stracił część dziobową.

Kansho Maru głębokość 30 m. Pod pokładem możemy odwiedzić łatwo dostępną maszynownię, kambuz, zobaczyć łazienki, telegraf , radio, skład rowerów. Można swobodnie wypłynąć otworem na rufie.

Czy nurkowania wrakowe na Truk wymagają specjalnych kwalifikacji?

Większość wraków laguny leży w przedziale głębokości 15-30 metrów. Aby je odwiedzić, wystarczą uprawnienia AOWD dowolnej organizacji nurkowej. Przy nurkowaniach do głębszych wraków wymagana jest licencja Deep lub uprawnienia techniczne pozwalające na przeprowadzenie nurkowań dekompresyjnych. Ze względu na długie czasy denne, bardzo przydatny jest stopień nurka nitroksowego (ten kurs można zrobić na miejscu u osoby prowadzącej wyjazd).

Baza nurkowa została założona przez Kimiuo Aiseka w 1973 roku, obecnie nadal pozostaje w rękach rodziny Aisek, obsługuje nurków na wszystkich poziomach wyszkolenia, także technicznych, rebreatherowych. Resort zapewnia butle stage oraz nitroks i trimix.

Podczas nurkowań wykonuje się głębokie penetracje wraków. Decyzja o poruszaniu się w przestrzeniach zamkniętych i pozbawionych światła naturalnego zależy od wyszkolenia i doświadczenia zespołu nurkowego. Plan nurkowania dostosowuje się zawsze do poziomu uczestników, uwzględniając ich komfort i bezpieczeństwo.

Cena

2950 USD + przelot
(przelot od 6800 PLN – cena uzależniona od miasta wylotu, dnia zakupu, taryfy).

Cena zawiera:

 • rozszerzone ubezpieczenie KL i NNW obejmujące nurkowanie,
 • opiekę polskiego instruktora Nautiki
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko,
 • nocleg tranzytowy na wyspie Guam,
 • śniadania,
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w Resorcie Blue Lagoon,
 • pakiet nurkowy:
  -7 dni nurkowych (14 nurkowań),
  -12 l. butle z powietrzem,
  -balast

Cena nie zawiera (opłaty na miejscu):

 • opłaty przylotowej 20 usd (płatne gotówką na lotnisku)
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego,
 • sprzętu nurkowego innego niż wymieniony (możliwość wypożyczenia na miejscu),
 • napiwków,
 • posiłków innych niż wymienione,
 • nitroksu / innych gazów.

Zniżki:

stały Klient
non diver
– Zadzwoń, zapytaj – 661 660 312

Płatności:

I rata przy rezerwacji: 1000 usd + przelot

II rata: 9 maja + 1500 usd

III rata: 9 sierpnia: dopłata do całości.

Numer konta:

Santander Bank Swift code (BIC):
WBKPPLPP
PLN 61 1090 2053 0000 0001 3183 5405
USD PL 55 1090 2053 0000 0001 3183 5610

Szczegółowe informacje i zgłoszenia:

Ania Rocka
anna.rocka@nauticatravel.pl, +48 663 727 403

Piotr Stós
piotr.stos@nautica.pl, +48 661 660 312

Zakwaterowanie

W dwupiętrowych budynkach Resortu Blue Lagoon, położonych na obrzeżu wyspy Weno mieszczą się 54 pokoje z łazienkami i balkonami, każdy z klimatyzacją i widokiem na tropikalny ogród, plażę i lagunę. Na terenie hotelu
znajduje się centrum nurkowe, z przystani przy hotelu wypływają łodzie na nurkowania. Hotelowa restauracja serwuje dania z ryb i owoców morza.

Ważne informacje

 • paszport – musi być ważny minimum pół roku od daty powrotu, posiadać 2 wolne strony na wizy.
 • wiza – konieczna jest wiza amerykańska, wystawiamy zaświadczenie o udziale w wycieczce.
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – koszt 2,8% ceny imprezy, warunkiem zawarcia ubezpieczenia jest podpisanie umowy zgłoszenia.
 • profilaktyka zdrowotna: brak obowiązkowych szczepień, zalecane picie wody butelkowanej i napojów bez lodu, używanie środków odstraszających komary. Sugerujemy przed wyjazdem kontakt z lekarzem medycyny tropikalnej.
 • pogoda: wyspa znajduje sią w tropikalnym klimacie oceanicznym, temperatura powietrza ok. 27C, wody 28-30C, zalecana pianka 3-5 mm.
 • warunki nurkowania: widoczność 20-30 m., brak prądów, grupy 4-6 osób na jednego przewodnika
 • waluta: dolar amerykański. Zalecane jest posiadanie gotówki.
 • elektryczność: prąd o napięciu 110/120V, 60Hz, amerykańskie wtyczki.

Więcej informacji o wyprawie na Truk:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!