Top
 

Ciekawostki o mandarynach

BLOG

Ciekawostki o mandarynach

Mandarynki
🐠
Zmierzch to chwila, w której odbywa się jeden z najbardziej fascynujących spektakli w morskim świecie; taniec godowy mandarynek. Nie ma sensu siedzieć przy kawie, kontemplując z brzegu zachód słońca, jeśli znajdziesz się w miejscu takim jak Palau lub Raja Ampat! Wiedzeni tym tokiem myślenia dwaj najbardziej zażarci fotografowie naszej wyprawy – Piotr i Marcin zasadzili się na mandarynki, które można było wyśledzić dzięki precyzyjnym wskazówkom właścicielki bazy nurkowej na Palau – Tovy.
🐠🐠
Naukowo znana jako Synchiropus splendidus, jest oszałamiająco pięknie ubarwiona. Mandarynka jest popularnym tematem fotograficznym ze względu na uderzającą urodę i ciekawe zwyczaje. Niezwykle mała i nieśmiała ryba tropikalna, jest trudnym obiektem fotograficznym, pojawiając się tylko na krótko o zmierzchu w celu odbycia godów.
🐠🐠🐠
Dlaczego mandarynka? Nazwa pochodzi od dziwacznego i ekstremalnie kolorowego ubarwienia, które przypomina szaty chińskiego mandaryna. Standardowe kolory ryb to niebieskie tło z falistymi pomarańczowymi liniami. Także żółty, pomarańczowy, fioletowy i zielony są obecne na ciele tej ryby, co sprawia wrażenie jakby namalowało ją dziecko bez umiaru chlapiące wszystkimi barwami tęczy. Mandarynki są czasami nazywane psychodelicznymi ze względu na ich dość dziwaczne odcienie. Trzeba zobaczyć, aby uwierzyć.
🐠🐠🐠
W ciągu dnia żyją w pojedynkę, ale można je zobaczyć ukryte w koralowcach. Pływają szybko pulsując płetwami, co sprawia, że wyglądają jak unoszące się w powietrzu kolibry.
Blisko spokrewniona z Synchiropus splendidus jest mandarynka plamista (Synchiropus picturatus), która ma zielone tło z pomarańczowymi, niebieskimi i czarnymi plamami. Innym podobnie wyglądającym gatunkiem jest malowniczy smoczek (synchiropus picturatus), którego ciało jest zielonkawe do jasnobrązowego, pokryte dużymi ciemnymi plamami, z pomarańczowo-zielonymi obwódkami wokół oczu.
🐠🐠🐠
Mandarynki są również charakterystyczne ze względu na swój niezwykły kształt, ponieważ mają szeroką głowę. Generalnie gatunek ten jest niewielki, osiągający zaledwie około 6 cm długości. Mają 4 kolce grzbietowe, 8 miękkich promieni grzbietowych. Samce mają większe rozmiary.
🐠🐠🐠
Mandarynki zwykle badają swoje pożywienie przed jedzeniem. Są wybredne, ostrożne, wolno jedzą, żywią się głównie małymi robakami, pierwotniakami i małymi skorupiakami. Jeśli masz szansę obejrzeć mandarynkę, przyjrzyj się uważnie jednej z jej najbardziej niezwykłych cech: ich dużym oczom skierowanym na zewnątrz. Ta para oczu jest idealnym przystosowaniem do żerowania w słabo oświetlonym środowisku podwodnym.
🐠🐠🐠
Tuż przed zachodem słońca od 3 do 5 samic udaje się w określony rejon rafy. Do samca, który odniesie sukces, dołączy samica, która oprze się na jego płetwie brzusznej. Samce i samice mandarynki ustawiają się brzuchem do brzucha i razem powoli wznoszą się do około 1 metra nad rafę. Tam uwalniają plemniki i chmurę jaj (zwykle do 200 jaj) i znikają w mgnieniu oka. Zapłodnione jaja są od tego momentu zdane na łaskę prądu i zwykle potrzebują około 18-24 godzin, aby wykluły się z nich larwy o długości 1 mm. Przez okres do 2 tygodni pozostaną składnikiem planktonu, zanim ostatecznie wybiorą odpowiednie siedlisko, w którym będą żyć przez następne 10 do 15 lat.
Przy niewielkiej liczbie aktywnych samic w populacji konkurencja między samcami jest wysoka. W świecie mandarynek rozmiar ma znaczenie! Większe i silniejsze samce są faworyzowane przez samice i łączą się w pary częściej niż mniejsze samce. Ze względu na słabe szanse na krycie, mniejsze samce opracowały raczej desperacki środek kompensacyjny. Zdarza się, że pędzą do par godowych i uwalniają plemniki z nadzieją na przypadkowe zapłodnienie. Dla każdego nurka ten wyjątkowy rytuał godowy jest z pewnością wydarzeniem, które trzeba obejrzeć.
🐠🐠🐠
Mandarynka jest jedną z nielicznych ryb morskich, które nie mają łusek. Jest pokryta śluzowatą skórą, która nie tylko chroni je przed większością pasożytniczych chorób skóry, ale także odstrasza drapieżniki ze względu na okropny smak. Jasne, żywe zabarwienie służy również do ostrzegania drapieżników przed ich toksycznością.
🐠🐠🐠
Gatunek jest zagrożony przez niszczenie siedlisk. Niestety, ze względu na ich uderzająco piękne ubarwienie, mandarynki są bardzo poszukiwane w handlu akwarystycznym.
🐠🐠🐠

Zapraszamy na nasze wyprawy !

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!