rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Ciekawostki o murenach

BLOG

Ciekawostki o murenach

Pozdrawiamy z safari Top Północy! Na Małym Giftunie widzieliśmy istne kłębowisko muren…

Poniżej znajdziecie kilka pożytecznych informacji o murenach:

👉 Murena olbrzymia, smukła ryba z rzędu węgorzokształtnych, osiąga długość 3 metrów i 30 kilogramów wagi. Młode mureny są brązowe, dorosłe szarzeją, a ich plamki ciemnieją, przybierając za głową kształt lamparcich cętek. Żyją do kilkunastu lat. Są zwierzętami terytorialnymi. Skóra muren jest gruba i pozbawiona łusek.

👉 Jak wiele innych ryb, mogą zmieniać płeć w ciągu życia. Aby się rozmnażać, podobnie jak węgorze zwyczajne, odbywają dalekie wędrówki, aby przejść gody. Po godach wszystkie osobniki giną, a larwy dryfują z prądem przez kilka miesięcy. Dorosłymi osobnikami stają się po 3 latach.

👉 Murena olbrzymia poluje nocą, a w dzień chowa się w zakamarkach rafy. Co ciekawe, u muren występuje mutualizm w zdobywaniu pożywienia – wspólne, zorganizowane polowanie wraz z innymi rybami z gatunku strzępielowatych. Jest to jedyny znany przypadek współpracy międzygatunkowej w polowaniu ryb.

👉 Murena olbrzymia ma dwa rzędy szczęk, drugi zestaw, służący do zakleszczania ofiary mieści się w głębi gardła.

👉 Mureny olbrzymie nie są zagrożone, głównie dlatego, że ich mięso może być toksyczne i powodować chorobę zwaną ciguatera. Pierwotnym źródłem toksyn są algi z gatunku Gambierdiscus toxicus które są początkowym ogniwem w łańcuchu pokarmowym mórz tropikalnych. W kolejnych ogniwach następuje progresywna kumulacja toksyn i wśród dużych, drapieżnych gatunków stężenie może osiągnąć poziom toksyczny dla człowieka.

👉 Mureny muszą cały czas pompować wodę przez skrzela, otwierając i zamykając pysk, co powoduje odsłonięcie ostrych zębów, a to sprawia, że wydają się agresywne. Mureny mają paskudną reputację wśród nurków eksplorujących obszary rafowe. Nie są znane jako agresywne wobec nurków, chyba że są niepokojone lub przestraszone. Błędem popełnianym przez niektórych nurków jest wykorzystywanie skalistych obszarów jako uchwytu na rękę, a może się okazać, że ta skała jest domem dla kilku muren… Takie działanie może pobudzić mureny do ataku i gryzienia w samoobronie. Podobnie jak wiele innych „niebezpiecznych” stworzeń morskich, zwykle nie gryzą, chyba że zostaną wcześniej sprowokowane.

👉👉👉 I na koniec kilka faktów o rekinach. Otóż na Brothersach jest całkowicie bezpiecznie. Ani jednego rekina. Wszyscy snują dociekania, co się z nimi stało. Po wypadkach 2018 roku obawiamy się czy przypadkiem nie odeszły na zawsze…

Zapraszamy na kolejne safari!

Zobacz naszą ofertę wyjazdów: trasy safari w Egipcie.

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

ZApraszamy na

wyprawĘ Meksyk - Belize

termin 20 stycznia do 3 lutego 2022
  • dla entuzjastów  cenotów, rekinów,  fioletowych formacji koralowych, idealnie błękitnego Blue Hole w Belize i starożytnych miast Majów
  • wyprawę poprowadzi Tomasz Dutkiewicz – fotograf, podróżnik, instruktor nurkowania