rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Ciekawostki o rekinach

BLOG
Ciekawostki o rekinach -

Ciekawostki o rekinach

Czy wiecie skąd pochodzi słowo rekin?

W 1553 r. Francuski przyrodnik Pierre Belon opublikował pierwszą analizę porównawczą tych ryb. Oprócz rysunku rekina młota zawierała ona ilustrację z rekinem, którego nazwał Canis carcharias. W tym czasie powszechną praktyką było wybieranie opisowych nazw na podstawie cech fizycznych, a nie klasyfikacji. Potocznie określano rekiny jako „psy morskie” – stąd łacińskie canis, zaś drugi człon nazwy pochodzi od greckiego „carcharos” (ostrzyć), co Belonowi kojarzyło się z zębami rekina. Określenie „morski pas” (morski pies) funkcjonuje zresztą do dziś w języku chorwackim. Słowo „sharke” spopularyzowali żeglarze Sir Johna Hawkinsa, który przywiózł i wystawił pierwszy okaz na widok publiczny w Londynie, w 1569 roku.

Prawdopodobnie angielskie słowo shark pochodzi od niem. schurke – „łotrzyk”. Słowo rekin nie budzi dobrych skojarzeń – rekin finansjery oznacza kogoś kto bez litości wykorzystuje ekonomicznie słabsze jednostki, loan shark czyli lichwiarz to ktoś, kto dochodzi do fortuny na procentach od pożyczek, w niemieckiej tradycji „rekin lądowy” jest oszustem zarabiającym na schodzących na ląd marynarzach.
Już z powodu samej nazwy niełatwo je polubić.

Z tego i z wielu innych, zawinionych przez naturę powodów, stosunki między rekinami a ludźmi nigdy nie układały się poprawnie.

Rekordy rekinów:

Najrzadziej spotykany na świecie jest, odkryty w 1976 roku rekin zwany megamordą. Jest wielki – ma około 5 metrów długości i przebywa większość czasu w głębinach oceanu, wypływając tylko w nocy i to najwyżej 30 m. od powierzchni wody. Możecie już jednak obejrzeć pierwszy film z megamordą, który wypłynął na płytkie wody:

 

 

Największe jaja produkują rekiny wielorybie – kapsułki mają 30 cm długości. Rekiny wielorybie są żyworodne, potomstwo rodzi się ciele matki, zatem często obserwowane ogromne kapsułki jajowe to po prostu przedwcześnie wydane na świat młode. Rekiny wielorybie odznaczają się też najgrubszą skórą (10 cm) oraz największą masą – do 20 ton!

Najmniejszy rekin to Etmopterus perryi – mierzy maksymalnie 21cm. Ciut większy jest rekin foremkowy, ma tylko 35–50 cm długości, ale za to jest wybitnie żarłoczny i poluje wyjątkowo perfidnie, wsysając się w ciało ofiary i używając ostrych zębów do oderwania kawałka mięsa. Ślady prób ucztowania rekina foremkowego znajdowane są nawet na łodziach podwodnych!

Najszybciej pływa mako – gepard w świecie podwodnym, osiąga prędkość ponad 90 km/h. Jego opływowy korpus pozwala zminimalizować opór wody. Inną przydatną biologiczną adaptacją mako jest zdolność utrzymywania wyższej niż otaczająca woda temperatury ciała, dzięki czemu jest w stanie wydajniej kierować energię do mięśni, aby uzyskać większe prędkości. Ponadto potrafi wyskoczyć na 3 metry ponad powierzchnię wody! Na drugim miejscu plasuje się rekin łososiowy, a dopiero na trzecim żarłacz biały z – imponującą przy tak masywnej budowie ciała prędkością – 60 km/h.

Najdłużej żyje rekin polarny. Ze względu na nieuchwytność i odległe siedliska rekin ten jest bardzo słabo poznany. Zwierzę, pochodzące z zimnych, głębokich wód Północnego Atlantyku, może żyć do co najmniej 270 lat, a być może nawet 500. Niektóre badania sugerują, że rośnie on bardzo powoli, mniej niż centymetr rocznie.

Siła nacisku szczęk była wielokrotnie mierzona przez naukowców z bezpiecznego poziomu biurka. Symulacja komputerowa z 2008 r. pozwoliła oszacować, że wielki żarłacz biały, o długości 6,5 metra może zacisnąć szczęki z siłą 1,83 tony/cm kw. Jak dotąd nie sprawdzono tego w naturalnych warunkach. Dla porównania człowiek wytwarza za pomocą zębów trzonowych nacisk 134 kg/cm kw.

Najdłuższy zmierzony szlak wędrówki oznakowanego żarłacza błękitnego to 6000 km.
W 2011 r. zespół naukowców umieścił nadajnik na skórze rekina wielorybiego, któremu nadano imię „Anna”. W ciągu następnych 841 dni nadajnik Anny wysyłał sygnał do satelity ARGOS za każdym razem, gdy przepływała w pobliżu powierzchni. To pozwoliło zespołowi śledzić jej ruchy na szlaku mierzącym 20 142 kilometrów. Niestety dane nie są pełne, ponieważ w trakcie tego procesu Anna zniknęła z pola widzenia na 235 dni.

Chcesz zanurkować z rekinami?

Zobacz naszą ofertę wyjazdów:

safari w Egipcie lub wyprawy nurkowe

Ciekawostki o rekinach -
Ciekawostki o rekinach -
Ciekawostki o rekinach -
Ciekawostki o rekinach -
Ciekawostki o rekinach -
Ciekawostki o rekinach -
Ciekawostki o rekinach -
Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

Ciekawostki o rekinach -
ZApraszamy na

wyprawĘ Meksyk - Belize

termin 20 stycznia do 3 lutego 2022
  • dla entuzjastów  cenotów, rekinów,  fioletowych formacji koralowych, idealnie błękitnego Blue Hole w Belize i starożytnych miast Majów
  • wyprawę poprowadzi Tomasz Dutkiewicz – fotograf, podróżnik, instruktor nurkowania