rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Filozofia szkolenia i rozwoju nurka Nautica Safari

czerwiec 2022

Filozofia szkolenia i rozwoju nurka Nautica Safari

Potrzeby osób nurkujących są różne, bo samo nurkowanie jest dziedziną bardzo szeroką. Szukamy w nim emocji, adrenaliny i technicznej perfekcji albo relaksu, wolności i radości obcowania z dziką przyrodą. Chcemy fotografować, poznawać życie morskich organizmów, podróżować po świecie, zawierać nowe przyjaźnie. Bywa, że znajdujemy to wszystko naraz.

Bez względu na to, czy nurkujemy w tropikalnych płyciznach, czy w zimnej wodzie na głęboko położonych wrakach, potrzebujemy zawsze dwóch rzeczy, żeby czuć się kompetentnymi, pewnymi siebie nurkami: odpowiedniego wyszkolenia i praktyki. Jedno z drugim jest nierozerwalnie połączone. Nie wystarcza zdobywanie stopni ani samo wykonywanie kolejnych nurkowań, które mogą utrwalać niepoprawne nawyki. Przeglądając katalog szkoleń, które prowadzimy w Nautice spotkasz się z sugerowaną kombinacją i kolejnością szkoleń, które pozwolą Ci osiągnąć najlepsze opanowanie techniki, wiedzy i sprawności w wodzie. W naszej filozofii szkolenia podstawowy kurs OWD to nie sufit możliwości, tylko moment, w którym zaczyna się przygoda z nurkowaniem. Dopiero po jego ukończeniu absolwent kursu zaczyna się orientować co w nurkowaniu może go zainteresować i w jakim kierunku chce się rozwijać. Uważamy, że nurkowanie rekreacyjne jest bezpieczną, dostępną dla szerokiego grona formą turystyki kwalifikowanej. Ale – pod warunkiem przestrzegania elementarnych zasad, wypracowanych w ciągu ostatnich kilku dekad rozwoju tej dyscypliny. Bazą techniki nurkowania jest zawsze dobra kontrola pływalności i na tę umiejętność kładziemy szczególny nacisk na każdym poziomie edukacji. Z naszych doświadczeń wynika, że oprócz kursu na stopień podstawowy SSI OWD (co oczywiste), kilka kursów trzeba traktować jak „kamienie milowe” w rozwoju nurka. Niezależnie od zdobywania uprawnień specjalistycznych – nurkowania głębokiego, wrakowego czy nurkowania na nitroksie, zawsze zachęcamy do następujących kursów: ratownictwa nurkowego – SSI Diver Stress and Rescue; przewodnika nurkowego – SSI Dive Guide; oraz stopni z poziomu nurkowań dekompresyjnych, poczynając od kursu SSI Decompression Diving. Każdy z nich otwiera przed uczestnikiem nową perspektywę i przenosi na wyższy poziom świadomości nurkowej. Przekonacie się o tym sami!

Nauka nurkowania prowadzona jest na świecie w oparciu o programy przygotowane przez kilkanaście federacji nurkowych, które są do siebie podobne i dostarczają porównywalnych narzędzi szkoleniowych (podręczników, filmów, pomocy naukowych). Ostateczne efekty szkolenia nie zależą zatem od wyboru federacji, tylko od instruktora, który prowadzi kurs i ośrodka szkoleniowego, czyli bazy, klubu lub centrum nurkowego, w którym szkolenie się odbywa. To właśnie doświadczenie zespołu instruktorskiego, zaplecze sprzętowe, dostęp do basenu i akwenu wodnego oraz możliwość skorzystania z wyjazdów nurkowych, okazują się najważniejsze dla rozwoju nurka. Od kilku lat szkolimy nurków w organizacji SSI (Scuba School International), uznając, że daje ona najlepsze wsparcie administracyjne i dydaktyczne. SSI proponuje spójną strukturę szkolenia i cyfrowych materiałów szkoleniowych, dostępnych na platformie www oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Prezentowana przez SSI filozofia szkolenia – oparta na uczeniu się przez powtarzanie, jak najczęstsze nurkowanie oraz doskonalenie kontroli pływalności, są również najbliższe naszemu podejściu do edukacji nurków. SSI jest organizacją rozpoznawalną na całym świecie, co oznacza, że nasi wychowankowie mogą korzystać z programów równorzędnych federacji nurkowych. Oznacza to również, że w kursach prowadzonych w Nautice mogą zawsze wziąć udział osoby posiadające licencje uzyskane w innych, uznanych organizacjach szkoleniowych.

Zanurkuj z NAUTICĄ w Chorwacji

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!