Top
 

Fotoweekend w Deepspot 2024 – relacja z imprezy

BLOG

Fotoweekend w Deepspot 2024 – relacja z imprezy

Fotoweekend w Deepspot 13-14.01.2024

Istne szaleństwo:) tak w skrócie oceniłabym ostatni weekend w Deepspot.

Porwaliśmy się po raz trzeci na zorganizowanie Fotoweekendu, czyli imprezy dla Fotografów Podwodnych, którzy Chcą Się Uczyć i Integrować.

Przygotowaliśmy przeobfity program, obejmujący wykłady, porady, wernisaż i kilkugodzinne warsztaty na basenie. Myślę że zainteresuje Was nieco wspomnień z backstage’u!

Bo zanim to wszystko się wydarzyło, musieliśmy wybrać z bogatej galerii polskich fotografów – kogo tym razem „zawiesić”, kogo pokazać (to nie było łatwe), a sponsor wydruków zdjęć na wystawę – firma Digiprint- była dręczona naszymi prośbami i sugestiami dotyczącymi nasycenia, odcieni i wielkości prac . Ich cierpliwość i fanatyczne wręcz podejście do cyzelowania wydruków zaowocowały wykonaniem idealnym, i o czasie! Irenka Stangierska przygotowała plan zawieszenia prac na betonowych ścianach sal Deepspotu, tak aby miało to ręce i nogi, czy też raczej odpowiednie oświetlenie, proporcje i walory ekspozycyjne. Kiedy już wszystko zeszło z „prasy drukarskiej”, w piątkową noc do 1:30 (!) zdejmowaliśmy zeszłoroczną i przyklejaliśmy nową galerię, wciągając w wir przygotowań również naszych Gości, którzy pojawili się przedwcześnie 😉w progach obiektu. Dzięki kochani, mamy nadzieję że kiedyś to odeśpicie!

A następnego dnia rano wszyscy organizatorzy czyli: Irena Stangierska, Paweł Tworek, Tomasz Płociński, Marcin Trzciński i my – Nautica Safari (Dominika Aleksanderek i Piotr Stós) oraz reprezentujący gospodarzy Michał Kosut, pojawiliśmy się, by otworzyć imprezę i powitać prawie 60-osobową ekipę Uczestników Fotoweekendu.

Program sobotni obejmował wykłady. Powiem Wam na ucho, że namówienie Bartosza „Niemego” Stróżyńskiego było prawdziwym wyzwaniem. Jako zaprzysiężony introwertyk, nader rzadko bierze udział w takich akcjach. A z ploteczek – Patryk Krzyżak i Marta Smaga też zapierali się dość długo . Ale udało się!

Smakowity, obfitujący w rewelacyjne zdjęcia z dwóch całkowicie  kontrastujących stref klimatycznych, wykład Bartosza Stróżyńskiego był pierwszym daniem dnia. Bartosz pokazał nam  uśmiechnięte paszcze lampartów morskich pośród lodowych gór Arktyki i groźne pyski krokodyli w afrykańskich rzekach. Clou Jego opowieści było jednak przesłanie – zdjęcie musi opowiadać historię. Nie chodzi o to, by było dopracowane, wychuchane, ostre jak brzytwa. Zdjęcie to emocja. Tak! Zgadzamy się z tym… Polecamy też filmy Bartosza – Niemego Kina –„Nieoczywistość”, „Szaman” i „Jabłko”. Są dostępne na YT.

Wojtek Męczyński podzielił się z widzami swoimi doświadczeniami z fotografowania w typie„blackwater”. Techniczne szczegóły przygotowania całej akcji oraz jej wspaniały plon napełniły nas przekonaniem, że wypływanie w ciemności na szerokie wody i obcowanie z nigdy wcześniej nie widzianymi (a tym bardziej – nie fotografowanymi) stworzeniami będzie naszym kolejnym marzeniem do spełnienia!  Albowiem słusznym jest to, co w swoim wykładzie „Mój nurkowy bucket list” powiedział najlepszy fotograf podwodny wśród kardiologów – Patryk Krzyżak – „die with memories, not with the dreams”… Patryk zabrał nas na wycieczkę dookoła świata. Radosne zdjęcia pływającego słonia u wybrzeży Indii przeplatały się z fotami rekinów śpiących w jamach wulkanicznych ścian archipelagu Socorro. Oczarował nas zdjęciami krokodyli. W krótkich abcugach przekonał nas, że podróżowanie i gromadzenie wrażeń jest życiową koniecznością. Różnorodność, spełnianie marzeń, budowanie wspomnień może okazać się tym, co najważniejsze…

Niezawodny Piotr Stós na przykładach zdjęć ze swoich ostatnich wypraw do meksykańskich cenotów i na wraki z II wojny na Chuuk pokazał nam jak dodać zdjęciom „tego czegoś” eksperymentując z oświetleniem, podwodnymi panoramami i nietypową perspektywą. Tak, trzeba ciągle próbować i uczyć się – także w fotografii podwodnej!

Wysłuchaliśmy też świetnego wykładu Marcina Trzcińskiego, który podjął udaną próbę zmiany naszego myślenia o odpowiedzialnym podejściu do konserwacji i serwisu fotograficznego, którym fotografujemy pod wodą, ilustrując wykład zdjęciami z procesu serwisowego. Konkluzja – nie żałować drobnych wydatków na regularne przeglądy drogiego sprzętu foto!

Na koniec wystąpiła Marta Smaga. Marta prowadzi swoją firmę reklamową i pokazała nam co zrobić z całym swoim foto – dorobkiem! Bo – jak wiadomo – najgorsze co można zrobić  zdjęciom, to zostawić je „w szufladzie”… Zbudowanie dobrej strony internetowej,  przyciągającego uwagę contentu na FB, odpowiednie zaprezentowanie siebie na instagramie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród fotografów. Tłumek, który po wykładzie okrążył Martę i dziesiątki pytań były tego najlepszym dowodem.

Fotografowie przemykali też ze swoimi albumami do stolika Irenki Stangierskiej, która – jak co roku na Fotoweekendzie – ze swadą udzielała porad dotyczących selekcji, kadrowania i końcowej obróbki zdjęć.

Na rozluźnienie naukowej atmosfery obejrzeliśmy przepiękne impresje filmowe Marcina Trzcińskiego i Wojtka Jeznacha.

Gdzieś pomiędzy tymi wszystkimi atrakcjami Michał Kosut oprowadził Gości po całym Deepspocie, który jako najgłębszy basen Europy jest także wart pokazania!

Kolejnym punktem programu był „Wieczór Fotografów”. W jego trakcie podziękowaliśmy Uczestnikom i zdobywcom nagród Konkursu Fotograficznego Nautica Safari 2023 i jego sponsorom, oraz otwarliśmy nową edycję wystawy fotografii podwodnej. Pogratulowaliśmy zwycięzcom, przedstawiliśmy sponsorów i zapowiedzieliśmy następną edycję Fotokonkursu, która rozpocznie się w maju 2024.  A potem już były rozmowy kuluarowe, toasty, radosne, entuzjastyczne plany, znakomite jedzenie i wino zaserwowane przez restaurację Deeprest. To ostatnie oczywiście spożywane z umiarem bo już następnego dnia rano – nurkowania!

Wejście na płytę basenu odbyło się po szczegółowym briefingu, prowadzonym przez instruktora Dawida z Deepspot. Pod wodą pozowały fotografom: do zdjęć makro – kolorowe ślimaczki, do zdjęć panoramicznych równie kolorowe i połyskliwe syreny: Alicja Graba, Małgorzata Moskalewicz, Monika Koziej, Katarzyna Czubak. W sesjach modelingowych wzięły udział Monika Górecka,  Agnieszka Roztopowicz i Ola Godlewska – w baaardzo seksownych, zwiewnych sukniach. W szalonych karnawałowych strojach wystąpił bezkonkurencyjny w długim pozowaniu ze wstrzymanym oddechem, Piotr Jankowski.

Zrobiliśmy fantastyczne zdjęcie grupowe na płycie basenu. Ech… Czuję, i widzę na zdjęciach i po relacjach na fb i insta, że fotografowie mieli po kokardę 😉 wszelkich atrakcji.

Styczeń 2025 będzie znowu nasz! Zapraszamy!

Kto prowadził Fotoweekend 2024?

  • Bartosz Stróżyński –  z powołania fotograf i filmowiec, kompozytor, autor tekstów, producent multimedialny;
  • Wojciech Męczyński – fotograf i podróżnik, dokumentujący największych i najmniejszych mieszkańców oceanów;
  • Marta Smaga – podróżniczka i specjalistka od marketingu i promocji;
  • Irena Stangierska – autorka malowniczych zdjęć podwodnych, prowadząca autorskie warsztaty fotografii podwodnej; , graficzka komputerowa;
  • Piotr Stós – instruktor nurkowania i fotografii podwodnej, biolog, organizator safari i wypraw nurkowych w Nautica Safari, gospodarz bazy nurkowej Nautica Vis;
  • Patryk Krzyżak – podróżnik, miłośnik wulkanów, fotograf podwodny i lekarz nurkowy;
  • Marcin Trzciński – filmowiec i fotograf podwodny, właściciel sklepu FotoPodwodna;
  • Wojciech Jeznach – filmowiec z 35-letnim stażem, podróżnik i wielbiciel życia;
  • Tomasz Płociński – instruktor fotografii podwodnej, na co dzień kierownik Pracowni Mikroskopii Elektronowej, gospodarz strony fotografpodwodny.pl;

Zobacz relacje z fotoweekendów 2022 i 2023

Program 13 i 14 stycznia 2024

Sobota

9.00 – 9.30 – Rejestracja Uczestników
9.30 – 10.00 – Otwarcie Fotoweekendu, omówienie harmonogramu imprezy.
10.00 – 11.00 – „Podwodne zauroczenie – opowieść o fascynacji nurkowaniem, przygodą i fotografowaniem przyrody w skrajnie surowych warunkach” – Bartosz Stróżyński
10.00 – 15.30 – Indywidualne konsultacje zdjęć uczestników – Irena Stangierska
11.30 – 12.30 – „Jak się zabrać do fotografii Black Water” – Wojciech Męczyński
13.00 – 14.00 – „Splity, pano i sunbursty-zaawansowane tematy fotograficzne” – Piotr Stós
14.00 – 15.30 – Przerwa na lunch
15.30 – 16.30 – „Mój nurkowy bucket list czyli podwodna lista marzeń ” – Patryk Krzyżak
17.00 – 18.00 – „Autopromocja w fotografii podwodnej” – Marta Smaga, Dominika Aleksanderek

18.30 – 19.30 – Impresje filmowe – Wojciech Jeznach, Marcin Trzciński
20.00 -23.30 – Impreza „Wieczór Fotografów” – wernisaż wystawy

Niedziela

9.00 – 10.00 – briefing basenowy (grupa A)
11.00 – 13.00 – zajęcia w wodzie (grupa A)
11.00 – 12.00 – briefing basenowy (grupa B)
13.00 – 15.00 – zajęcia w wodzie (grupa B)

16.00-19.00 warsztaty fakultatywne (opcjonalnie)

Organizatorzy imprezy

Nautica Safari

DIGIPRINT – sponsor imprezy
Stangierska Photography
Foto Podwodna
www.fotografpodwodny.pl
Deepspot

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!