rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt 10-18
Top
 

Ghiannis D. [Wraki Stalowej Rafy]


BLOG
Ghiannis D. [Wraki Stalowej Rafy] -

Ghiannis D. [Wraki Stalowej Rafy]

Ghiannis D. [Wraki Stalowej Rafy] -

DANE JEDNOSTKI:

Rodzaj wraku: statek towarowy
Pochodzenie: Grecja
Rok konstrukcji : 1969
Tonaż: 2900 t
Data zatonięcia: 19.04.1983
Powód zatonięcia: zderzenie z rafą
Położenie: północna strona Stalowej Rafy
Minimalna głębokość: 10 metrów
Maksymalna głębokość: 27 metrów

HISTORIA:

Nietrudno jest odgadnąć powód zatonięcia Carnatica – w tamtych czasach wydajność systemów napędowych i oprzyrządowanie statku mogły nieco odbiegać od XX-wiecznych maszyn. Ale jak to się stało, że Ghannis D. – nowoczesny statek towarowy – zatonął tuż obok tej starej brytyjskiej jednostki? Zdziwienie staje się jeszcze większe, kiedy dowiadujemy się, że kilka innych nowoczesnych towarowców leży zaraz obok tych dwóch. Nie jest więc zaskoczeniem, że zaczęło mówić się o klątwie rafy Abu Nuhas.

Historia zatonięcia statku jest podobna do historii Carnatica – błędy nawigacyjne doprowadziły do zderzenia jednostki z rafą. Statek przez 6 tygodni dryfował jeszcze po powierzchni, aż w końcu, miotany przez morskie fale, rozłamał się na dwie części i zatonął.

NURKOWANIE NA WRAKU:

Pomimo iż Ghianni D. zatonął stosunkowo niedawno, wrak stał się bardzo interesujący i zaskakująco fotogeniczny. To prawdziwy raj dla pasjonatów fotografii podwodnej. Nurkowanie w tym miejscu nie może odbyć się w dowolnym czasie, z uwagi na silne prądy występujące w tym miejscu podczas gdy woda w cieśninie Gobal staje się niespokojna. Jednak kiedy warunki sprzyjają, jest to łatwa i przyjemna miejscówka, nawet dla nowicjuszy.

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

Ghiannis D. [Wraki Stalowej Rafy] -
ZApraszamy na

wyprawĘ Meksyk - Belize

termin 20 stycznia do 3 lutego 2022
  • dla entuzjastów  cenotów, rekinów,  fioletowych formacji koralowych, idealnie błękitnego Blue Hole w Belize i starożytnych miast Majów
  • wyprawę poprowadzi Tomasz Dutkiewicz – fotograf, podróżnik, instruktor nurkowania