Top
 

Nurkowanie na Visie, wrak Ursus

BLOG

Nurkowanie na Visie, wrak Ursus

👌👌👌Ursus
Wrak włoskiego holownika URSUS spoczywa od stycznia 1941 roku przy południowo-wschodnim narożniku wyspy Vis, na głębokości 45-63 metrów. Holownik nie jest okazałą jednostką, wszystkiego 35 metrów długości, co w porównaniu z innymi viskim wrakami jest rozmiarem prawie śmiesznym. To jednak nie dlatego URSUS jest najrzadziej odwiedzanym wrakiem leżącym przy brzegu Visu. Głównym problemem ograniczającym aktywność nurkową w tym miejscu są silne prądy „składające” linę opustową i wzmożony ruch dużych jednostek, które niszczą boję oznaczającą pozycję wraku. Stąd wyprawa na Ursusa jest zawsze obarczona ryzykiem dodatkowych zadań poprzedzających samo nurkowanie.
🤿🤿🤿🤿🤿🤿
Jak było tym razem? Oczywiście bojki nie było… (chociaż nurkowaliśmy w tym miejscu zaledwie kilka dni wcześniej). Poszukiwania powierzchniowe ze skuterem prowadzone przez Piotr Stós oraz ciąganie za Bajkonurem Morświna Marcin Dobrucki, nie przyniosły rezultatu. Zdecydowaliśmy się rzucić prosiaczka na lince z kołowrotka.
Skorzystaliśmy z niezwykłego wyczucia terenu naszego skipera Ivo, który pokręcił się chwilę łodzią, popatrzył w lewo, w prawo i przed siebie, po czym powiedział: „bacajte ovdje” (rzucajcie tutaj). Potem przez chwilkę braliśmy namiary na kompas i zastanawialiśmy się jak szukać wraku, kiedy po dotarciu do dna nie będzie znajdował w zasięgu wzroku. Wzdłuż cienkiej linki zjechaliśmy (Tomek Soból, Bartek Cempla i Piotr Stós) na głębokość 47 metrów i co?
😎😎😎Tadam! Prosiaczek leżał dokładnie na środku ursusowego pokładu. Brawo Ivo! Brawo my! Puszczona do powierzchni bojka zasygnalizowała ekipie na łodzi, że można się zanurzać, a my przez chwilę cieszyliśmy się piękną wizurą i rumakowaliśmy wokół wraku, aby potem zająć się prowizoryczną naprawą głównej opustówki.
😊Następnego dnia wróciliśmy, by dokończyć rozpoczętą pracę. Było trochę więcej czasu na podziwianie gorgonii i gąbek porastających wrak oraz na zdjęcia dziobowego działka i mieszkającego na rufie piotrosza.
👍👍👍Ursus jest rewelacyjną pozycją dla nurków posiadających uprawnienia do nurkowania w przedziale 50-60 m (rekomendowany trimiks). Najpłytsze miejsce znajduje się na rufie – 45m, najgłębsze pod dziobem – 63m, działko dziobowe i relingi to głębokość około 55m.
📷📷📷📷Wrak jest nieziemsko fotogeniczny i będziemy Was jeszcze wielokrotnie zarzucali zdjęciami Ursusa.
👉👉👉👉Zapraszamy również na sierpniowe kursy nurkowania technicznego, które pozwolą Wam odwiedzić to cudeńko.

Zapraszamy do 15 października do bazy na Visie!

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!

Safari 23 - 30.11.2023

ZAPRASZAMY!

Trasa: Daedalus + Fury Shoals

Łódź: Marselia Star