Top
 

Nurkowanie z rekinami

BLOG

Nurkowanie z rekinami

Szukasz najlepszego miejsca do nurkowania z rekinami na następną podróż?  Poprowadziliśmy wiele wypraw nurkowych w topowych miejscach na świecie i oto specjalnie dla Ciebie nasza lista! Podpowiemy kiedy, dokąd i z kim się wybrać 🙂

1. WYSPY SOCORRO, MEKSYK – nurkowanie w morzu rekinów

Naszym zdaniem najlepsze miejsce do nurkowania z rekinami to rejon wysp Socorro, położony 240 mil na południowy zachód od Cabo San Lucas w Meksyku, zwany meksykańskim Galapagos. Na wyspie roi się od rekinów młotów, rekinów z Galapagos, rekinów jedwabistych, żarłaczy srebrnopłetwych, a także delfinów, wielorybów i mant. Jeśli masz szczęście, możesz nawet zobaczyć rekiny wielorybie, grindwale lub humbaki w jednym z miejsc nurkowych, Roca Partida.

Kiedy jechać na Socorro:

Najlepszą porą na nurkowanie na Wyspach Socorro jest okres od listopada do maja, kiedy temperatura wody wynosi około 24-27°C. Jeśli chcesz popływać z rekinami wielorybimi, wybierz się w okresie listopad/grudzień lub od maja do czerwca.  Należy pamiętać, że ze względu na położenie, najlepiej wybrać wycieczkę w formie safari.  Łodzie odpływają z Cabo San Lucas w Baja California.

Informacje o nurkowaniu na Socorro:

Sezon nurkowy: od listopada do maja
Widoczność: od 15 do 30 metrów
Temperatura wody: od 23 do 33 stopni C
Głębokości: 30 metrów+
Warunki: Sporadyczne prądy
Najlepsze miejsce nurkowe: Roca Partida

Jesteście zainteresowani wyprawą Socorro?

Dołączcie do naszej kolejnej wyprawy z fotografem podwodnym Piotrem Stósem:

Wielkie zwierzęta – workshop – listopad 2023 – szczegóły wkrótce!

2. REKINY POLINEZJI FRANCUSKIEJ – FAKARAVA I RANGIROA

Nurkowanie z rekinami w Polinezji Francuskiej jest spektakularne. A przy tym ta część świata oferuje różnorodność miejsc nurkowych, ponieważ znajdują się tam wraki, kaniony i atole.  Możecie spodziewać się rekinów cytrynowych, czarnych, szarych, białopłetwych i młotów.

W Fakaravie zobaczycie ścianę rekinów i przekonacie się, jak to jest pływać w stadzie tych majestatycznych zwierząt. Niezapomnianym przeżyciem jest tarło graników. Raz w roku, w czasie pełni księżyca, tysiące graników zbiera się na tarło, co naturalnie przyciąga inne morskie stworzenia, które przybywają na wielkie żerowanie.  Z kolei w Rangiroa żyją setki szarych rekinów rafowych. Możesz również spodziewać się spotkań z rekinami jedwabistymi, cytrynowymi, srebrzystymi, rekinami młotami i tygrysimi.

Kiedy odwiedzić Polinezję Francuską?

Nurkowanie z rekinami jest możliwe w Polinezji Francuskiej przez cały rok, zaplanujcie swoją podróż między marcem a listopadem, wtedy
pogoda i wizura są najlepsze. Aby zobaczyć tarło grupera, zarezerwuj wyjazd w okolicach czerwca lub lipca.

Informacje o nurkowaniu w Polinezji Francuskiej:

Sezon nurkowy: od od marca do listopada
Widoczność: od 20 do 50 metrów
Temperatura wody: od 24 do 27 stopni C
Głębokości: 30 metrów+
Warunki: silne prądy
Najlepsze miejsce nurkowe: Fakarava

3. WISIENKA NA TORCIE CZYLI REKINY NA WYSPACH GALAPAGOS, EKWADOR

Najliczniejsze stada rekinów, zwłaszcza młotów można obserwować na Wyspach Wolfa i Darwina. Ponieważ wody wokół wysp północnych są najcieplejsze na Galapagos, jest to najciekawszy pod względem zróżnicowania gatunków  i najbardziej komfortowy dla nurków region Galapagos.

Wyspy Wolfa i Darwina, gdzie znajdziesz jedne z najlepszych miejsc do nurkowania , są dostępne wyłącznie za pośrednictwem łodzi typu safari , mimo że wokół Galapagos jest kilku operatorów lądowych, którzy nurkują na południowych wyspach. W tym zakątku świata podczas nurkowania zobaczysz rekiny z Galapagos, rekiny jedwabiste, rekiny wielorybie, rekiny czarnopłetwe, a także orlenie, barakudy, lwy morskie i koniki morskie, a nawet iguany. Jeśli wybierzesz się we właściwej porze roku, możesz zobaczyć humbaki lub orki. A na lądzie — gigantyczne żółwie, pingwiny i głuptaki.

Kiedy odwiedzić Galapagos?

Najlepszy czas na nurkowanie z rekinami na Wyspach Galapagos zależy od tego, co chcesz zobaczyć. Sezon ciepłej wody od stycznia do czerwca oferuje wyższe temperatury i największą szansę na zobaczenie rekinów młotów i mant, lepszą widoczność pod wodą i słoneczne niebo. Sezon chłodnej wody od końca czerwca do połowy grudnia oferuje okazję do spotkań z rekinami wielorybimi.

Informacje o nurkowaniu na Galapagos:

Sezon nurkowy: przez cały rok
Widoczność: od 20-30 metrów
Temperatura wody: 16 do 27 stopi C
Głębokość: 24-40 metrów
Warunki: Zazwyczaj silne prądy
Ulubione miejsca nurkowe: Elephant Rock, Wolf Island

4. WYSPA KOKOSOWA, KOSTARYKA

Jednym z najlepszych miejsc do nurkowania z rekinami na świecie są Wyspy Kokosowe w Kostaryce, szczególnie jeśli chcecie zobaczyć ogromne ławice rekinów młotów, z których słynie wyspa. Ponieważ wody wokół koralowych wysp obfitują w życie, możemy tam obserwować rekiny wielorybie, rekiny z Galapagos, rekiny jedwabiste i żarłacze srebrnopłetwe. Na nurkowaniu nocnym można być
świadkiem polowań rekinów białopłetwych, a ci, którzy trafią w dziesiątkę, trafią na rekina tygrysiego. Wyspy Kokosowe są także idealnym środowiskiem dla mant i mobuli, a także ogromnych ławic ryb.

Jeśli szukacie ławic rekinów młotów, najlepszą porą na nurkowanie w Cocos jest pora deszczowa, od  czerwca do listopada. Koreluje to z najlepszym okresem na obserwację rekinów wielorybich i mant.  Jedyny sposób na nurkowanie w Cocos to nurkowanie z łodzi safari. W Cocos nie ma ich zbyt wielu, więc jeśli chcecie tam nurkować, zarezerwujcie przynajmniej pół roku wcześniej!

Wyspa Kokosowa vs Wyspy Galapagos

Ilość rekinów na Galapagos (wyspy Wolfa i Darwina) i Wyspach Kokosowych jest porównywalna. Różnica między Wyspami Kokosowymi a Galapagos polega na tym, że aby zanurkować przy wyspach Wolfa i Darwina musisz poświęcić 2 do 4 dni na dopłynięcie do miejsca przeznaczenia, co przy wyprawie na Wyspy Kokosowe nie jest konieczne.

Informacje o nurkowaniu na Wyspie Kokosowej:

Sezon nurkowy: Cały rok
Widoczność: od 15 do 30 metrów
Temperatura wody: 18 do 26 stopni C
Głębokości: 30 metrów+
Warunki: Zazwyczaj silne prądy
Ulubione miejsca nurkowe: Manuelita

5. PALAU

Ostatnie, ale na pewno ważne miejsce na naszej liście to nurkowanie z rekinami na Palau. rekiny tygrysie, kosogony, rekiny szare rafowe, rekiny tępogłowe.

Palau to miejsce, na którym przez cały rok panują dobre warunki do nurkowania. Najlepsze warunki panują od listopada do kwietnia. Wtedy widoczność pod wodą jest wręcz niesamowita i spotkać można najwięcej okazów pelagicznych. Atrakcji nurkowych jest tu tak dużo, że nikt nie powinien wrócić z Palau zawiedziony. Pod wodą zobaczysz niespotykaną w innych regionach świata koncentrację życia morskiego. Jest ona spowodowana spotykaniem się tutaj trzech prądów morskich. To niewątpliwie jeden z
najbardziej zróżnicowanych biologicznie regionów świata.

Nurkowie wrakowi znajdą tu także wraki z czasów II wojny światowej i walk wojsk USA z armią Japonii. Ci, którzy wolą spektakularne skalne ściany i jaskinie, również znajdą tutaj idealne dla siebie nurkowiska.

Informacje o nurkowaniu na Palau:

Sezon nurkowy: od listopada do kwietnia
Widoczność: od 15 do 30 metrów
Temperatura wody: 26 do 28 stopni C
Głębokości: 10 do 30 metrów+
Warunki: zazwyczaj silne prądy
Ulubione miejsca nurkowe: Pelelieu, Blue Corner

Zainteresowani nurkowaniem na Palau?

Skontaktuj się z nami! rezerwacje@nautica.pl 797 025 124

INNE MIEJSCA DO NURKOWANIA Z REKINAMI

Jest wiele innych świetnych miejsc do nurkowania z rekinami. Nurkowanie z rekinami na Fidżi jest znane na całym świecie dzięki rezerwatowi morskiemu Shark Reef w lagunie Beqa, która leży na południe od Viti Levu, głównej wyspy Fidżi. Można tam regularnie spotkać 8 różnych gatunków rekinów: żarłacza białopłetwego, żarłacza czarnopłetwego, żarłacza szarego, płowego, cytrynowego, srebrzystego,
żarłacza tępogłowego i rekina tygrysiego.

Wyspa Malapasqua to jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym na pewno zobaczysz kosogony. Ci nieśmiali mieszkańcy głębin odwiedzają płytkie cleaning station wokół wyspy każdego ranka o wschodzie słońca.

Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą sprawdzić najlepsze miejsca do nurkowania z rekinami w klatkach.

Malediwy, Egipt, Sudan i Kuba to kolejne miejsca w których można spotkać rekiny.

Czy byliście w którymś z miejsc naszej listy? Podzielcie się zdjęciami!

Nautica Safari przygotowuje wyprawy na Socorro, Polinezję Francuską, Galapagos, Cocos, na Palau i wiele innych miejsc. Znamy operatorów, właściwe terminy, łodzie i miejsca nurkowe.

Napisz do nas na rezerwacje@nautica.pl lub zadzwoń 797 025 124 aby zarezerwować miejsce!

Czy nurkowanie z rekinami jest bezpieczne?

Na pytanie kto jest dla kogo groźniejszy – rekiny dla ludzi, czy ludzie dla rekinów – odpowiedź jest prosta: rekiny powinny strzec się ludzi.

Ludzie zabijają rekiny dla sportu, dla zapewnienia bezpieczeństwa miejsc nurkowych i kąpielisk, dla oleju zawartego w ich wątrobie oraz dla płetw, z których przyrządzają zupę, będącą symbolem statusu społecznego – w czym nie ma nic dziwnego, bo kilogram płetw rekina kosztuje ponad 700 dolarów.

Ludzkie pomysły na mordowanie ginących gatunków rekinów są zaiste przedziwne – wystarczy wspomnieć o masowej produkcji puszek z odrażającą potrawą o nazwie hakarl ze sfermentowanego rekina polarnego, nota bene – wyjątkowo rzadkiego. Rasa ludzka zupełnie nie liczy się z ekosystemem także i w tym przypadku, odławiając 100 milionów rekinów każdego roku. 100 milionów! Już niedługo nie będziemy mieli szansy zobaczyć trójkątnych płetw przecinających wody oceanów.

Na marginesie – badania amerykańskich (jakżeby inaczej) uczonych, a właściwie statystyki policyjne wykazały niezbicie, że Amerykanie gryzą się nawzajem częściej niż rekiny gryzą ludzi a najbardziej niebezpiecznym dla człowieka zwierzęciem jest …koń.

A w drugą stronę? Czy rekiny naprawdę na nas polują?

Z pewnością nie jesteśmy ich podstawowym daniem w menu. Od 450 mln do 1,5 mln lat na naszej planecie nie było ludzi, były za to rekiny (zamieszkiwały ją już 200 milionów lat przed pojawieniem się dinozaurów). Większość rekinów żywi się rybami, skorupiakami, fokami, żółwiami, ptakami, etc. Z 470 gatunków tylko cztery są dla nas groźne. Za gros przypadków ataków na ludzi odpowiedzialne są:

– żarłacz biały (żarłacz ludojad) (Carcharodon carcharias)
– żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier)
– żarłacz oceaniczny białopłetwy (Carcharhinus longimanus),
– żarłacz tępogłowy (żarłacz byczy) (Carcharhinus leucas)

Na prawie 100 odnotowywanych co roku wypadków tylko ok. 10 kończy się śmiercią ofiary. Powodem jest wykrwawienie. Rekiny nie są nawet najbardziej krwiożerczymi z ryb, bo tutaj palmę pierwszeństwa dzierżą piranie. W większości przypadków po prostu chronią swoje terytorium, zachowując się jak psy obronne.

Polowania rekinów są owiane tajemnicą. Z reguły poszukują ofiary w samotności. Natomiast wędrówki stad są zsynchronizowane z pojawianiem się poszczególnych rodzajów pokarmu. Rzucają się na ofiarę od tyłu lub od dołu, co jest związane z ukształtowaniem pyska. Adaptacje biologiczne pozwalają im na błyskawiczne atakowanie, pożeranie i trawienie ofiar. Są fenomenalnie przystosowane do polowania. Przede wszystkim kamuflaż – ubarwienie jasne od spodu, zlewa się z powierzchnią wody; ciemne od góry pozwala się upodobnić do kolorystyki dna. Poza tym wszystkie rekiny mają szkielety chrzęstne, pozwalające pływać szybciej, utrzymać się na powierzchni i wykonywać ostre skręty w trakcie ataku. Powoduje też możliwość wysuwania do przodu elastycznej szczęki podczas gryzienia, co chroni oczy i nos. Wbrew obiegowej opinii rekiny mają bardzo dobry wzrok, nocą widzą na ok. 30 m., w dodatku w kolorze. Nie dysponują mechanizmem akomodacji, ale za to w słabym świetle widzą świetnie. Prawie wszystkie gatunki mają nieruchomą powiekę wokół oka, niektóre posiadają tak zwaną błonę migawkową, która podczas ataku zamyka się i chroni oko. Rekiny nie posiadające błony, „wywracają” gałkę oczną do wnętrza głowy. Daje im to wyraźną przewagę podczas atakowania wojowniczych stworzeń, które często próbują rozbroić drapieżniki, rzucając się przede wszystkim na oczy. Kolejnym zaawansowanym mechanizmem przystosowawczym jest niesamowity zmysł węchu. 2/3 mózgu rekina to ośrodek węchu! Rekiny są wyczulone na zapach krwi i potrafią wykryć nawet niewielką jej ilość w odległości do 6 km. Są również w stanie odróżnić pochodzenie krwi i jeśli wyczują krew innego osobnika, umkną z tego obszaru, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Mają również szósty zmysł zwany elektrorecepcją. Służy głównie do poruszania się po oceanie, ale może być również wykorzystywany do śledzenia poruszających się w wodzie stworzeń. Dzięki temu mogą wykryć zdobycz i uniknąć wrogów.

Typowy rekin buduje (i traci) tysiące nowych zębów w ciągu życia. 300 rzędów z setkami zębów w każdym, to naprawdę imponujący arsenał. W razie utraty zębów, do przodu wysuwa się kolejny rząd, zastępujący uszkodzone.

Uszy rekina znajdują się wewnątrz czaszki. Po obu stronach głowy znajdują się małe otwory, są one jednak związane z oddychaniem i nie mają nic wspólnego ze słuchem. Uszy są osadzone w twardej chrząstkowej czaszce i odgrywają integralną także w utrzymaniu równowagi. Wraz z linią boczną stanowi systemem akustyczno-boczny. Rekiny rejestrują dźwięki, dochodzące nawet z odległości 10 km.

Uważa się, że przed atakiem rekin zbliża się do ofiary i krąży wokół niej, oceniając sytuację. W trakcie błyskawicznej akcji następuje z reguły jedno ugryzienie, po którym rekin odpływa i czeka, aż ofiara się wykrwawi, co jest tym prostsze, że rany od ugryzień rekina wywołują masywne krwotoki. Taka strategia pozwala rekinom oszczędzać energię.

Nurkowanie z rekinami – zasady bezpieczeństwa

Od wieków ludzie usiłują zabezpieczyć się przed rekinami. Jedne metody są bardziej skuteczne, inne mniej…

Poławiacze pereł ze Sri Lanki opłacali zaklinaczy rekinów. Zaklęcia zostały pierwszy raz spisane w 1298 roku, a w 1866 roku były wciąż używane. Dziś niektórzy nurkowie noszą ząb rekina na łańcuszku w charakterze talizmanu.
Metalowe kolczugi na piankach sprawdziły się podczas testów na dwumetrowych koleniach. Jednak większe rekiny z pewnością poradziłyby sobie z taką ochroną.

Niestety nie powiodła się, po początkowym sukcesie w Australii w 1973 roku, próba założenia wzdłuż plaż sieci przeciwko rekinom. W sieci zaplątywały się też często delfiny.

Użycie kuszy jest dyskusyjne – nurek musi być fenomenalnym strzelcem – konieczne jest trafienie prosto w mózg, ponieważ nawet kilkukrotne ugodzenie rekina w inne miejsca nie przerywa ataku.

Rażące prądem, elektroniczne urządzenia są skuteczne, ale bardzo kosztowne.
Testowano także chemiczne substancje, które miały odstraszać rekiny, ale żadna z nich w rzeczywistości nie działała w sytuacji zagrożenia. Cała nadzieja w Pardachirus marmoratus – flądrze wydzielającej naturalny repelent przeciwko rekinom, podrażniający skrzela czyli pardaxin. Substancja cieszy się zainteresowaniem biotechnologów. Być może już wkrótce będzie można zakupić taki odstraszacz.

Według nurkowych teorii można odwrócić uwagę rekina za pomocą silnego strumienia bąbli wydobywających się z automatu. Ponoć rekiny tracą orientację w takiej zasłonie pęcherzyków, odstrasza je też syczący dźwięk.

Pomiędzy bajki należy włożyć pomysł odstraszania rekina za pomocą ubrania w kontrastowych barwach o wzorze przypominającym węża morskiego.

Podczas nurkowania z rekinami należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa:

  • Po zauważeniu rekina wyjść z wody zachowując maksimum spokoju, bez chlapania i machania kończynami.
  • Unikać dużych grup ryb, fok lub lwów morskich. Wszystkie są ulubionymi daniami w menu drapieżników.
  • Nie zbliżać się do dużych grup delfinów i ptaków morskich, ponieważ przyciąga je ten sam rodzaj pożywienia, którym żywią się rekiny.
  • Trzymać się z dala od martwych zwierząt.
  • Omijać obszary, w których ścieki i odpady dostają się do wody.
  • Nie nurkować w mętnej wodzie o świcie, zmierzchu i w nocy – rekiny są świetnie przygotowane do lokalizowania zdobyczy, nawet gdy widoczność jest słaba.
  • Zachowywać spokój i trzymać się w grupie, rekiny atakują pojedyncze osoby, które odłączyły się od partnerów nurkowych.
  • Jeśli nie można wyjść z wody, a rekin podejmie próbę ataku, nie wolno odwracać się od niego, trzeba patrzeć mu prosto w oczy. Można krzyknąć lub uderzyć go w okolice pyska pięścią lub metalowym elementem wyposażenia. Należy skoncentrować się na skrzelach i oczach, jako najbardziej wrażliwych obszarach. Często widuje się fotografów, którzy wykorzystują do tego ramiona podtrzymujące lampy lub wręcz obiektyw aparatu…
  • W razie ugryzienia należy przede wszystkim jak najszybciej opuścić wodę, zatrzymać krwawienie i zminimalizować utratę ciepła oraz uzyskać pomoc lekarską.

Chcesz zanurkować z rekinami?

Zobacz naszą ofertę wyjazdów:

trasy safari w Egipcie lub wyprawy nurkowe

rekin
Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!