Top
 

Odkrycie wraku z III wieku pne w wodach Adriatyku

Odkrycie wraku z III wieku pne w wodach Adriatyku

Wspaniałe odkrycie w wodach przy wysepce Šćedro!
To bardzo blisko Visu 🙂
Wrak z pełnym ładunkiem leży na głębokości 50 metrów!
👉Podczas szkolenia płetwonurków przeciwminowych Floty Chorwackiej Marynarki Wojennej i Marynarki Wojennej Republiki Włoskiej w dniach 15-21 czerwca 2023 r. na wodach wyspy Šćedro na środkowym Adriatyku znaleziono całkowicie zachowany, dotychczas nieodkryty wrak z ładunkiem.
👉Ze względu na możliwość prowadzenia działań podwodnych w gorszych warunkach pogodowych oraz biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje Ministerstwa Kultury i Mediów o istniejących i potencjalnych stanowiskach archeologicznych, na miejsce ćwiczeń wybrano podwodny obszar wokół wyspy Šćedro.
👉Archeolodzy podwodni Saša Denegri z Ministerstwa Kultury i Mediów oraz Tea Katunarić Kirjakov z Uniwersytetu w Splicie przeprowadzili nurkowania w omawianym miejscu i ustalili, że jest to całkowicie zachowany, jak dotąd nieodkryty wrak statku z ładunkiem starożytnych amfor z III wieku pne, leżący na głębokości 50 metrów.
👉Biorąc pod uwagę datowanie tego miejsca, jest to jeden z najwcześniejszych, w pełni zachowanych wraków statków na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
👉Przyszłe badania archeologiczne określą dokładny kontekst, rozmieszczenie i charakterystykę stanowiska, na podstawie których zostaną sporządzone plany jego ochrony, konserwacji i prezentacji.
Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!