rezerwacje@nautica.pl 12 626 00 36 wew. 12, pon-pt godz. 9-17
Top
 

Ciekawostki o ośmiornicach

BLOG

Ciekawostki o ośmiornicach

Ośmiornice – przyjaciele, nie żarcie 😉

Ośmiornice to fascynująca grupa bezkręgowców, zwanych głowonogami. Innymi przedstawicielami tej gromady mięczaków są dobrze znane nurkom: kalmary i mątwy oraz rzadziej oglądane łodziki.

To, co jedzą ośmiornice, zależy od tego gdzie żyją. Ich ofiarami są: ślimaki, małże, skorupiaki – homary, kraby i ryby. Aby złapać pożywienie, ośmiornice stosują wiele strategii i sztuczek. Niektóre ośmiornice owijają ramiona wokół ofiary, aby przyciągnąć ją do siebie. Inne używają twardego dzioba do wwiercania się w muszle małży. Ośmiornice są jadowite; wstrzykują toksyny do ciała swojej ofiary, aby ją obezwładnić.

Istnieje około 300 gatunków ośmiornic, które można znaleźć w każdym oceanie na świecie, nawet w mroźnych wodach wokół Antarktydy. Specjalna substancja we krwi pomaga tym zimnowodnym gatunkom uzyskać tlen. Zmienia również kolor ich krwi na niebieski.

Ośmiornice można znaleźć na różnych głębokościach. Niektóre, mieszkające na ciepłych tropikalnych rafach, żyją zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią wody. Inne – głęboko w morzu, praktycznie w ciemności. Gatunkiem, który mieszka najgłębiej, jest ośmiornica dumbo, zauważona na głębokości prawie 7 kilometrów.

Należą do najmądrzejszych bezkręgowców na Ziemi. Mają dziewięć mózgów — po jednym  minimózgu w każdym ramieniu, i jeden w środku ciała. Każde ramię może niezależnie dotykać i wykonywać podstawowe ruchy, ale wszystkie ramiona mogą również współpracować ze sobą, sterowane przez centralny mózg.

Ośmiornice są ekspertami w maskowaniu się, aby mogły wtopić się w otoczenie. Jednym ze sposobów, w jaki to robią, jest zmiana koloru. Specjalne komórki, zwane chromatoforami, odbierają sygnał z mózgu, aby napiąć mięśnie i pokazać więcej koloru lub rozluźnić je, aby pokazać mniej. Niebieski, zielony, różowy, szary — zmieniają te kolory, aby ukryć się przed drapieżnikami, przyciągać partnerów, wabić zdobycz i ostrzegać wrogów, by trzymali się z daleka. Niektóre gatunki zmieniają również teksturę skóry, czyniąc ją gładszą lub bardziej pofałdowaną, dzięki czemu mogą kamuflować się skuteczniej. No i trochę atramentu w sprayu w konfrontacji z drapieżnikami – takimi jak rekiny – daje ośmiornicy wystarczająco dużo czasu na odpłynięcie w bezpieczne miejsce. Ośmiornica jest szczególnie sprytna. Porusza ramionami w szczególny sposób, aby naśladować inne zwierzęta oceaniczne. Na przykład, jeśli chce wyglądać groźnie, wyciąga szeroko ramiona w czarno-białe paski, aby wyglądać jak jadowity wąż morski. Albo spłaszcza się na dnie, trzymając ramiona przy ciele, by wyglądać jak jadowita płastuga.

W konfrontacji z ludźmi ośmiornica zwykle nie jest agresywna — o ile dajemy jej przestrzeń, tak jak każdemu zwierzęciu oceanicznemu. Chociaż ośmiornice mają sposoby na unikanie drapieżników, nie unikają innych zagrożeń – zanieczyszczeń chemicznych, utraty siedlisk, przełowienia… Ale każdy z nas może pomóc, dokonując wyborów mądrych dla oceanu. Obejmuje to naukę ograniczania emisji dwutlenku węgla i używania mniejszej ilości plastiku. To pomoże ośmiornicom i innym stworzeniom morskim przetrwać!

🥰Zapraszamy do naszej galerii – fot. Piotr Kudełko, Radomir Rodzaj🙂, Tomek Płociński

Zapraszamy od majówki do bazy na Visie!

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!