Top
 

Piotrosz czyli Paszczak słynna ryba Adriatyku

Piotrosz czyli Paszczak słynna ryba Adriatyku

🐠🐠🐠🐠🐠
Paszczak ❤️
– jedna z najsłynniejszych ryb Adriatyku – piotrosz
(łac. Zeus faber) łatwo rozpoznawalny ze względu na swój specyficzny wygląd i bardzo poszukiwany przez smakoszy. Znany jest również pod nazwami šanpjer i ryba Sv.Petara. Legenda mówi, że plamy na bocznych powierzchniach ciała to odciski palców św. Piotra – rybaka, co wywołuje protekcjonalny uśmiech na twarzach biologów ewolucyjnych…
Jest to ryba o niezwykłym wyglądzie, owalnym kształcie, bardzo spłaszczona bocznie, przez co jest prawie niewidoczna, gdy patrzy się na nią z przodu lub z tyłu. Jego ciało pokryte jest małymi ostrymi łuskami, pierwsza płetwa grzbietowa jest niezwykle długa i składa się z 10 kolców. Najczęściej ma kolor zielony lub oliwkowy, chociaż czasami może mieć kolor złoto-żółty. Jego brzuch jest srebrzystobiały. Ma charakterystyczną czarną plamę na obu bokach.
Dorasta do 90 cm długości i do 8 kg wagi, a najstarszy zarejestrowany okaz miał 12 lat.
Najczęściej żyje na głębokościach od 50 do 100 metrów, można go spotkać również na głębokościach kilkuset metrów. Nie jest najlepszym pływakiem, przeważnie pływa wolno, poruszając płetwą grzbietową i odbytową. Żyje głównie blisko dna, na każdym terenie. Żywi się głównie mniejszymi rybami i narybkiem, które łapie podkradając się i wyciągając pyszczek. Oprócz ryb żywi się skorupiakami i głowonogami.
🐠🐠🐠🐠🐠
Piotrosza poszukamy podczas V Zlotu Fotografów Podwodnych na Visie w terminie 30.09-07.10.2023.  😊
Zapraszamy!
Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!