Top
 

Rekiny Morza Śródziemnego

BLOG

Rekiny Morza Śródziemnego

Dobre wieści z Chorwacji!
Ten fotogeniczny rekin anioł znaleziony w Adriatyku to raszpla zwyczajna, anioł morski, raszpla skwat (Squatina squatina) 😊
👌
Rodzina rekinów aniołów, łączących cechy budowy płaszczek i rekinów, jest drugą najbardziej zagrożoną rodziną rekinów i płaszczek na świecie. Gatunki te są podatne na skutki połowów i degradacji siedlisk, ze względu na ich przybrzeżne występowanie i biologię (to duże, płaskie zwierzęta o niskim wskaźniku reprodukcji).
Trzy gatunki rekina anioła były kiedyś szeroko rozpowszechnione w całym wschodnim Atlantyku i Morzu Śródziemnym (anioł morski, anioł morski Smoothback i anioł morski Sawback), obecnie pozostały jedynie rozdrobnione populacje.
Mieszka na głębokości 5–150 m, nad piaszczystym lub mulistym podłożem. Zwykle leży na dnie zagrzebana w osadzie dennym. Poluje nocą na ryby, stawonogi i mięczaki.
Przeważnie dorasta do 90–120 (maksymalnie 200) cm długości i 80 (maksymalnie 100) kg masy ciała. Ma niewielkie zęby, typowo rekinie, o szerokiej podstawie, długim trójkątnym wierzchołku i gładkich krawędziach, na obu szczękach jednakowe. Małe oczka i po 5 szczelin skrzelowych z każdej strony. Bardzo dobrze kamufluje się na dnie, ponieważ ma ochronne kolory – grzbiet szarawy, zielonkawy lub brązowy, często z ciemnymi plamami lub marmurkowym wzorem.

Zapraszamy do 1 października 2024 do bazy na Visie!

Udostępnij:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy wybrać wyjazd nurkowy idealny dla Ciebie!